Przy jakich problemach ze zdrowiem stosujemy izotoniki?
Napoje izotoniczne cieszą się dużą popularność wśród sportowców. Nic dziwnego — podczas wysiłku fizycznego wraz z potem tracimy cenne składniki mineralne, takie jak potas, sód, magnez czy wapń, a napoje izotoniczne są najszybszym sposobem na ich uzupełnienie.
Mają one takie samo stężenie, jak płyny ustrojowe w organizmie człowieka, dzięki czemu są bardzo szybko przyswajane, uzupełniając w ten sposób utracone minerały i witaminy oraz węglowodany. Co ważne, napoje izotoniczne nawadniają dużo skuteczniej i szybciej niż zwykła woda.
W ten sposób sportowiec może opóźnić i zmniejszyć efekty zmęczenia występujące podczas intensywnego treningu i szybko odbudować gospodarkę wodno-elektrolitową. Jednak dzięki swoim właściwościom napoje izotoniczne mogą mieć znacznie szersze zastosowanie. W jakich innych sytuacjach zawarta w nich dawka składników mineralnych oraz ich właściwości nawadniające mogą się okazać wyjątkowo przydatne?
Sposób na kaca
Część nieprzyjemnych objawów kaca związana jest z moczopędnymi właściwościami alkoholu. Rano budzimy się odwodnieni, a gospodarka wodno-elektrolitowa, która ma za zadanie wspomagać właściwe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego, jest wytrącona z równowagi.
Wynikiem takiego zaburzenia są obolałe mięśnie i trudności z koncentracją. Napoje izotoniczne mogą poradzić sobie z tymi problemami — dzięki swojej dobrej przyswajalności nawadniają organizm i uzupełniają wypłukane przez alkohol elektrolity. Dzięki temu szybciej pozbędziesz się mdłości, uczucia pragnienia i bólu głowy.
Często kac może być spowodowany również gwałtownym obniżeniem poziomu cukru we krwi. Dzieje się tak, bo zanim wątroba będzie w stanie uwolnić glukozę, musi najpierw zająć się trawieniem alkoholu. Węglowodany zawarte w napojach izotonicznych pomogą przywrócić poziom cukru do normalnego poziomu.
Dolegliwości żołądkowe
Jeśli męczą cię wymioty i biegunka, istnieje duże ryzyko odwodnienia i osłabienia organizmu. Jest to szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych, u których odwodnienie następuje znacznie szybciej niż u dorosłych.
Skutkiem odwodnienia jest zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej. Zatem w przypadku wszelkich dolegliwości żołądkowych, szczególnie tych intensywnych i długotrwałych, również możesz sięgnąć po napoje izotoniczne, aby uzupełnić elektrolity i szybko nawodnić organizm. Pamiętaj jednak, że jeśli dolegliwości się przedłużają, niezbędna jest wizyta u lekarza.
Wskazane podczas porodu
Poród związany jest z ogromnym wysiłkiem — nieuniknione jest więc odwodnienie organizmu i utrata elektrolitów, co bardzo osłabia wycieńczony organizm. Na szczęście podczas porodu dozwolone jest przyjmowanie płynów, a napoje izotoniczne są często polecane przez lekarzy i położne jako najlepszy sposób na odbudowę zapasów energetycznych organizmu i przywrócenie równowagi w gospodarce wodnej.
Jak już wiemy, izotoniki dostarczają łatwo przyswajalnych węglowodanów, nawadniają znacznie skuteczniej niż woda i uzupełniają utracone elektrolity, co dla zmęczonego organizmu wyeksponowanego na tak ogromny wysiłek jest niezwykle istotne.
Przegrzanie organizmu
Zmęczony upałami? Mogą kryć się za tym dolegliwości znacznie poważniejsze w skutkach niż tylko dyskomfort. Jeśli jesteś zmuszony spędzać dużo czasu na zewnątrz przy wysokich temperaturach, a do tego pracować fizycznie — sięgnij po napoje izotoniczne.
W takich warunkach niezwykle łatwo o odwodnienie, które w połączeniu z przegrzaniem organizmu może mieć poważne konsekwencje. Pamiętaj, że wraz z potem pozbywasz się składników mineralnych i jonów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Ważne jest też, aby nie czekać z nawodnieniem do ostatniej chwili. Uczucie pragnienia jest pierwszym objawem odwodnienia — uzupełniaj więc płyny regularnie, tak, aby do niego nie dopuścić.
Jak widać, napoje izotoniczne mają swoje zastosowanie nie tylko wśród sportowców. Doskonale sprawdzą się także w sytuacjach, kiedy organizm jest osłabiony, narażony na odwodnienie i potrzebna jest szybka regeneracja.