Grzybica paznokci – leczenie i objawy

Grzybica paznokci to problematyczna dolegliwość – nietrudno o zarażenie, zaś leczenie jest długie i bywa kłopotliwe. Nie możemy oczekiwać, że grzybica zniknie sama. Konieczny jest kontakt z dermatologiem, właściwa higiena oraz cierpliwość. Jak zatem ją rozpoznać? Jak skutecznie leczyć?

Przyczyny grzybicy paznokci

Problem dotyczy zazwyczaj paznokci stóp aniżeli dłoni. Grzybica może ograniczyć do jednej płytki bądź systematycznie przenosić się na sąsiednie. Statystycznie grzybicze zakażenia obejmują pierwszy bądź piąty palec stopy – prawdopodobnie ze względu na największy kontakt stopy z obuwiem.

Najczęstszą przyczyną grzybicy paznokci jest pojawienie się w pierwszej kolejności grzybicy stóp, na którą cierpi 21% Polaków (42% populacji). Nieprzyjemne swędzenie i pieczenie nie są zdrowymi objawami, lecz nie skłaniają nas do wizyty u specjalisty. W naszym klimacie głównym źródłem zakażenia są baseny, łaźnie i sauny. Do zakażenia może dojść używając cudzych skarpetek, obuwia bądź przyborów do pedicure’u. Rozwojowi drobnoustrojów sprzyja niestaranne wycieranie stóp do myciu, chodzenie w nieprzewiewnych butach, skarpety z tworzywa sztucznego.

Grzybica paznokcia – pierwsze objawy

Grzybicę wywołują zazwyczaj dermatofity. Wówczas zaatakowany przez nie paznokieć zmienia swój wygląd. Pojawiają się pierwsze przebarwienia – najpierw białawe, potem żółtawe i brązowe. Dochodzi do łuszczenia i rozwarstwienia płytki, która staje się grubsza i trudno ją przyciąć. Stopy cechuje także nieprzyjemny zapach wywołany gromadzeniem się grzybiczych złogów pod paznokciami.

Grzybica paznokcia – leczenie pod kontrolą

Leczenie grzybicy wymaga czasu, dlatego tak istotna jest systematyczność. Niekiedy porzucamy medyczne leczenie, które nie przynosi natychmiastowych skutków i sięgamy po domowe sposoby, które nie przyniosą nam żadnych rezultatów. Czas i rodzaj leczenia zależą od stopnia zaawansowania dolegliwości. Przy rozpoznaniu pierwszych objawów zazwyczaj wystarczy aplikowanie na płytkę paznokcia specjalnych lakierów bądź plastrów z substancjami aktywnymi. Przy rozległych zmianach rekomendowane jest leczenie doustne. Dzięki temu substancja lecznicza dociera do środka paznokcia i gromadzi się u nasady płytki, by w ten sposób zablokować rozwój grzybów.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamkni