Przy jakich problemach ze zdrowiem stosujemy izotoniki?

Napoje izotoniczne cieszą się dużą popularność wśród sportowców. Nic dziwnego — podczas wysiłku fizycznego wraz z potem tracimy cenne składniki mineralne, takie jak potas, sód, magnez czy wapń, a napoje izotoniczne są najszybszym sposobem na ich uzupełnienie.

Mają one takie samo stężenie, jak płyny ustrojowe w organizmie człowieka, dzięki czemu są bardzo szybko przyswajane, uzupełniając w ten sposób utracone minerały i witaminy oraz węglowodany. Co ważne, napoje izotoniczne nawadniają dużo skuteczniej i szybciej niż zwykła woda.

W ten sposób sportowiec może opóźnić i zmniejszyć efekty zmęczenia występujące podczas intensywnego treningu i szybko odbudować gospodarkę wodno-elektrolitową. Jednak dzięki swoim właściwościom napoje izotoniczne mogą mieć znacznie szersze zastosowanie. W jakich innych sytuacjach zawarta w nich dawka składników mineralnych oraz ich właściwości nawadniające mogą się okazać wyjątkowo przydatne?

Sposób na kaca

Część nieprzyjemnych objawów kaca związana jest z moczopędnymi właściwościami alkoholu. Rano budzimy się odwodnieni, a gospodarka wodno-elektrolitowa, która ma za zadanie wspomagać właściwe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego, jest wytrącona z równowagi.

Wynikiem takiego zaburzenia są obolałe mięśnie i trudności z koncentracją. Napoje izotoniczne mogą poradzić sobie z tymi problemami — dzięki swojej dobrej przyswajalności nawadniają organizm i uzupełniają wypłukane przez alkohol elektrolity. Dzięki temu szybciej pozbędziesz się mdłości, uczucia pragnienia i bólu głowy.

Często kac może być spowodowany również gwałtownym obniżeniem poziomu cukru we krwi. Dzieje się tak, bo zanim wątroba będzie w stanie uwolnić glukozę, musi najpierw zająć się trawieniem alkoholu. Węglowodany zawarte w napojach izotonicznych pomogą przywrócić poziom cukru do normalnego poziomu.
 

Dolegliwości żołądkowe

Jeśli męczą cię wymioty i biegunka, istnieje duże ryzyko odwodnienia i osłabienia organizmu. Jest to szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych, u których odwodnienie następuje znacznie szybciej niż u dorosłych.

Skutkiem odwodnienia jest zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej. Zatem w przypadku wszelkich dolegliwości żołądkowych, szczególnie tych intensywnych i długotrwałych, również możesz sięgnąć po napoje izotoniczne, aby uzupełnić elektrolity i szybko nawodnić organizm. Pamiętaj jednak, że jeśli dolegliwości się przedłużają, niezbędna jest wizyta u lekarza.

Wskazane podczas porodu

Poród związany jest z ogromnym wysiłkiem — nieuniknione jest więc odwodnienie organizmu i utrata elektrolitów, co bardzo osłabia wycieńczony organizm. Na szczęście podczas porodu dozwolone jest przyjmowanie płynów, a napoje izotoniczne są często polecane przez lekarzy i położne jako najlepszy sposób na odbudowę zapasów energetycznych organizmu i przywrócenie równowagi w gospodarce wodnej.

Jak już wiemy, izotoniki dostarczają łatwo przyswajalnych węglowodanów, nawadniają znacznie skuteczniej niż woda i uzupełniają utracone elektrolity, co dla zmęczonego organizmu wyeksponowanego na tak ogromny wysiłek jest niezwykle istotne. 

Przegrzanie organizmu

Zmęczony upałami? Mogą kryć się za tym dolegliwości znacznie poważniejsze w skutkach niż tylko dyskomfort. Jeśli jesteś zmuszony spędzać dużo czasu na zewnątrz przy wysokich temperaturach, a do tego pracować fizycznie — sięgnij po napoje izotoniczne.

W takich warunkach niezwykle łatwo o odwodnienie, które w połączeniu z przegrzaniem organizmu może mieć poważne konsekwencje. Pamiętaj, że wraz z potem pozbywasz się składników mineralnych i jonów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Ważne jest też, aby nie czekać z nawodnieniem do ostatniej chwili. Uczucie pragnienia jest pierwszym objawem odwodnienia — uzupełniaj więc płyny regularnie, tak, aby do niego nie dopuścić.
Jak widać, napoje izotoniczne mają swoje zastosowanie nie tylko wśród sportowców. Doskonale sprawdzą się także w sytuacjach, kiedy organizm jest osłabiony, narażony na odwodnienie i potrzebna jest szybka regeneracja.
 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamkni