Sposoby mycia i konserwacji ozdobnych luster

Niewątpliwie, lustra są zarówno praktycznym, jak i ozdobnym elementem wyposażenia wnętrz. W każdym domu niezbędne jest lustro, jednakże w niektórych domach jest ich co najmniej kilka. Większość z nich kupowana jest właśnie ze względu na funkcję ozdobną jaką pełnią. Niezależnie jednak od tego, jaką funkcję pełni lustro, trzeba je myć i odpowiednio konserwować. Jak się okazuje, nie zawsze jest to proste.

Jak myć lustra

Zarówno lustra dekoracyjne, jak i najzwyczajniejsze lustra trzeba regularnie i w odpowiedni sposób myć. Jeśli nie będzie się tego robić, na lustrach będą smugi i już nigdy nie będą lśniły tak, jak lśniły gdy były nowe. Z czasem bowiem, każde lustro traci nieco swój połysk. Regularne i poprawne mycie pozwala nieco opóźnić niszczenie lustra.

Przede wszystkim, jeśli chcemy pozbyć się smug powinniśmy zrezygnować z mycia lustra szmatą. W zasadzie żaden z materiałów, z których wykonuje się szmaty nie jest odpowiedni do tego, aby myć nim lustro. Dlatego też powinniśmy myć nasze lustra ozdobne przy pomocy ręczniczka papierowego. Jest on wykonany z materiału, który pozwala pozbyć się wszystkich smug. Ponadto, ręcznik papierowy nie zostawia żadnych nowych smug na lustrach.

Mydło na smugi

Generalnie, niezależnie od tego czy myjemy lustra które stanowią wyposażenie wnętrza łazienki, czy też lustra ozdobne wiszące w pokoju powinniśmy stosować te same metody walki ze smugami. Kolejnym o czym należy pamiętać po ręczniku papierowym jest mydło.

Jak się okazuje, mydło jak w zasadzie żaden inny środek czyszczący zmywa smugi z lustra. Co najważniejsze mycie lustra dekoracyjnego czy tez tradycyjnego przy użyciu mydła chroni je przed powstawaniem nowych smug.

Domowe sposoby na czyszczenie luster

Jak się okazuje, istnieją również pewne domowe sposoby na czyszczenie lustra ozdobnego, dekoracyjnego i każdego innego. Jednym z popularniejszych sposobów pozbywania się smug i nadawania lustru połysku jest czyszczenie go naparem z herbaty. Należy jednak pamiętać, aby napar z herbaty koniecznie był wystudzony. Jeśli wyczyścimy lustro ciepłym naparem uzyskamy bowiem efekt odwrotny do zamierzonego.

Ponadto, bardzo często dobrym pomysłem jest czyszczenie lustra alkoholem. Jednakże, czyszcząc lustra dekoracyjne alkoholem nie walczymy ze smugami. Alkohol skuteczny jest w zmywaniu różnego rodzaju plam z luster. Zdarza się, że na lustrze pojawiają się ślady tuszu do rzęs, czasami również lakieru do paznokci. Czasami mydło, czy też jakiś inny środek, którym myjemy lustro może sobie z tego typu plamami nie poradzić. Wtedy więc warto wykorzystać alkohol. Należy nieco namoczyć nim kawałek ręcznika papierowego i po prostu zmyć plamę.

Zapobieganie zniszczeniom

Oprócz czyszczenia luster ozdobnych ważne jest również to, aby chronić je przed zniszczeniem. Niewątpliwie, jednym z czynników, który najbardziej przyczynia się do niszczenia lustra jest parowanie. Dlatego też, należy zrobić wszystko, aby zapobiec parowaniu lustra.

W niektórych pomieszczeniach problem parowania w zasadzie nie istnieje. Dlatego jeśli mamy lustra ozdobne w pokoju gościnnym raczej nie musimy się martwić o to, iż zostaną zniszczone przez parę wodną. Nie pojawia się ona po prostu w tego typu pomieszczeniach. Największe zagrożenie ze strony pary wodnej występuje rzec jasna w łazience. Jednakże, nawet lustra znajdujące się w łazience można ochronić przed parowaniem.

Sposoby na zapobieganie parowaniu

Istnieją pewne sposoby zapobiegania parowaniu luster. Jeśli więc posiadamy w łazience jakieś cenne lustra dekoracyjne lub też po prostu wiemy, że para wodna w naszej łazience często osiada na lustrze możemy wykorzystać jeden z domowych sposobów ochrony luster przed parą wodną.

Skuteczne w walce z parą wodną okazuje się smarowanie lustra pastą do zębów. Rozprowadzenie pasty po powierzchni lustra sprawia, że nie osiada na nim para wodna. Podobnie do pasty działa w tym przypadku również pianka do golenia. Obie te metody są jednak dosyć uciążliwe, gdyż przecież za każdym razem po skończonej kąpieli jesteśmy zmuszeni zmywać z lustra czy to pastę czy to piankę.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamkni