Budujemy basen. Z jakich materiałów najlepiej korzystać?

Budujemy basen. Z jakich materiałów najlepiej korzystać?

Wielu Polaków marzy o tym, aby posiadać przy swoim domu basen ogrodowy plastikowy na wzór tych amerykańskich, czyli wkopany, do tego najlepiej zadaszony z widokiem na resztę ogrodu. Jeszcze kilkanaście lat temu było to nie do pomyślenia, ale w dzisiejszych czasach możliwe jest sprawienie sobie takiego basenu.

Oczywiście, wciąż jest to wysoki koszt, ponieważ sięga on kilkunastu tysięcy złotych, ale zważywszy, że jeszcze kilka lat temu było to w okolicach kilkudziesięciu tysięcy złotych – tendencja na naszą korzyść. Zatem jak zabrać się do przygotowywania takiego basenu ze snów? Najlepiej zacząć od planu, w którym uwzględnimy wszystko, co go dotyczy.

Rzetelne określenie potrzeb do podstawa

Pierwszą rzeczą, której musimy dokonać, jest określenie, czego tak naprawdę oczekujemy od naszej nowej inwestycji. To nie mogą być ogólniki, tylko rzetelne wskazówki, przy których pomocy dokonamy wyboru reszty elementów. Kolejną rzeczą, którą trzeba uwzględnić w planie, jest wielkość basenu. Po pierwsze, jak duży chcielibyśmy basen oraz największa wielkość, jaka zmieści się nam w ogrodzie.

I tutaj płynnie przechodzimy do kolejnego punktu, którym jest miejsce na basen. Nie oszukujmy się baseny kąpielowe, potrafią zabrać naprawdę sporą powierzchnią, przez co nasz ogród zmniejszy się tylko do jego powierzchni. Warto w tym momencie zaplanować również instalację hydrauliczną, bez której nasz basen nie będzie mógł spełniać swojej funkcji!

Plastik? O rodzajach polimerów

Wiele osób uważa, że wszystkie polimery to tak naprawdę jeden rodzaj plastiku i nie różnią się one niczym między sobą. Z tego właśnie powodu narosło masę mitów na temat tego, że rozwiązania oparte o plastik są nietrwałe… Warto tutaj przytoczyć fakt, że część rur wodno-kanalizacyjnych w miastach stworzona jest właśnie z niego. I jeśli w takich warunkach on wytrzymuje, to na pewno i nasze baseny kąpielowe będą trwałe. Oczywiście wykorzystanie poliestrów ma swoje wady, które nie są zbyt rażące. Nie da się więc ukryć, że w zastosowaniach domowych baseny ogrodowe plastikowe na pewno się sprawdzą. Co jednak ważne, warto wybierać sprawdzone marki, ponieważ jak już wspomnieliśmy, plastik plastikowi nierówny.

Rozwiązania żelbetonowe – dla najbardziej wymagających

Jednym z najtrwalszych materiałów, który wykorzystuje się do budowy basenów, jest żelbeton. Wszak wykorzystuje się go do wielu cięższych zastosowań, w których również bez problemu się odnajduje. Co warto o nim wiedzieć? Jest trwały, o czym wspominaliśmy, do tego długowieczny oraz stosunkowo tani. Oczywiście wykonanie basenu z takiego materiału, jest dużo droższe niż w przypadku basenów ogrodowych plastikowych, ale ma to swoje uzasadnienie. Basen wykonany z tego materiału na pewno sprawdzi się w bardzo dużych konstrukcjach, na które działać będą różnego rodzaju przeciążenia związane choćby z naporem cieczy na ścianki.

Wykończenie basenu na korzyść wytrzymałości

Paragraf ten jest na pozór dość błahy, ale na wytrzymałość basenów kąpielowych wpływ ma wiele czynników, w tym właśnie jego otoczenie. Warto zatem zadbać o to, aby nic nie wpływało negatywnie na jego żywotność. Mowa tutaj choćby o układzie rynien, których odpływ może znajdować się niedaleko samego basenu bądź przewodów zasilających pompy filtrujące. Oczywiście wszystko to jest odpowiednio zabezpieczone, ale po co kusić los, prawda? Dodatkowo warto pomyśleć o zadaszeniu basenu, który ochroni go przed nadmiernym pojawianiem się glonów oraz ograniczy ilość dozowanego chloru do wody.

Podsumowując, istnieje wiele materiałów, z których można wykonać basen ogrodowy. Ich wybór powinien być głównie podyktowany naszymi potrzebami oraz tym, jak duże koszty jesteśmy w stanie ponieść. Nie ma przecież sensu brać trzydziestoletniego kredytu, tylko po to, aby móc się popluskać w przydomowym basenie, prawda? Alternatywą dla tego może być staw, który również może spełniać podobne funkcje, a jest dużo tańszym rozwiązaniem. Oczywiście nie będzie on tak komfortowy jak wysokiej klasy niecka basenowa, ale nie warto od razu skreślać tego pomysłu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamkni