Rower- najlepszy sposób na rekreację

Nie należy dzisiaj lekceważyć własnego zdrowia. Jeśli zaczyna się z nami dziać coś niedobrego, to znak, że powinniśmy zmienić codzienne nawyki, ponieważ tylko w taki sposób, będziemy w stanie poprawić nasze zdrowie a przede wszystkim kondycję fizyczną, co na pewno przełoży się na prowadzenie aktywnego stylu życia.

Oczywiście na rowerze może jeździć każdy, zwłaszcza że w praktycznym rozwiązaniu jest to bardzo bezpieczna dyscyplina, która nie wywołuje większego zagrożenia dla życia. W wielu przypadkach rower jest bardziej zalecany od biegania, a między innymi dlatego, że nie obciąża on w żaden sposób naszych stawów. Warto zauważyć, że bieganie to bardzo poważne obciążenie nie tylko dla nóg, ale i kolan.

Zmiany obciążeniowe

Stawy kolanowe podczas biegania muszą znosić naprawdę duże obciążenia, przez co pod dłuższym okresie biegania osoba może narzekać na nadwyrężenie kolan. Chrząstka stawowa, pomimo że stabilizuje całość, nie jest odporna na uszkodzenia, przez co z wiekiem możemy narazić się na poważne ubytki, co grozi nam poważnymi problemami zdrowotnymi. Najpoważniejszym ubytkiem powodującym degenerację chrząstki, jest podnoszenie dużych ciężarów.

Niestety jak więc widzimy aktywność fizyczna, nie zawsze jest najlepsza dla naszego zdrowia. Oczywiście w praktyce zwyrodnienie stawu kolanowego, to bardzo poważna choroba powodująca liczne problemu, co ostatecznie może poradzić nawet do znaczącego ograniczenia ruchomości kończyn. W takim wypadku nie ma już żartów i należy podjąć jak najszybciej działania mające na celu zapobiegnięcie większości tych problemów.

Nie dla sportu?

Jeśli wiele osób uważa, że w takich wypadkach jedynym słusznym rozwiązaniem jest rezygnacja ze sportu, to na pewno nie jest to żadne wyjście. Po co mamy z czegoś rezygnować jak zamiast biegania, możemy przerzucić się na rower. Tego typu środek lokomocji jest szczególnie zalecany osobom, które mogą cierpieć na poważne zmiany zwyrodnieniowe. Jeśli nie pedałujemy z maksymalną prędkością tylko w miarę niskim tempie jazdy, to na pewno jest to jeden z ważniejszych elementów rehabilitacji uszkodzonych kolan.

Spokojna jazda na rowerze przyczynia się do odnowy stawu, a jednocześnie przyspiesza regeneracji uszkodzonej chrząstki, co automatycznie prowadzi do zwiększenia zakresu ruchomości stawu. Dzięki takiemu podejściu jesteśmy w stanie stabilizować kolana, co przyczynia się do naprawy problemu z kolanami, przynajmniej w znaczącym stopniu.

Jeśli chcemy jeździć

Aktywny tryb życia, jest z pewnością bardzo interesujący, zwłaszcza jeśli możemy w ten sposób realnie poprawić zdrowie i wyniki sportowe. Oczywiście przy tego typu aktywnościach należy zwrócić uwagę na dopasowanie siodełka. Nie może ono znajdować się zbyt wysoko, po to, abyśmy byli w stanie bez problemu dosięgnąć bez pedałów, bez konieczności wyprostowywania całej nogi. Jeśli siodełko nie jest odpowiednio umiejscowione, to podczas jazdy możemy odczuwać silny ból kolana, które reaguje pod wpływem zbyt silnego zgięcia.

Pamiętajmy, że z tym wszystkim nie ma żartów i należy dokładnie sprawdzić, ustawienie siodełka, ponieważ tylko w taki sposób możemy przygotować się właściwie do bezpiecznej jazdy na rowerze. Pamiętajmy rower to nie tylko element rekreacji, to także szansa na poprawę stanu naszych nóg, tego typu aktywność zaleca się więc osobom starszym, ponieważ oni także znajdują się w podwyższonej grupie ryzyka związanej z degeneracją chrząstki kolanowej. Najważniejsza jest profilaktyka, a problemy na pewno się nie pojawią.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamkni