Jaki ciepłomierz należy zainstalować w mieszkaniu?
Ciepłomierze są urządzeniami pomiarowymi niezbędnymi w każdym mieszkaniu, zwłaszcza tym wynajmowanym. Pokazują nam dokładnie, ile ciepła zostało pobrane i w ten sposób użytkownik otrzymuje m.in. informację o tym, czy powinien przejść na tryb oszczędnościowy, a nade wszystko odczyty z ciepłomierza stanowią podstawę do rozliczenia pomiędzy dostawcą a odbiorcą energii cieplnej.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Visterma
Obowiązek instalowanie tych urządzeń służących do indywidualnego rozliczania ciepła w budynku wielolokalowym wynika z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Budowa i działanie ciepłomierza
Urządzenia te mierzą ilość ciepła oddanego przez przepływający czynnik grzewczy podając wyniki pomiaru w gigadżulach. Niezależnie od konstrukcji, wszystkie ciepłomierze działają na tej samej zasadzie. Składają się z przetwornika przepływu (mechanicznego lub ultradźwiękowego), czujnika temperatury oraz przelicznika wskazującego, który oblicza ilość zużytego ciepła przez daną jednostkę.
Rodzaje ciepłomierzy
Obecnie mamy dostępne na rynku dwa podstawowe rodzaje ciepłomierzy: mechaniczne i ultradźwiękowe. Tradycyjne ciepłomierze mechaniczne wyposażone są w przetwornik przepływu z wirnikiem, który wprawiany jest w ruch przez strumień przepływającej wody. Przelicznik zamienia ruch obrotowy licznika na informację cyfrową, a ta wraz z pomiarami temperatury podlega przetworzeniu w układzie mikroprocesorowym licznika. Ich zaletą jest stosunkowo niska cena przy zachowaniu dobrej jakości i to ze względu na to są najczęściej wybieranymi licznikami ciepła.
Charakterystyczną cechą ciepłomierzy ultradźwiękowych jest brak jakichkolwiek elementów ruchomych; pomiar dokonuje się poprzez zmierzenie objętości przepływającej wody. Zachodzi to za pomocą dwóch głowic ultradźwiękowych, które w tym samym czasie wysyłają dwa sygnały: jeden skierowany zgodnie z przepływem wody, drugi w stronę przeciwną. Następnie odbywa się przeliczenie różnicy występującej między tymi sygnałami na prędkość i objętość wody.
Zalety ciepłomierzy ultradźwiękowych
Podstawową przewagą ciepłomierzy ultradźwiękowych nad mechanicznymi jest większa precyzyjność pomiaru tych pierwszych. Ponadto mierniki ultradźwiękowe nie posiadają żadnych elementów ruchomych dzięki temu są całkowicie niewrażliwe na zanieczyszczenia, pracują bezgłośnie i wolniej się zużywają.
Można je instalować w dowolnym ułożeniu (byle nie „do góry nogami), podczas gdy liczniki mechaniczne jedynie w pionie. Podstawową wadą tych urządzeń jest ich wysoka cena. Ponadto, odpowiadające za ich prawidłowe działanie głowice ultradźwiękowe wymagają co pewien czas (najczęściej co dwa-pięć lat) wymiany, co pociąga za sobą znaczne koszty.
Jak wybrać ciepłomierz mieszkaniowy?
Ciepłomierze są bardzo przydatne w oszczędzaniu ciepła, pod warunkiem spełnienia kilku kryteriów:
1. muszą być dobrze dobrane do indywidualnych potrzeb – warto tu skorzystać z fachowego doradztwa,
2. należy je prawidłowo zainstalować,
3. powinno się dbać o dokonywanie regularnej konserwacji i ewentualnych napraw.
Instalowanie ciepłomierzy w domach jednorodzinnych
W wielu domach jednorodzinnych rezygnuje się z instalacji tych urządzeń, najczęściej kierując się względami finansowymi i/lub nie zdając sobie sprawy z potencjalnych korzyści płynących z posiadania przetwornika ciepła. Wyjątkiem są te domy, gdzie ciepło dostarczane jest z sieci cieplnej lub przez innego dostawcę i ciepłomierze są niezbędne do rozliczenia. Niestety, w przypadku innego źródła ciepła wybiera się zazwyczaj takie rozwiązania, jak obserwowanie zużyci prądu czy gazu.
Metody te nie dają jednak pełnego obrazu sytuacji, ponieważ oba te źródła energii wykorzystywane są też między innymi do gotowania, oświetlania domu itp. Warto zatem zdać sobie sprawę, że inwestycja w ciepłomierz może być opłacalna, a przy pełnym wykorzystaniu jego możliwości, po pewnym czasie możemy uzyskać zwrot znacznej części poniesionych wydatków.
Dodatkową korzyścią z posiadania ciepłomierza może być to, że nowoczesne mierniki ciepła posiadają szereg dodatkowych funkcji, takich jak wykrywanie i sygnalizowanie stanów awaryjnych (brak impulsu z wodomierza, nagły wzrost przepływu lub spadek napięcia baterii itp.) Warta podkreślenia jest również możliwość podłączenia innych urządzeń pomiarowych wyposażonych w funkcję alarmowania w przypadku przecieków lub kradzieży.