Jak to wszystko ogarnąć? Trafne rady, które sprawdzą się podczas przeprowadzki dużej rodziny do niezbyt dużego mieszkania
Duża rodzina może dawać duże szczęście. Jednak w myśl zasady, że samą miłością się nie wyżyje, trzeba dzieciom zapewnić godne warunki bytu, co oznacza odpowiednie mieszkanie. Ale czasem można odnieść wrażenie, że rodzice są zupełnie nieprzygotowani do tego, jakby ich potomstwo brało się z powietrza czy przynosił je bocian. Ale są też rodziny, które są bardzo szczęśliwe i mają zapewniony wysoki poziom życia, bo ich rodziców stać na zapewnienie im tego. Jednak problem pojawia się wtedy, gdy duża rodzina przeprowadza się do niezbyt dużego mieszkania. Jak to wszystko ogarnąć?
Co należy rozumieć poprzez “nieduże mieszkanie”?
Otóż w tym przypadku nie mamy na myśli rodziców z ośmiorgiem dzieci, którzy będą mieszkać w dwóch małych czy co gorsza jednym pokoju. Nie mówimy tutaj o patologii, lecz raczej rodzinie np. ośmioosobowej, która ma zamiar zamieszkać w mieszkaniu z 4 sypialniami i salonem oraz dwoma łazienkami. Choć takie mieszkanie co do zasady uznawane jest za bardzo duże, to jednak dla rodziny wielodzietnej duże już nie jest. Dlatego też decyzję o posiadaniu dużej rodziny należy przemyśleć. Warto przyjąć zasadę, że choć dzieci jest dużo, to każde powinno mieć swój kąt i strefę prywatności.
Jak podzielić pokoje?
Jeżeli pokojów w mieszkaniu są cztery, a dzieci sześcioro plus dwoje rodziców to nie oznacza, że rodzice mogą liczyć na osobną sypialnie, gdyż ich zadaniem jest przede wszystkim zadbanie o komfort potomstwa. O ile dzieci w podobnym wieku mogą dzielić pokój, tak już te w wieku nastoletnim, różniące się płcią, nie powinny, podobnie rzecz wygląda, gdy dzieci różnią się znacznie wiekiem. Dziecko, które wchodzi w wiek nastoletni musi mieć jak najwięcej prywatności. Jeżeli większość dzieci to maluchy, to mogą wspólnie dzielić pomieszczenie, po dwie osoby, z kolei najstarsze dziecko w wieku nastoletnim powinno mieć własny pokój. Z kolei rodzice powinni zająć salon, który w ciągu dnia będzie pokojem dziennym, dla całej rodziny, z kolei wieczorem będzie zamieniał się w Waszą przestrzeń.
Rozwiązania, które się sprawdzają
Duża rodzina wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań. Najlepiej sprawdzają się rozwiązania 2w1, które są wskazane i mają zapewnić funkcjonalność. Zacznijmy więc od kuchni. W tym pomieszczeniu zabudowa mebli powinna być wysoka, aby pomieścić wszystkie niezbędne rzeczy, typu zastawę oraz produkty spożywcze. Na środku powinien znaleźć się duży stół rodzinny, gdzie wspólnie możecie jadać, czy to obiady, czy kolacje. Przydatny jest też blat roboczy, na którym da się przygotowywać posiłki. W salonie, który wieczorem jest Waszą sypialnią musi znaleźć się wygodny wypoczynek. Najlepiej postawić na narożnik w kształcie litery A, który potem można rozłożyć i komfortowo się wyspać. Rozwiązania 2w1 są wskazane także w pokojach dzieci. Każde z nich powinno mieć strefę wypoczynku oraz miejsce, gdzie w spokoju może odrobić lekcje. Warto więc wybrać łóżko piętrowe wyposażone w biurko i szafę na ubrania. Po jednej stronie pokoju umieszczacie jedno łóżko, a na przeciwko drugie. Każde dziecko powinno posiadać też duży kosz na zabawki, który potem może szybko sprzątnąć. Obok każdego łóżka można umieścić antyramę czy ramkę o wymiarze 30×40 ramka na zdjęcia nie zajmuje wiele miejsca, a przy tym każde dziecko może do niej włożyć czy to ulubione zdjęcie, czy też rysunek.
Dekoracje tworzą klimat
Oczywiście nie można zapominać o dekoracjach, wszak i one są bardzo ważne. Jednak nie można wybierać zbyt dużej ilości, bo mogą zaburzyć kubaturę wnętrza. Na pewno na jednej ze ścian w salonie czy przedpokoju powinny znaleźć się ramki na zdjęcia z fotografiami całej rodziny, ale i wspólnym rodzinnym zdjęcie. Można też wybrać lampę stojącą, która poza tym, że jest dodatkowym źródłem ciepła, może być także ozdobą. Przyda się jeszcze kilka poduszek i pledy, a na meblach warto umieścić ulubione wakacyjne pamiątki.
Aranżacja mieszkania dużej rodziny nie musi być trudna. O ile nie dotyczy urządzania małego mieszkania dla dużej ilości osób, bo to wtedy jest niemożliwe, wszak nawet stosując wiele praktycznych rozwiązań nie zapewni się każdemu członkowi dobrych warunków. Dlatego nim ludzie zdecydują się na dużą rodzinę, powinni zastanowić się, czy ich na to zwyczajnie stać.