Objawy torbiela jajnika
Kobieta narażona jest na bardzo wiele komplikacji zdrowotnych, które dotyczą dróg rodnych. Dzisiejsza profilaktyka pozwala na szybkie wykrywanie wszelkiego rodzaju zmian. Jednakże najważniejszym krokiem jest rozpoznanie, zauważenie czegoś, co dzieje się w naszym organizmie. Objawy torbieli jajnika nie muszą być zauważalne od pierwszej chwili, gdy się pojawią. Kobieta samodzielnie nie jest w stanie określić czy taka zmiana wystąpiła.
Jakie są objawy torbiela jajnika
Podstawą wykrycia takiego stanu chorobowego jest badanie ginekologiczne. W czasie rutynowych badań lekarz jest w stanie zauważyć wiele zmian i zleci w takim przypadku konkretne badania. USG pozwoli nie tylko potwierdzić występowanie, ale i ocenić jak wielka jest torbiel, gdzie się znajduje. Objawy torbieli jajnika nie występują w postaciach zagrażających życiu. Czasami ich w ogóle nie ma. W związku z czym regularne wizyty w gabinecie ginekologicznym są konieczne. Wiele kobiet twierdzi, że rutynowe kontrole nie są konieczne. Niestety choroby układu rozrodczego bardzo często nie dają o sobie znać do czasu, aż nie zagrażają naszemu życiu, lub w znacznym stopniu go nie utrudniają.
Kiedy może pojawić się torbiel jajnika?
Objawy torbieli jajnika mogą się pojawić w każdej grupie wiekowej. Nie ma badań potwierdzających, że kobiety przed ciążą czy też po, narażone są bardziej na występowanie torbieli. Każda kobieta powinna być pod opieką ginekologa od pierwszej miesiączki. To właśnie ta chwila wpływa na układ rozrodczy bardziej, niż okres przed miesiączkowaniem czy już po menopauzie. Coraz częściej problem ten dotyczy nastolatek, które nie wiedzą o nim niczego. Torbiel rośnie wewnątrz organizmu. Rozwija się w środku jajnika, na ściankach, a także w innych miejscach. Niekoniecznie muszą występować pojedynczo, co jeszcze bardziej komplikuje sytuację. Dlaczego warto o nich mówić? Bardzo często wypływają na bezpłodność, ponieważ mają ogromny wpływ na komórki jajowe – upośledzają je.
Wykrywanie torbiela jajnika
Według przeprowadzonych dotąd badań wynika, że torbiele wykrywane są w czasie rutynowych badań. Kobieta jest zatem zaskakiwana stanem chorobowym z którym może zmagać się od bardzo długiego czasu, nieświadomie. Objawy torbieli jajnika mają jednak miejsce. Wszelkiego rodzaju bóle podbrzusza, problemy z pęcherzem moczowym, zaburzenia miesiączki, a także ból całego brzucha. Jak widzimy objawy są różne, dlatego tak łatwo pomylić je z innymi dolegliwościami. Nieleczona torbiel jajnika może mieć bardzo poważne konsekwencje. Pora więc zapisać się na wizytę, jeśli ginekolog dawno nas nie oglądał. To pozwoli wyeliminować choroby lub w razie zachorowanie – podjąć leczenie w odpowiednim czasie, bez dodatkowych powikłań oraz niebezpiecznych dla zdrowia komplikacji. Należy pamiętać, że zdrowie ma się tylko jedno.