rower miejski

Jak przestać być kanapowcem i stać się sportowcem? Krótki poradnik całkiem na serio i z przymrużeniem oka

Aktywny styl życia jest ważny dla naszego zdrowia. Ale wiadomo nie od dziś, że z roku na rok coraz więcej osób cierpi z powodu otyłości, którą często uznaje się na chorobę cywilizacyjną. Niestety konsekwencje są bardzo poważne i osoby zmagające się z otyłością mają większe prawdopodobieństwo zachorowania na rak jelit czy choroby serca. Tutaj pojawia się więc ważne pytanie: jak przestać być kanapowcem i stać się sportowcem? Oto nasz krótki poradnik całkiem na serio i z przymrużeniem oka.

Otyłość – zmora ludzi XXI wieku

Cóż to, że coraz więcej osób zmaga się z nadprogramowymi kilogramami można bardzo łatwo zauważyć. Ale nie chodzi tutaj o estetykę, w końcu każdy z nas jest piękny, niezależnie od tego jak wygląda. Sprawa jest poważniejsza, wszak chodzi o zdrowie. A niestety z tym zdrowiem jest różnie. Otyłość zwiększa ryzyko zachorowania na wiele chorób nie tylko serca, ale też nowotwory. Osoby zmagające się z otyłością mogą mieć także cięższy przebieg zakażenia koronawirusem. Zatem nie należy sobie żartować z oponki na brzuchu czy nazywać jej mięśniem piwnym, lecz należy wziąć się do pracy. Nawet jeżeli macie nadwagę, to pamiętajcie, że już za rogiem stoi otyłość, stąd też nie można bagatelizować dodatkowych kilogramów. Niewątpliwie otyłość to choroba i to choroba XXI wieku, ale na szczęście jest na nią lekarstwo, a lekarstwem jest ruch i zdrowa dieta.

Udogodnienia i jednocześnie utrudnienia ludzi XXI wieku

Wiek XXI daje nam dużo możliwości, ale i zapewnia w wielu sprawach maksimum wygody. Tak naprawdę wiele osób niemal zrezygnowało z aktywności, wykorzystując technologię czy inne udogodnienia. Pomyślcie czy jeszcze 30 lat temu ludzie zamawiali jedzenie z restauracji? Jasne, że nie! A teraz wielu osobom nie chce się nawet ugotować zdrowego posiłku i stawia na fast foody, a co gorsza pozwala jeść jedzenie śmieciowe dzieciom. A tak przecież nie może być. Wszędzie też lubimy dojeżdżać samochodem, bo przecież to wygodne. Tutaj niech każdy z Was odpowie sobie na pytanie: kiedy byliście ostatnio na długim spacerze? Udogodnienia z jakich możemy korzystać w wielu przypadkach powodują utrudnienia. Zamiast ćwiczeń na świeżym powietrzu, wiele osób gra na smartfonie i tych przykładów można by wymienić wiele.

Czas wstać z kanapy i wziąć się za siebie

rower miejski

Możemy żartować ze swoich dodatkowych kilogramów, ale nie powinniśmy, bo otyłość jest chorobą i trzeba ją leczyć. Zatem czas przestać zasłaniać się wymówkami o braku czasu i wziąć się za siebie. Tak naprawdę wystarczy tylko wprowadzić kilka zmian, by rzeczywiście odczuć różnice i zdecydowanie lepiej się poczuć. Na pewno należy zamieć środek transportu jakim jest samochód na rower miejski i właśnie na nim możecie dojeżdżać do pracy czy szkoły. Nie tylko zrobicie coś dla siebie, ale też dla środowiska, a przy tym zaoszczędzicie. Do tego, zamiast z windy, korzystajcie ze schodów. Codziennie pamiętajcie też o godzinie dla siebie, nawet jeżeli owa godzina to 15 minut, bo Wasze zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak fizyczne. Jeżeli zmagacie się z dużym stresem czy zajadacie problemy, to warto udać się po pomoc do specjalisty i nie jest to żaden powód do wstydu.

Jesteś tym co jesz – prawda czy fałsz?

Czas pomyśleć o zmianie diety, ale poprzez zmianę diety nie mamy na myśli żadnej głodówki, lecz zmianę nawyków żywieniowych na te zdrowe, ale nie na miesiąc czy dwa, lecz na zawsze. Należy więc bezwzględnie zrezygnować z jedzenia śmieciowego, ale i napojów kolorowych. Trzeba też ograniczyć spożywanie cukru oraz soli. Zbilansowana dieta powinna być oparta na dużej ilości warzyw, natomiast zamiast tłustego mięsa można pozwolić sobie na tłuste ryby. Do tego woda i soki warzywno-owocowe. Różnice zauważycie nie tylko na wadze, lecz także ją poczujecie. Poprawi się stan Waszej skóry, a przy tym będziecie mieć więcej energii. Warto też zastanowić się nad dietą wegetariańską, która jest bardzo zdrowa, a przy tym rezygnując z jedzenia mięsa wykazujecie się empatią wobec naszych braci mniejszych. Może warto spróbować być wege przez 30 dni?

Jazda na rowerze miejskim, jogging czy długi spacer – wszystko jest lepsze niż siedzenie na kanapie i objadanie się czekoladkami. Zatem czas na zmiany.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamkni