Joga – dla ciała i umysłu

Kto może ćwiczyć jogę? Dzieci, dorośli, a nawet stulatkowie! Joga podbiła serca ludzi spragnionych aktywności, która nie tylko pomoże im zachować ciało w zdrowiu i dobrej kondycji, ale również skutecznie wyciszy i zrelaksuje.

Joga wywodzi się z Indii. W tradycyjnym rozumieniu jej zadaniem jest zjednoczyć ciało i umysł. Obecnie na całym świecie praktykuje się jeden z odłamów jogi – hatha jogę, w którym pomija się aspekt filozoficzny na rzecz doskonalenia ciała. Ćwiczenia mają na celu maksymalnie rozciągnąć mięśnie, uelastycznić i wzmocnić stawy oraz utrzymać kręgosłup w doskonałej kondycji.

Asany

Według średniowiecznych tekstów o jodze, istnieją 84 tysiące asan (ćwiczeń), czyli „tyle, ile jest różnego rodzaju stworzeń w kosmosie”. Każda ma swoją nazwę, inspirowaną naturą, np. roślinami (drzewo), zwierzętami (pies), a także legendarnymi bohaterami. Ułożenie ciała podczas wykonywania asan jest niezwykle istotne – każde ćwiczenie powinno być wykonywane precyzyjnie. Tylko wówczas unikniemy kontuzji i bolesnego naciągnięcia mięśni.

Asany dzielą się na kilka rodzajów:

  • asany medytacyjne (siedzące), np. pozycja lotosu (Padmaasana)
  • asany relaksacyjne – Śavasana (w leżeniu na plecach)
  • asany połączone ze skłonem do przodu np. Dvikonaasana, czyli skłon z rękami na plecach
  • asany ze skłonem do tyłu – Bhujangaasana (kobra)
  • asany polegające na skręceniu tułowia – Ardhamatsyendrasana (korkociąg)
  • asany na jednej nodze (doskonalące równowagę) – Vrikshasana (drzewo)
  • asany w pozycjach odwróconych, np. Sarvangasana (świeca)

Oddech

Uważne wykonywanie asan idzie w parze z odpowiednim oddechem. Powinien on być głęboki, wykonywany w rytmie wykonywania ćwiczeń. Pamiętaj, aby nie wstrzymywać oddechu – energia musi przepływać przez ciało bez przeszkód w ciągu całego treningu.

Korzyści płynące z jogi

Mówi się, że joga jest sportem długowieczności. Przykład? 98-letnia, pełna energii instruktorka jogi Tao Porchon-Lynch. Ten sport pomaga utrzymać mięśnie, stawy i kości w doskonałej kondycji przez długie lata. Zwiększa siłę, poprawia odporność. Regularne treningi jogi to również doskonała recepta na skołatane nerwy – koncentracja na ćwiczeniach, praca z oddechem oraz wyciszające asany relaksacyjne to doskonała odskocznia od codziennej gonitwy i stresu. Praktykowanie jogi pozwala bardzo szybko zaobserwować efekty. Z treningu na trening ciało jest lepiej rozciągnięte, gibkie i elastyczne. Osoby, które liczą na mocniejsze wrażenia, mogą wypróbować dynamiczną ashtanga jogę albo akroyogę wykonywaną w parach.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamkni