5 objawów z jakimi powinniśmy natychmiast udać się na usg

Badanie USG, czyli badanie ultrasonografem, stanowi alternatywę dla badań, w których używa się promienie Rentgena. Co prawda, fale ultrasonografu nie są tak mocne, jak promienie rentgenowskie(dlatego badanie USG wykonuje się na tylko na tych narządach, które nie są osłonięte przez kości), jednak w odróżnieniu badań RTG w różnych jego odmianach, badania przy pomocy ultrasonografu jest nieinwazyjne i nie ma żadnego negatywnego wpływu na organizm.

Artykuł powstał przy współpracy z Polikliniką Arciszewscy

Standardowo, badanie USG stosuje się w profilaktyce oraz przy podejrzeniu chorób niektórych narządów. Pozwala na postawienie wstępnej diagnozy i ukierunkowanie dalszych badań. Istnieją objawy, przy występowaniu których USG należy wykonać jak najszybciej, ponieważ mogą zwiastować naprawdę poważne problemy ze zdrowiem. Oto lista 5 objawów, z którymi bezzwłocznie powinniśmy udać się na USG.

1. Guzki tarczycy

Co prawda, większość nowotworów tarczycy to zwykłe, niegroźne guzki, które nie pociągają za sobą żadnych konsekwencji zdrowotnych. Niestety, kiedy podczas badania palpitacyjnego(przy pomocy palców) gruczołu tarczycy wyczujemy obecność guzka, nigdy nie możemy mieć pewności, czy mamy do czynienia z niegroźną zmianą, czy z czymś o wiele poważniejszym.

USG tarczycy pozwala postawić wstępną diagnozę a także ocenić stan całego narządu, co również stanowi informację o niemałej wartości diagnostycznej(w przypadku nowotworów o charakterze złośliwym, tarczyca przeważnie jest powiększona, co zostaje uchwycone w badaniu ultrasonografem).

2. Guzki na jądrach

Zmiany na jądrach to kolejna rzecz, z którą natychmiast powinniśmy udać się na usg w Białymstoku . Tak samo jak w przypadku guzków tarczycy, bardzo duży procent zmian nowotworowych, które powstają na jądrach to zmiany niegroźne(tłuszczaki i tym podobne), jednak w początkowej fazie procesu diagnozy, tj. na etapie badania palpitacyjnego, w żaden sposób nie jesteśmy ocenić, czy guzek, który wyczuliśmy jest łagodny, czy złośliwy.

Uważać powinni zwłaszcza mężczyźni przed ukończeniem trzydziestego roku życia, ponieważ to właśnie w tej grupie wiekowej nowotwory jąder są najczęstsze. Na szczęście, rak jądra jest wyleczalny nawet w późnych stadiach(wyleczalność tego rodzaju nowotworu w Polsce oscyluje w granicach 95%), dlatego w przypadku wykrycia guzka nie należy panikować, tylko po prostu jak najszybciej wykonać badanie USG(można to zrobić prywatnie, bez skierowania, za niewielką opłatą) a następnie udać się do specjalisty urologa).

3. Guzek na trzustce

Niestety, w przypadku nowotworów trzustki guzki dające się wyczuć w badaniu palpitacyjnym przeważnie występują dopiero w późniejszych stadiach rozwoju choroby, kiedy jest ona trudna do wyleczenia. Nie oznacza to jednak, że należy się poddać. Medycyna jest coraz bardziej skuteczna a leczenie chorób nowotworowych cechuje się coraz większą efektywnością.

Kluczowe znaczenie ma jak najszybsze podjęcie odpowiednich działań. USG tarczycy i rejestracja i lekarza specjalisty to pierwsze dwie rzeczy, które należy wykonać natychmiast(nawet tego samego dnia), po wykryciu guzków na trzustce. Szybkie działanie może pokaźnie zwiększyć nasze szanse na pokonanie choroby. Albo może okazać się, że to zwykły tłuszczak i nie było czym się martwić.

4. Guzki w piersiach

W przypadku nowotworów piersi badanie ultrasonografem stanowi jedynie pierwszy etap diagnozy(kolejnym jest znacznie dokładniejsze badanie mammograficzne, które jednak wiąże się z ekspozycją na dość dużą dawkę promieniowania jonizującego). Co jednak ciekawe, w niektórzy przypadkach badanie USG pozwala na postawienie dokładniejszej diagnozy od badania mammografem: na przykład, mammograf nie jest w stanie odróżnić zmian litych od torbieli, co jest wykonalne dla ultrasonografu.

Badanie USG piersi stanowi profilaktykę chorób tego narządu. W przypadku kobiet przed ukończeniem 30 roku życia jest one zalecane sporadycznie przez lekarza ginekologa. Kobiety po 30 roku życia powinny wykonywać je raz w roku(trzeba przy tym pamiętać, że ultrasonograf musi być sprzętem najwyższym jakości a lekarz przeprowadzający badanie powinien być doświadczonym i kompetentnym specjalistą; dlatego nie warto oszczędzać na tym badaniu, wybierając najtańsze rozwiązania, np. okazyjne, tanie badanie obwoźnym ultrasonografem, które często jest reklamowane zwłaszcza w mniejszych miejscowościach).

Jednak niezależnie od wieku, pierwszą rzeczą jaką należy wykonać po wykryciu w badaniu palpitacyjnym guzka w piersiach jest wykonanie USG(dotyczy to nie tylko kobiet, ale także mężczyzn, którzy również mogą chorować na nowotwory piersi).

5. Problemy z oddawaniem moczu, ból w nerkach, ból jamy brzusznej

USG jest także pierwszym badaniem, które wykonuje się w przypadku podejrzenia kamieni nerkowych. Jeśli więc odczuwamy ból lub dyskomfort w nerkach albo też mamy problemy z regularnym oddawaniem moczu, powinniśmy niezzwłocznie udać się na badanie USG. Do objawów, które powinny nas zaalarmować należą również krwiomocz, ból jąder lub warg sromowych oraz nudności i wymioty.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamkni