Dlaczego okna pcv są obecnie takim standardem?

Jeszcze kilkanaście lat temu okna PCV nie były popularne w Polsce. W każdym domu można było zobaczyć słynne okna drewniane, czasem wielokrotnie odmalowywane i przepuszczające chłód. Do dziś w wielu domach ludzie mają okna drewniane i wciąż można spotkać ich zwolenników – lecz coraz rzadziej się je montuje. Dlaczego?

Jak to się stało, że okna tworzone z tworzywa sztucznego stały się standardem? Przyjrzyjmy się im zaletom i zmianom, jakie wprowadziły do polskich domów.

PCV – co to właściwie jest?

PCV to poli(chlorek winylu), polimer syntetyczny używany do produkcji tworzyw sztucznych. Ciekawostką jest to, że nazwa „PCV” jest niepoprawna. Wersja angielska to „PVC”, czyli poly(vinyl)chloride, którego polskim odpowiednikiem powinien być skrót „PCW”.

Mimo to, nazwa „PCV”, choć niepoprawna, na stałe weszła do języka użytkowego i fachowego. Tworzywo jest termoplastyczne, odporne na działanie wielu rozpuszczalników oraz wytrzymałe. Oprócz przemysłu okienniczego znajduje swoje zastosowanie także m.in. przy tworzeniu wykładzin podłogowych, rur, strzykawek, opakowań oraz płyt winylowych. Co sprawia, że stało się głównym tworzywem w produkcji okien?

Trwałość

Okna PCV są odporne na niszczące wpływy atmosferyczne oraz na działanie pleśni, grzybów i owadów; nie są również podatne na zniekształcenia. Inwestując w okna PCV można cieszyć się nimi nawet przez 50 lat! Trwały jest również ich kolor, o ile nie są to okna najgorszego sortu, biel nie staje się żółta, jak w przypadku farby na oknach drewnianych. Z szerokim ich wyborem można zapoznać się pod tym adresem: http://wawruk.pl/oferta/okna-pcv/.

Zwolennicy drewnianych okien do tej pory szczycili się tym, że drewno można pomalować na różne kolory, co było niemożliwe w przypadku okien PCV. Jednak niedawno na rynku pojawiły się specjalistyczne farby to tego typu tworzyw. Koszt puszki to około 30 zł.

Termoizolacja

Okna PCV są bardzo szczelne (o ile są odpowiednio zamontowane), jest więc to opcja energooszczędna. Nawet jeśli kupimy okna PCV z najwyższej półki i wydamy na nie połowę oszczędności, szybko się to nam zwróci – koszty ogrzewania będą dużo mniejsze. Pod względem izolacji okna z tworzywa PCV są najbardziej energooszczędnym produktem na rynku okienniczym.

W nowoczesnych wersjach stosowane są systemy wentylacyjne, dzięki którym szczelność okien nie zmienia się w wadę – czyli zbytnią szczelność i skraplanie się pary wodnej, jak to się czasem działo w przypadku starszych modeli. Okna tłumią także dźwięki dochodzące z zewnątrz.

Cena

Ramy PCV są nawet do 30% tańsze niż drewniane, czy aluminiowe! Dodatkowo, można użytkować je nawet do 50 lat oraz zredukować dzięki nim rachunki za ogrzewanie. Jaka jest cena takiej inwestycji?

Dla porównania: okno dwuskrzydłowe PCV o wymiarach 1165 mm x 1135 mm w Warszawie można kupić już od 325 zł, okna z Poznania to ceny w zakresie 445-588 zł, w Krakowie kupimy okna za 434-575 zł, a  okna z Białegostoku to koszty rzędu 355-456 zł. Dodatkowo w cenę trzeba wliczyć montaż, który zagwarantuje prawidłową termoizolację. 

Ekologia

Czy okna z tworzywa sztucznego mogą być ekologiczne? Tak! Okna PCV poddawane są w 100% recyklingowi. Podczas ich produkcji występuje bardzo niski stopień zanieczyszczenia środowiska, zużywa się na to mniejszy procent energii, niż na produkcję okien drewnianych. Wybór okien PCV pozwala zachować równowagę ekologiczną i przyczynić się do ochrony środowiska.

Okna drewniane natomiast wykonuje się z materiałów naturalnych, jednak ich produkcja zwiększa procent wycinki lasów. Mało kto pamięta również o tym, że wielokrotne odmalowywanie okien drewnianych wiąże się z zakupem farb wytwarzanych chemicznie, same okna pokryte są także substancjami chemicznymi w celach konserwacyjnych.

Okna PCV jako standard

Pojawienie się na polskim rynku okien z tworzywa sztucznego wywołało sensację i okna te stały się standardem w naszym kraju. Coraz bardziej spada liczba zwolenników okien drewnianych, gdyż okna PCV są od nich lepsze niemal pond każdym względem: są tańsze, trwalsze, bardziej szczelne i (choć to kwestia sporna) bardziej ekologiczne. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że im droższe okna, tym dłuższa ich żywotność, oraz że odpowiedni montaż gwarantuje komfort użytkowania.
 
Artykuł powstał dzięki firmie W.Awruk Stolarka Budowlana

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamkni