Jak wpłynie na zdrowie źle dobrany biustonosz?
Biustonosz jest nieodzownym elementem damskiej garderoby. Dobrze dobrany, może mieć istotny wpływ na wygląd (optycznie powiększa i modeluje biust, sprawia, że ubranie się lepiej układa) chroni biust, poprawia samopoczucie, a nawet wpływa na zdrowie kobiety. W tym kontekście zaskakiwać może fakt, że wiele z nas kupuje biustonosz w pośpiechu, nieuważnie, “byle był”.
Częstym miejscem zakupu są bazary, targowiska, małe sklepiki lub markety, gdzie ciężko o możliwość dokładnej przymiarki, a o pomocy odpowiednio przeszkolonego sprzedawcy nie ma co marzyć. W konsekwencji, szacuje się że co najmniej 80 % kobiet na świecie nosi źle dobrany stanik, a w Polsce liczba ta ma być jeszcze wyższa.
Skutki zdrowotne źle dobranego biustonosza
Lekarze zgodnie twierdzą, że noszenie dobrze dobranego biustonosza ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale i zdrowotne. Źle dobrany biustonosz może powodować obrzęki, stany zapalne, otarcia i odciski, a po dłuższym okresie czasu może skutkować nawet stałym zdeformowaniem piersi. Uciskając mechanicznie miąższ piersi będzie zaburzał przepływ krwi i odpływ chłonki.
Może też uciskać na nerwy międzyżebrowe lub nerwy przebiegające w tkance piersiowej powodując dolegliwości bólowe. W konsekwencji będziemy odczuwać bóle głowy, ramion, karku i szyi, napięcie obręczy barkowej, a nawet niższych partii pleców i brzucha.
Dodatkowo przypuszcza się – nadal prowadzone są badania mające to potwierdzić – że źle dobrany biustonosz może w istotnym stopniu wpływać na rozwój raka piersi. Miałoby się to wiązać z powodowaniem zastojów w tkance piersi, poszerzaniem przewodów mlecznych, a w konsekwencji powstawania zmian nowotworowych.
Jak dobrze dobrać biustonosz?
Udając się na zakupy, warto wybrać sklep, w którym będziemy mogły zasięgnąć rady doświadczonej brafiterki. Na początek należy starannie dobra rozmiar i model stanika, zwracając uwagę na szerokość i długość ramiączek, oraz obwód oraz wielkość miseczek.
Na tym etapie konieczne jest dokładne zmierzenie obwodu pod biustem i obwodu samego biustu. Mierząc konkretny model konieczne należy zwrócić uwagę nie tylko na względy estetyczne, ale też na to, jak się on zachowuje w czasie ruchu.
Dobrze dobrany biustonosz powinien współpracować z ciałem: nie może nas uwierać, ramiączka nie powinny się zsuwać, a tył nie powinien “podnosić się” do góry. Fiszbiny maja otaczać całe piersi, nie powodując ucisku, a po zdjęciu biustonosza nie powinno być na ciele żadnych czerwonych śladów czy otarć.
Rodzaje biustonoszy
Obecnie na rynku bieliźnianym dostępna jest cała gama modeli biustonoszy, wśród których do popularniejszych należą: miękkie, usztywniane, półusztywniane i typu plunge. Biustonosze miękkie nie są usztywniane żadna dodatkową gąbką czy innym wypełnieniem. Takie miseczki mogą występować w stanikach z fiszbinami lub bez.
Niestety te urokliwe modele, całkiem niesłusznie, nie cieszą się dobra sławą – uważa się, że słabo podtrzymują biust i nie kształtują go. Według powszechnej opinii nadają się tylko na niewielkie, jędrne biusty.
Nic bardziej mylnego. Potrafią one pięknie wyeksponować biust, pod warunkiem, że są odpowiednio dobrane i uszyte z dobrej jakości materiału. Występują w wielu ciekawych fasonach, z których największą popularnością cieszy się obecnie tzw. balkonetka.
W biustonoszach półusztywnianych dolna część usztywniona jest delikatna pianką, natomiast górna bywa najczęściej wykonana z delikatnej koronki lub siateczki. Łączą one zalety staników usztywnianych i miękkich – mocno podnoszą biust, a przy tym w górnej części są zmysłowo przejrzyste.
W przeciwieństwie do modeli usztywnianych, których miseczki są w całości wyłożone materiałem usztywniającym, sprawiają wrażenie optycznie “lżejszych”.
Biustonosze plunge charakteryzują się bardzo niskim mostkiem, czyli częścią znajdującą się pomiędzy miseczkami, i dedykowane są do strojów z dużym dekoltem w kształcie litery “V”.
Ze względu na charakterystyczny kształt miseczki, nie nadają się jednak do dekoltów typu “karo”. Są szczególnie doceniane za efekt “dolinki” między piersiami.