Wysoka prolaktyna u kobiety

Dzisiaj problemy zdrowotne w bardzo znaczącym stopniu mogą się odbić na kobiecie. Oczywiście chodzi tu przede wszystkim o możliwości zajścia w ciąże, jeśli u kobiety pojawiają się tego typu problemy, to zazwyczaj wymagana jest wizyta u lekarza oraz szereg różnych badań, mogących stwierdzić, dlaczego tak się dzieje. Jeśli w jakimś przypadku lekarz wykryje wysoki poziom prolaktyny, to zazwyczaj dochodzi do przepisania środków, które mają za zadanie obniżyć taki wysoki poziom hormonów.

Oczywiście bardzo często w tego typu sytuacjach dochodzi do hiperlipoproteinemii, która jest niczym innym, jak poważnym zaburzeniem endokrynologicznym. Oczywiście stan tego typu można stwierdzić dopiero po pewnym czasie w momencie gdy, poziom prolaktyny, utrzymuje się przez dłuższy czas, na bardzo wysokim poziomie.

Zdarzają się wzrosty prolaktyny

Oczywiście tego typu sytuacje, gdzie poziom prolaktyny jest podwyższony, występują, ale tylko w przypadku gdy kobieta jest w ciąży lub gdy karmi swoje dziecko piersią. Należy więc zauważyć, że są to jedynie okresowe wzrosty, które po chwili spadają, przez co poziom prolaktyny się wyrównuje. W momencie, gdy dochodzi do zaburzenia, poziom prolaktyny jest cały czas wysoki i nawet na chwilę nie spada. Tak naprawdę wydzielająca się prolaktyna, może mieć różne stężenie zarówno w porze dnia, jak i nocy. Podczas spania, poziom jest wyczuwalnie wyższy, ale w momencie przebudzenia, prolaktyna wraca do standardowego poziomu, no, chyba że występuje szereg nieprawidłowości związanych z funkcjonowaniem układu rozrodczego.

Kobiety w przypadku zaburzeń, muszą udać się na odpowiednie badania prolaktyny, ponieważ w ten sposób lekarz będzie w stanie stwierdzić, czy rzeczywiście doszło do zaburzeń, czy są to jedynie chwilowe zmiany. Tego typu badania zawsze wykonuje się na czczo, dlatego należy pamiętać, aby wstrzymać się z piciem i jedzeniem. Tego typu badania należy wykonywać rano, ponieważ wynik jest wtedy najbardziej wiarygodny. W dzień przed badaniem należy porządnie wypocząć oraz unikać stresu, czy też innych sytuacji, w których jesteśmy narażeni na wysiłek.

Badanie prolaktyny

Jest to bardzo ważne, ponieważ wykonując tego typu badania podczas zmęczenia, kobieta może zaburzyć wynik i przez to nie będzie on do końca zgodny z rzeczywistym stanem zdrowia. Zbyt duża ilość prolaktyny, może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia w przyszłości guza przysadki.

W niektórych przypadkach taki stan rzeczy jest nawet wstrzymać proces miesiączkowania u kobiety, prowadząc do bardzo nieregularnych cyklów, przez co kobieta o wiele trudniej zachodzi w ciąże. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ nieleczony wzrost prolaktyny, praktycznie uniemożliwia kobiecie zajęcie w ciąże.

Poważny problem

Na tego typu problemy cierpi wiele młodych kobiet, dlatego problem jest na czasie i należy o nim mówić. Pamiętajmy, że za właściwy stan prolaktyny w organizmie odpowiedzialna jest przede wszystkim dopamina. To właśnie wspomniany hormon jest w stanie hamować wytwarzanie dopaminy wydzielonej, dzięki czemu dochodzi do mniejszego uwolnienia się prolaktyny.

Gdy hormon dopaminy jest zaburzony, wtedy prolaktyna może być wydzielana w o wiele większym stężeniu. Za prawidłową regulację prolaktyny odpowiada również estrogen, który zwiększa produkcje, jak i możliwość jej wydzielania. W takich sytuacjach hormony muszą pracować bez zarzutów, ponieważ w każdej innej sytuacji wystąpią problemy.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamkni