Modne kolory do pokoju dziecka – jak pomalować pokój, żeby maluch czuł się w nim dobrze?

Kolory do pokoju dziecka a sypialni dorosłych – to dwie zupełnie różne sprawy, dlatego nie powinno się przekładać zasad z remontu pokoju rodziców na sypialnię malucha. W tej drugiej jeszcze ważniejsze jest połączenie barw, tak, by tworzyły przytulne wnętrze, ale też pobudzające wyobraźnię i zachęcające zarówno do działania, jak i odpoczynku. Jak to osiągnąć?

Podsumowanie artykułu:

  • Kolory do pokoju dziecka to wybór nie tylko rodzica, ale również dziecka. Nie zapominaj o jego głosie w tej sprawie.
  • Jeden kolor do pokoju dziecka czy połączenie kilku różnych? Ile pokojów, tyle rozwiązań. Najważniejsze to się nie ograniczać.
  • W pokoju dziecka należy wydzielić strefę zarówno na odpoczynek, jak i zabawę. W tym bardzo pomocne mogą okazać się kolory na ścianach.

Kolory do pokoju dziecka muszą być dopasowane do jego charakteru i gustu

To, że dziecko nie ma tak jednoznacznie i klarowanie określonego gustu, jak dorośli, nie znaczy, że nie powinno się brać go pod uwagę. Pokój dla dziecka ma być zaaranżowany z myślą o nim, nie o upodobaniach rodziców. Dlatego tak ważne jest, by ustalić z dzieckiem paletę kolorów, które pojawią się na ścianie – jeśli jest na tyle duże, że będzie potrafiło co nieco podpowiedzieć. Jeśli nie, należy dobrać barwy w oparciu o charakter malucha – a ten przecież każdy rodzic zna.

Jeden kolor do pokoju dziecka czy kilka różnych?

Wyróżnia się dwie metody malowania ścian w pokojach – dzieci i nie tylko: wybieranie jednego koloru lub mieszanie kilku, mniej lub bardziej różnych. Barwny misz-masz zalecany jest do sypialni temperamentnych, energicznych maluchów, raczej ekstrawertycznych. Spokojne, wysoce wrażliwe dziecko lepiej czuje się w stonowanym wnętrzu. Mnogość kolorów pobudza wyobraźnię, ale może też męczyć przez nadmiar bodźców. I nie jest powiedziane, że cała ściana musi być objęta jednym kolorem. W pokoju dziecka świetnie wyglądają różnego rodzaju mazaje i kolorowe podobizny.

Neutralnie czy w jednym, wyrazistym stylu?

Kilkuletnie dziecko może już pasjonować się jedną bajką, jednym bohaterem filmu animowanego lub jakąś dziedziną: przygodami czy astronomią. W takim przypadku nie warto na siłę sięgać po neutralne kolory do pokoju dziecka: szarości, beże czy biel. Lepiej wybrać te barwy, które są spójne z zainteresowaniami malucha: błękit, jeśli dziecko lubi wątek marynistyczny, zieleń, jeśli uwielbia przyrodę i tak dalej. Klasyczne, neutralne kolory zarezerwujmy dla sypialni mniejszych dzieci i tych, które nie wykazują jeszcze tak wyrazistych zainteresowań.

Moc kontrastu – może zdziałać cuda

Na jednej ścianie czerń, na drugiej biel? Jedna część pokoju w jasnych, druga część w ciemnych kolorach? Kontrasty skutecznie ożywiają wnętrza i dodają im oryginalnego charakteru. A co jeszcze praktyczniejsze – pozwalają na wydzielenie konkretnych stref w jednym pomieszczeniu – na przykład w ciemniejszym kącie maluch będzie odpoczywał, a żywa ściana stworzy przestrzeń do kreatywnej zabawy.

Róż dla dziewczynek, a błękit dla chłopców? Nie bójmy się przełamywać takich schematów

Nadal pokutuje przekonanie, że dziewczynki czują się najlepiej w towarzystwie różu, a chłopcy – błękitu, ewentualnie zieleni. Jeśli rzeczywiście tak jest w przypadku naszych maluchów, to żaden problem. Jeśli jednak jest inaczej, nie bójmy się przełamywać stereotypów i sięgajmy po odważne kolory, nie dając się nabrać na to, że konkretna barwa musi być związana z konkretną płcią. Najważniejsze jest dziecko. Dopiero za tym cała gama społecznych przekonań.

Pamiętajmy, że kolory ścian w pokoju to nie wszystko. Są ważne, ale równie istotne okazują się meble i pozostałe wyposażenie. Jedno i drugie powinno być ze sobą spójne. I nie popadajmy w skrajność, bo pokój dziecka to przestrzeń energii, wyobraźni, kreatywności i nie wszystko musi być w niej pod linijkę. Wręcz przeciwnie – powinno znaleźć się tam miejsce na spontaniczność.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamkni