W jakich domowych pomieszczeniach musi być wentylacja?

Wentylacja odgrywa bardzo ważną rolę w każdym budynku mieszkalnym, ponieważ pomaga w oczyszczeniu powietrza. Jej montaż jest obowiązkowy w każdym budynku. W przypadku wentylacji grawitacyjnej stosuje się kominy wentylacyjne, których zadaniem jest odprowadzanie zużytego powietrza z takich pomieszczeń jak łazienka czy kuchnia. Skuteczność wentylacji grawitacyjnej niestety jest zależna od panujących warunków atmosferycznych i często zdarza się, wentylacja grawitacyjna nie działa poprawnie.

Wentylacja – czy kanały wywiewne są potrzebne w kuchni?

Jednym z kluczowych pomieszczeń, w których obowiązkowo trzeba zadbać o wentylację, jest kuchnia. Nawet w przypadku wnętrza wyposażonego w duże, przestronne okno, należy pamiętać o kanale wywiewnym. Co więcej, warto dodatkowo zastosować wentylację mechaniczną. Dzięki temu z łatwością pozbędziemy się charakterystycznych, kuchennych zapachów i zatroszczymy się o utrzymanie czystości powietrza.

wentylacja-kielce

Jeśli zdecydujemy się na pochłaniacz, musimy pamiętać o regularnym wymienianiu filtrów. Podstawą ich efektywności jest aktywny węgiel, którego zużycie jest uzależnione od stopnia eksploatacji pochłaniacza. Innym rozwiązaniem jest montaż nowoczesnego okapu, zapewniającego stały obieg powietrza. Ważne jest, aby podłączyć go do innej kratki niż ta, która odpowiada za wentylację grawitacyjną.

Efektywna wentylacja a łazienka

Kanał wentylacyjny koniecznie musi znajdować się w łazience oraz w toalecie. W niektórych nieruchomościach jest to jedno pomieszczenie, chociaż w nowym budownictwie zazwyczaj są to dwa osobne wnętrza. W standardowej łazience najczęściej nie ma okna, które pomogłoby w jej przewietrzeniu.

Dlatego tak ważne jest zastosowanie kanału wentylacyjnego, który wpłynie na utrzymanie optymalnej cyrkulacji powietrza. Należy podkreślić, że w przypadku łazienek i toalet dość istotnym problemem jest unosząca się wilgoć. Dzięki wentylacji można jej zapobiec i tym samym zadbać o optymalną jakość powietrza.

wentylacja-krakow

Odprowadzanie wilgoci jest bardzo ważne także z powodu grzybów i pleśni, które dość szybko rozwijają się właśnie w wilgotnych pomieszczeniach. Ich obecność może mieć bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie – znane są przypadki zachorowań o podłożu alergicznym oraz dolegliwości związanych z bólem głowy czy poczuciem zmęczenia. Ponadto, gdy na ścianach grzyb już się pojawi, jego usuwanie może być kłopotliwe – dlatego tak ważne jest działanie prewencyjne w postaci efektywnej wentylacji.

Wentylacja w pomieszczeniach bez okien

Skuteczna wentylacja powinna znaleźć się w każdym pomieszczeniu pozbawionym okna. Co za tym idzie, koniecznie należy ją zastosować między innymi w schowku, spiżarni czy w garderobie. Dzięki temu zadbamy o optymalną cyrkulację powietrza i zapobiegniemy rozwojowi grzybów i bakterii. Warto podkreślić, że w pomieszczeniach pozbawionych sprawnego wentylacji często panuje charakterystyczny zaduch i można wyczuć zapach stęchlizny.

To z kolei ma negatywny wpływ na kondycję sprzętów przechowywanych we wnętrzu tego typu lokali. Skuteczna wentylacja pomoże zadbać o satysfakcjonującą jakość powietrza i pozwoli na zagospodarowanie garderoby lub schowka w dowolny sposób. W takich pomieszczeniach z powodzeniem można przechowywać odzież, zabawki, narzędzia czy przetwory – jeśli tylko zadbamy o to, aby w ich wnętrzu panowała właściwa temperatura.

Poza opisanymi przypadkami, wentylacja powinna również być montowana we wnętrzach, które nie mają bezpośredniego dostępu do kanałów wywiewnych lub nie ma możliwości zastosowania podcięć w drzwiach, które umożliwią swobodny przepływ powietrza pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. W praktyce, mogą to być pokoje oddzielone od wentylacji kuchennej czy łazienkowej trojgiem lub czworgiem drzwi.

Skuteczna wentylacja wpływa na komfort mieszkańców, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby jej działanie było dostosowane do specyfiki poszczególnych pomieszczeń. Obowiązkowo należy zadbać o wentylację w takich wnętrzach, jak kuchnia, łazienka, toaleta czy pomieszczenia pozbawione okien.

Dzięki temu uda nam się zapobiec wilgoci i zadbamy o jak najlepszą jakość unoszącego się powietrza. W niektórych przypadkach warto wspomóc naturalną wentylację mechanicznymi sposobami na oczyszczanie powietrza.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamkni