Internet radiowy – kilka słów o sieci bezprzewodowej

Już w latach 90-tych odkryto, że okablowanie całego domu oraz skomplikowane manewry kablami wśród mebli nie są konieczne by skorzystać z internetu. W Polsce innowacyjna forma przesyłania danych drogą radiową zadomowiła się niezwykle szybko, zyskując uznanie wśród wielu pasjonatów internetu. Internet radiowy, bo właśnie o nim mowa, jest dość popularny już od dobrych 16 lat.

Czym się wyróżnia internet radiowy?

Wszystko zaczęło się od ustanowienie normy przez IEEE (Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników), która określała internet radiowy: Wireless LAN (popularna sieć WLAN). Ten moment był przełomowy: od tamtej chwili każdy za pomocą odpowiedniego urządzenia odbierającego fale radiowe mógł korzystać z sieci.

Wysyłany sygnał radiowy posiada częstotliwość od 2,4 do 6 GHz. Maksymalna prędkość przesyłu danych waha się od 20 Mbps do 50 Mbps. Istniej możliwość rozwinięcia tej prędkości, jednak wiąże się ona z dodatkowymi kosztami montażu anteny parabolicznej lub kierunkowej.

Warto zaznaczyć, że internet radiowy nie należy do stabilnych – każda zmiana warunków atmosferycznych wiąże się z zaburzeniem przesyłu danych. Instalacja wyżej wymienionych anten pomoże zniwelować przykre skutki załamania pogody.

Aby zrozumieć proces przesyłu danych drogą radiową należy porównać go do odbiornika radiowego, który ustawiony na konkretną częstotliwość umożliwia słuchanie muzyki z konkretnej stacji radiowej. Im większa moc przesyłu, tym jest większe prawdopodobieństwo, że usłyszymy głos ulubionego dziennikarza niszowej stacji radiowej nawet na pograniczu Polski.

Kto powinien skorzystać z internetu radiowego?

Ciekawostką jest, że standardowa częstotliwość przesyłu internetu radiowego czyli 2,4GHz jest taka sama jak częstotliwość urządzeń takich jak pilot od telewizora czy mikrofalówka, dlatego też należy  od początku zwiększyć częstotliwość przesyłu danych, aby uniknąć  częstego „zawieszania się” oraz przerwania łącza.

Niewątpliwie 5 czy 6GHz-owy internet jest droższy od podstawowego, jednak komfort korzystania z szybkiego internetu jest ważniejszy niż 10 czy 20 złotych więcej co miesiąc.  

Internet radiowy jest idealnym rozwiązaniem dla osób mieszkających w małych miejscowościach oraz wsiach, gdzie mogą występować problemy z internetem na stałym łączu. Dzięki odpowiedniemu nadajnikowi, odbierającemu fale internetowe możemy korzystać z rewolucyjnego wynalazku nawet w odległych zakamarkach Polski.

Internet radiowy nie jest jednak przeznaczony dla osób, które chcą buszować w sieci z zawrotną prędkością. Pewnych progów szybkości nie da się przekroczyć, dlatego korzystanie z internetu radiowego wymaga czasami dość dużo cierpliwości ( zwłaszcza zimą i jesienią). Z pewnością internet radiowy jest wybawieniem dla tych, którzy nie mogą korzystać z sieci światłowodowej.

Odwołując się do statystyk można zauważyć, że internet nieokablowany to idealne rozwiązanie dla Podlasia, z racji małego zagęszczenia światłowodów. Dobry internet na Podlasiu to przede wszystkim internet radiowy, który dostarczają takie firmy jak Koba.

To nie koniec zalet

Internet radiowy ma również wiele innych zalet. Jedną z nich jest prosty montaż, który nie wymaga pomocy montera. Plusem dla odbiorcy może być również niska cena, która waha się w granicach 40-50 złotych, a w niektórych przypadkach nawet w granicach 30 złotych.

Warto zauważyć, że z łatwością można rozbudować radiową sieć internetową przyłączając do niej kolejne komputery. Dodatkowo sieć WLAN można bezproblemowo przerobić na sieć LAN, co daje możliwość przełączenia się na sieć okablowaną.

Nie można zapomnieć, że sieć radiowa ciągle się rozwija – najnowsze doniesienia z świata techniki mówią, że prędkość przesył 100 Mbps w większych miastach to nie problem. Na przestrzeni kilku lat taka prędkość będzie możliwa nawet w małych miejscowościach oraz wsiach.  

Internet radiowy to doskonała alternatywa dla osób mieszkających na wsi, dlatego przed wyborem dostawcy internetu warto dokładnie przeczytać opinie posiadaczy tzw.:”radiówki” oraz skontaktować się z dowolnym usługodawcą w okolicy, który sprawdzi maksymalne możliwości przesyłu w danym miejscu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamkni