Jak wpłynie na zdrowie źle dobrany biustonosz?

Biustonosz jest nieodzownym elementem damskiej garderoby. Dobrze dobrany, może mieć istotny wpływ na wygląd (optycznie powiększa i modeluje biust, sprawia, że ubranie się lepiej układa) chroni biust, poprawia samopoczucie, a nawet wpływa na zdrowie kobiety. W tym kontekście zaskakiwać może fakt, że wiele z nas kupuje biustonosz w pośpiechu, nieuważnie, „byle był”.

Częstym miejscem zakupu są bazary, targowiska, małe sklepiki lub markety, gdzie ciężko o możliwość dokładnej przymiarki, a o pomocy odpowiednio przeszkolonego sprzedawcy nie ma co marzyć. W konsekwencji, szacuje się że co najmniej 80 % kobiet na świecie nosi źle dobrany stanik, a w Polsce liczba ta ma być jeszcze wyższa. 

Skutki zdrowotne źle dobranego biustonosza

Lekarze zgodnie twierdzą, że noszenie dobrze dobranego biustonosza ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale i zdrowotne. Źle dobrany biustonosz może powodować obrzęki, stany zapalne, otarcia i odciski, a po dłuższym okresie czasu może skutkować nawet stałym zdeformowaniem piersi. Uciskając mechanicznie miąższ piersi będzie zaburzał przepływ krwi i odpływ chłonki.

Może też uciskać na nerwy międzyżebrowe lub nerwy przebiegające w tkance piersiowej powodując dolegliwości bólowe. W konsekwencji będziemy odczuwać bóle głowy, ramion, karku i szyi, napięcie obręczy barkowej, a nawet niższych partii pleców i brzucha.

Dodatkowo przypuszcza się – nadal prowadzone są badania mające to potwierdzić – że źle dobrany biustonosz może w istotnym stopniu wpływać na rozwój raka piersi. Miałoby się to wiązać z powodowaniem zastojów w tkance piersi, poszerzaniem przewodów mlecznych, a w konsekwencji powstawania zmian nowotworowych. 

Jak dobrze dobrać biustonosz?

Udając się na zakupy, warto wybrać sklep, w którym będziemy mogły zasięgnąć rady doświadczonej brafiterki. Na początek należy starannie dobra rozmiar i model stanika, zwracając uwagę na szerokość i długość ramiączek, oraz obwód oraz wielkość miseczek.

Na tym etapie konieczne jest dokładne zmierzenie obwodu pod biustem i obwodu samego biustu. Mierząc konkretny model konieczne należy zwrócić uwagę nie tylko na względy estetyczne, ale też na to, jak się on zachowuje w czasie ruchu.

Dobrze dobrany biustonosz powinien współpracować z ciałem: nie może nas uwierać, ramiączka nie powinny się zsuwać, a tył nie powinien „podnosić się” do góry. Fiszbiny maja otaczać całe piersi, nie powodując ucisku, a po zdjęciu biustonosza nie powinno być na ciele żadnych czerwonych śladów czy otarć.

Rodzaje biustonoszy

Obecnie na rynku bieliźnianym dostępna jest cała gama modeli biustonoszy, wśród których do popularniejszych należą: miękkie, usztywniane, półusztywniane i typu plunge. Biustonosze miękkie nie są usztywniane żadna dodatkową gąbką czy innym wypełnieniem. Takie miseczki mogą występować w stanikach z fiszbinami lub bez.

Niestety te urokliwe modele, całkiem niesłusznie, nie cieszą się dobra sławą – uważa się, że słabo podtrzymują biust i nie kształtują go. Według powszechnej opinii nadają się tylko na niewielkie, jędrne biusty.

Nic bardziej mylnego. Potrafią one pięknie wyeksponować biust, pod warunkiem, że są odpowiednio dobrane i uszyte z dobrej jakości materiału. Występują w wielu ciekawych fasonach, z których największą popularnością cieszy się obecnie tzw. balkonetka.

W biustonoszach półusztywnianych dolna część usztywniona jest delikatna pianką, natomiast górna bywa najczęściej wykonana z delikatnej koronki lub siateczki. Łączą one zalety staników usztywnianych i miękkich – mocno podnoszą biust, a przy tym w górnej części są zmysłowo przejrzyste.

W przeciwieństwie do modeli usztywnianych, których miseczki są w całości wyłożone materiałem usztywniającym, sprawiają wrażenie optycznie „lżejszych”.

Biustonosze plunge charakteryzują się bardzo niskim mostkiem, czyli częścią znajdującą się pomiędzy miseczkami, i dedykowane są do strojów z dużym dekoltem w kształcie litery „V”.

Ze względu na charakterystyczny kształt miseczki, nie nadają się jednak do dekoltów typu „karo”. Są szczególnie doceniane za efekt „dolinki” między piersiami.
 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamkni