Przycinanie drzew i krzewów zgodnie z prawem – zbiór informacji

Decydując się na samodzielne przycinanie drzew i krzewów trzeba mieć świadomość, że, wbrew pozorom, nie jest to czynność prosta, a niewłaściwie wykonana może wiązać się z przykrymi konsekwencjami.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem ogrodniczym online Euroogrod.com.pl

Stare, a nowe przepisy

Zapoznanie się z aktualnie obowiązującymi przepisami jest bardzo istotne, nie warto polegać na tym „że kiedyś tak było”, gdyż od początku bieżącego roku uległy zmianie regulacje dotyczące wycinki, a tym samym również przycinania, drzew i krzewów.

Przede wszystkim znikła, wymagana jeszcze w zeszłym roku, konieczność wystąpienia o wydanie stosownego zezwolenia przez burmistrza, wójta lub też prezydenta miasta. Zezwolenie to nie wiązało się z dodatkowymi opłatami, ale stanowiło dodatkową formalność, która w istotny sposób ograniczała możliwość swobodnego zagospodarowania własnej posesji.

Obecnie jest dozwolone wycinanie lub przycinanie drzew oraz krzewów w dwóch, ściśle określonych, przypadkach. Po pierwsze, można usunąć je w sytuacji gdy znajdują się na terenie nieruchomości stanowiącej własność osoby fizycznej oraz są usuwane w celach niezwiązanych z prowadzeniem, na terenie posesji, żadnej działalności gospodarczej.

Drugim przypadkiem jest wycinka mająca na celu usunięcie drzew lub krzewów z nieużytków w celu przywrócenia ich do działalności rolniczej. W innych przypadkach, a więc np. w celu usunięcia drzewa utrudniającego podjazd do prowadzonego sklepu, wymagane jest wystąpienie o pozwolenie, tak jak miało miejsce w starszych przepisach.

To jeszcze nie wszystko!

O ile nie musimy występować o wycinkę drzew, to należy pamiętać, szczególnie prowadząc działalność gospodarczą na terenie posesji, że prace prowadzone w obrębie korony drzewa nie mogą spowodować usunięcia gałęzi w ilości ponad 30%, oczywiście są pewne wyjątki np. w przypadku gałęzi obumarłych, ale za zbyt obfitą wycinkę może grozić dotkliwa kara finansowa związana z uszkodzeniem drzewa.

Z drugiej jednak strony, w myśl prawa, nie musimy nawet występować o zezwolenie na wycinkę, rosnącego na działce mieszkalnej, drzewa, którego obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekroczył 50 (dla wszystkich nie wymienionych dalej drzew) lub 100 centymetrów (w przypadku: topoli, kasztanowca zwyczajnego, wierzb, klonu jesionolistnego, robinii akacjowej, klonu srebrzystego oraz platanu klonolistnego). Niestety, bardzo liberalne, zapisy ustawy mogą zostać ograniczone.

W myśl wprowadzonej noweli rady gmin otrzymały uprawnienia, które obejmują również określenie sytuacji wymagających uzyskania zezwolenia. Oznacza to, że prawo miejscowe może określić listę drzew, których nie wolno wycinać, a na jakie gatunki ma nadal obowiązywać zezwolenie lub na jakich obszarach wycinka drzew jest całkowicie zabroniona.

Możliwe więc, że w wielu przypadkach nadal jedynym rozwiązaniem pozostanie przycinanie gałęzi drzewa, a całkowita wycinka może być mocno utrudniona.

Jak więc i czym przycinać?

Z wycinaniem lub przycinaniem drzew i krzewów związane są dwa istotne zagadnienia. Pierwsze z nich dotyczy szeroko pojętego wyposażenia technicznego, a drugie szeroko rozumianych środków bezpieczeństwa. Podstawowym wyposażeniem, i to zarówno przy wycince, jak i przy przycinaniu jest oczywiście piła lub siekiera, a zabezpieczeniem: rękawice, kask i okulary ochronne.

W przycinaniu zaś krzewów niezastąpioną pomocą okaże się na przykład kosa elektryczna hecht, przeznaczona głównie do koszenia trawników, ale może sprawdzić się również przy wycince chwastów lub przycinaniu niewielkich krzaków. Ponadto wycięte krzewy lub gałęzie, szczególnie jeżeli przycinamy większe drzewo, należałoby wywieść lub usunąć w inny sposób z terenu działki.

Ciekawym rozwiązaniem są tutaj rozdrabniacze do gałęzi spalinowe hecht, które przygotowują drewno do wykorzystania w charakterze środka opałowego lub do kompostowania. Chcąc korzystać z urządzeń mechanicznych trzeba jednak pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności.

Dzieci lubią zaglądać lub władać ręce do różnych dziwnych urządzeń, a rozdrabniacze do gałęzi spalinowe hecht mogą stać się dla nich obiektem niezdrowego zainteresowania.

Podobnie, gdy dojdzie do awarii, trzeba pamiętać, że kosa elektryczna hecht, tak jak każde inne urządzenie elektryczne, powinna być przekazana do serwisu w celu usunięcia usterek, a nie naprawiana  przez „sąsiada złotą rączkę”.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamkni