Wysoka prolaktyna u kobiety

Dzisiaj problemy zdrowotne w bardzo znaczącym stopniu mogą się odbić na kobiecie. Oczywiście chodzi tu przede wszystkim o możliwości zajścia w ciąże, jeśli u kobiety pojawiają się tego typu problemy, to zazwyczaj wymagana jest wizyta u lekarza oraz szereg różnych badań, mogących stwierdzić, dlaczego tak się dzieje. Jeśli w jakimś przypadku lekarz wykryje wysoki poziom prolaktyny, to zazwyczaj dochodzi do przepisania środków, które mają za zadanie obniżyć taki wysoki poziom hormonów.

Oczywiście bardzo często w tego typu sytuacjach dochodzi do hiperlipoproteinemii, która jest niczym innym, jak poważnym zaburzeniem endokrynologicznym. Oczywiście stan tego typu można stwierdzić dopiero po pewnym czasie w momencie gdy, poziom prolaktyny, utrzymuje się przez dłuższy czas, na bardzo wysokim poziomie.

Zdarzają się wzrosty prolaktyny

Oczywiście tego typu sytuacje, gdzie poziom prolaktyny jest podwyższony, występują, ale tylko w przypadku gdy kobieta jest w ciąży lub gdy karmi swoje dziecko piersią. Należy więc zauważyć, że są to jedynie okresowe wzrosty, które po chwili spadają, przez co poziom prolaktyny się wyrównuje. W momencie, gdy dochodzi do zaburzenia, poziom prolaktyny jest cały czas wysoki i nawet na chwilę nie spada. Tak naprawdę wydzielająca się prolaktyna, może mieć różne stężenie zarówno w porze dnia, jak i nocy. Podczas spania, poziom jest wyczuwalnie wyższy, ale w momencie przebudzenia, prolaktyna wraca do standardowego poziomu, no, chyba że występuje szereg nieprawidłowości związanych z funkcjonowaniem układu rozrodczego.

Kobiety w przypadku zaburzeń, muszą udać się na odpowiednie badania prolaktyny, ponieważ w ten sposób lekarz będzie w stanie stwierdzić, czy rzeczywiście doszło do zaburzeń, czy są to jedynie chwilowe zmiany. Tego typu badania zawsze wykonuje się na czczo, dlatego należy pamiętać, aby wstrzymać się z piciem i jedzeniem. Tego typu badania należy wykonywać rano, ponieważ wynik jest wtedy najbardziej wiarygodny. W dzień przed badaniem należy porządnie wypocząć oraz unikać stresu, czy też innych sytuacji, w których jesteśmy narażeni na wysiłek.

SPRAWDŹ:  Gdy kręci się nam w głowie

Badanie prolaktyny

Jest to bardzo ważne, ponieważ wykonując tego typu badania podczas zmęczenia, kobieta może zaburzyć wynik i przez to nie będzie on do końca zgodny z rzeczywistym stanem zdrowia. Zbyt duża ilość prolaktyny, może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia w przyszłości guza przysadki.

W niektórych przypadkach taki stan rzeczy jest nawet wstrzymać proces miesiączkowania u kobiety, prowadząc do bardzo nieregularnych cyklów, przez co kobieta o wiele trudniej zachodzi w ciąże. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ nieleczony wzrost prolaktyny, praktycznie uniemożliwia kobiecie zajęcie w ciąże.

Poważny problem

Na tego typu problemy cierpi wiele młodych kobiet, dlatego problem jest na czasie i należy o nim mówić. Pamiętajmy, że za właściwy stan prolaktyny w organizmie odpowiedzialna jest przede wszystkim dopamina. To właśnie wspomniany hormon jest w stanie hamować wytwarzanie dopaminy wydzielonej, dzięki czemu dochodzi do mniejszego uwolnienia się prolaktyny.

Gdy hormon dopaminy jest zaburzony, wtedy prolaktyna może być wydzielana w o wiele większym stężeniu. Za prawidłową regulację prolaktyny odpowiada również estrogen, który zwiększa produkcje, jak i możliwość jej wydzielania. W takich sytuacjach hormony muszą pracować bez zarzutów, ponieważ w każdej innej sytuacji wystąpią problemy.

Magdalena Nowicka

Magdalena Nowicka

Redaktorka działu urody z doświadczeniem w testowaniu kosmetyków. Publikuje recenzje produktów i porady dotyczące pielęgnacji. W wolnym czasie zajmuje się rękodziełem i uprawą roślin doniczkowych.

Artykuły: 249

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *