Modne i funkcjonalne gadżety elektroniczne, które warto mieć. Smartwatch czy smartband?

Gadżety elektroniczne, które zawsze można mieć przy sobie, a przy tym mogą spełniać kilka funkcji, są bardzo modne. Do urządzeń noszonych, czyli wearables, należą smartwatche i smartbandy. O ile dla miłośnika elektroniki ich wszystkie funkcje są jasne, tak dla początkującego w świecie gadżetów elektronicznych już niekoniecznie, dlatego wiele osób zastanawia się, czym się różnią. Postaramy się je przybliżyć. Poznajcie ich specyfikę, a podejmiecie decyzję, co będzie dla Was lepszym wyborem.

Smartbandy. Co warto wiedzieć o opaskach smart?

Smartbandy służą głównie do mierzenia aktywności fizycznej i można je umieścić albo na ramieniu albo na nadgarstku. Oczywiście poszczególne modele różnią się między sobą. Smartband z niższej półki cenowej będzie klasycznym krokomierzem i czasomierzem, bo na wyświetlaczu widoczny jest także zegar. Smartband zwykle monitoruje również puls i taką funkcję mają nawet modele za kilkadziesiąt złotych. Nawet podstawowy model smart band posiada łączność Bluetooth i wyświetlacz powiadomień o połączeniach w smartfonie. Smartbandy są też wstrząsoodporne.

Smartwatche – czym różnią się od zegarków elektronicznych?

Smartwatche mają ekrany dotykowe i oczywiście łączą się ze smartfonem, niejako go zastępując bądź poszerzając jego możliwości. W końcu na wyświetlaczu dostępne są wszystkie aplikacje dostępne w smartfonie. Można zatem w gruncie rzeczy korzystać z niego jak ze smartfona, czytać SMS-y, powiadomienia, a nawet prowadzić rozmowy. Smartwatch może mieć bowiem wbudowany głośnik i mikrofon, co pozwala na prowadzenie rozmów, gdy smartfon jest w pobliżu.

Smartband a zegarek smartwatch – podobieństwa i różnice

Warto dowiedzieć się więcej na temat podobieństw i różnic w smartbandach i smartwatchach. Kilka już zapewne dostrzegliście. Funkcja trackingu to właśnie ta, która pozwala śledzić naszą aktywność fizyczną, i ten element obecny jest w obydwu gadżetach elektronicznych. Ponieważ jednak smartband jest lżejszy, to na jogging lepiej się sprawdzi. Jak zapewne zauważyliście, powiadomienia pojawiają się na wyświetlaczach obydwu urządzeń. Jednak na smartwatchu odczytacie całą wiadomość, a nawet na nią odpowiecie, z kolei smartband wyda tylko dźwięk powiadomienia i na nim wiadomości nie podejrzycie. Jeżeli chodzi o pływanie, to obydwa urządzenia zachowują wodoodporność do 30 metrów. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, z czego została wykonana obudowa. W przypadku smartbandów są one wykonane z tworzywa sztucznego, któremu woda nie zaszkodzi, natomiast zegarki smartwatch mogą mieć nawet skórzane paski, które należy chronić przed nadmiernym kontaktem z wodą. Smartband nie ma ekranu dotykowego tak jak nawet najbardziej podstawowy model smartwatcha. Smartbandy obsługuje się poprzez przyciski manualne.

Smart watch ma bardziej złożony hardware i zaawansowany procesor, w końcu musi być niemal smartfonem w miniaturze. Najczęściej opaski elektroniczne nie mają pamięci wewnętrznej lub jest ona bardzo mała, inaczej niż w przypadku smartwatchy, choć są tutaj wyjątki i mowa o smartbandach z wyższej półki. Na smartwatchach można instalować aplikację, a na smart bandach nie i to jest kolejna znacząca różnica. Zegarek smartwatch może służyć do prowadzenia rozmów, a w smartbandzie taka funkcja nie jest dostępna. Jeżeli chodzi o czas pracy na baterii, to smartbandy biją smartwatche na głowę, bo mogą działać nawet przez tydzień bez doładowywania, a najlepsze smartwatche tylko 2 dni. Jednak trzeba tutaj zdawać sobie sprawę, że wynika to z faktu znacznie większego obciążenia smartwatcha przez wbudowany procesor i używanie go niemal jak smartfona.

Poznaj smartbandy i smartwatche godne uwagi

Zacznijmy od tych pierwszych urządzeń, które przeznaczone są głównie dla osób, którym zależy na stałym monitorowaniu aktywności fizycznej i reakcji serca na wysiłek. Tutaj możemy polecić trzy modele, a mianowicie: Xiaomi Mi Band 3, Xiaomi Mi Band 2 oraz Huawei Band 6. Ten pierwszy wyposażony jest nie tylko w pulsometr, krokomierz, ale i licznik kalorii. Może też monitorować czas i jakość snu, a ponadto wyposażony jest w stoper. Ma też ochronę IP 68 oraz ekran OLED gwarantujący doskonałą widoczność na słońcu. Huawei Band 6 ma podobne funkcje, można go wybudzić ruchem ręki, a ponadto wyposażony jest w przydatny alarm niskiego poziomu baterii. Jeżeli chodzi o smartwatche, to możemy polecić Samsung Galaxy Watch na gumowym pasku z możliwością personalizacji. Można nim odbierać połączenia, słuchać na nim muzyki i ma niezwykle wytrzymałą baterię. Z kolei Apple Watch series 7 to także propozycja dla wymagających. Wyposażony jest w pulsometr, pulsoksymetr i wysokościomierz. Apple Watch 7 wyposażony jest też w niegasnący wyświetlacz Retina. Takimi smartwatchami z powodzeniem zapłacisz zbliżeniowo.

Sami zdecydujcie, co jest dla Was lepszym wyborem. Jeżeli trudno Wam się rozstać ze smartfonem nawet podczas joggingu, to lepiej sprawdzi się smartwatch. Smartfon włożycie do plecaka, a smartwatch założycie na rękę. Nie ma potrzeby zakupu smartbandu, jeśli ma się smartwatch, choć na pewno mniej ciąży na nadgarstku. Dla gadżeciarzy będzie dobrą opcją.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamkni