Piękny wygląd drewna przez wiele sezonów? Poznaj najlepszy sposób na konserwację drewnianych huśtawek ogrodowych!
Twoje serce już dawno zdobyły projekty mebli ogrodowych wykonanych z drewna i wraz z zakupem domu bądź też planowaniem aranżacji przydomowego ogrodu postanowiłeś wzbogacić całość o funkcjonalną i sprawiającą mnóstwo radości, drewnianą huśtawkę ogrodową? Boisz się, że jej piękny wygląd będzie Cię zachwycał tylko przez kilka pierwszych miesięcy? Ten scenariusz wcale nie musi tak wyglądać!
Kluczem do sukcesu, a co za tym idzie również przedłużeniem trwałości oraz funkcjonalności wykonanej z drewna huśtawki ogrodowej jest tutaj… systematyczna pielęgnacja oraz optymalne dopasowana konserwacja, które sprawią, że nawet najbardziej regularnie eksploatowana huśtawka będzie się niezmiennie pięknie prezentować. Jaki jest sposób na zachowanie efektownego wyglądu drewna? W przygotowaniu odpowiedzi na to pytanie pomogli nam dzisiaj doświadczeni eksperci z Ogrodowego Salonu i Ogrodolandii – sklepów online, w których czekają na Ciebie setki propozycji mebli, akcesoriów oraz dodatków dedykowanych zarówno na taras, jak i do ogrodu.
Łatwe początki, czyli o co zadbać jeszcze przed przystąpieniem do pracy
Zanim przejdziemy do omówienia poszczególnych kroków oraz zasad, którymi kierują się eksperci na co dzień zajmujący się obróbką drewnianych mebli (w tym również huśtawek ogrodowych) poświęćmy chwilę na absolutne podstawy, a więc kwestie takie, jak chociażby zestaw niezbędnych akcesoriów, które okażą się niezastąpione podczas wykonywania poszczególnych zabiegów.
Aby cały proces konserwacyjno-pielęgnacyjny przeszedł szybko i bez zbędnych raczej niepożądanych niespodzianek warto zawczasu przygotować sobie komplet akcesoriów, dzięki którym impregnacja oraz malowanie drewna pójdą gładko. We wspomnianym zestawie powinien znaleźć się:
- papier ścierny (najlepiej kilka arkuszy);
- pędzel, którego wielkość jest optymalnie dopasowana do szerokości desek oraz belek wykorzystanych do budowy huśtawki ogrodowej (co znacznie ułatwi pracę);
- wałek welurowy;
- wysokiej jakości impregnat do drewna i farba (jeżeli oczywiście planujemy zmianę koloru lub odświeżenie wyglądu nadszarpniętej zębem czasu huśtawki do ogrodu);
- komplet rękawiczek ochronnych, które utrudnią dostęp do skóry drzazgom oraz innym zadrom;
- lekko zwilżony fragment materiału (może być np. ściereczka) przeznaczony do wycierania znajdującego się na powierzchni naturalnego tworzywa pyłu powstającego na skutek szlifowania drewna;
Jak przygotować wykonaną z drewna huśtawkę ogrodową do impregnacji/malowania?
Gdy pełen zestaw mamy już skompletowany, wówczas bez obaw możemy przejść do następnego kroku, a więc oczywiście bardzo skrupulatnego przygotowania materiału do kolejnych procesów. Jeszcze zanim w ruch pójdą wałki oraz pędzle powinniśmy dokładnie zetrzeć za pomocą papieru ściernego całą warstwę starej farby bądź lakieru, które nie tylko negatywnie wpływają na walory estetyczne prezentowane przez huśtawkę, ale również kompletnie nie spełniają już swojego zadania. Tego etapu prac nie powinny także omijać osoby, które zakupiły zupełnie nową huśtawkę ogrodową – bardzo dobrą praktyką jest bowiem DELIKATNE przeszlifowanie jej powierzchni szorstkim papierem, który skutecznie usunie wszelkie mogące się na niej znajdować drzazgi oraz inne małe, niewidoczne gołym okiem elementy.
Którą farbę do malowania drewna wybrać?
To pytanie prawdopodobnie zadaje sobie dosłownie każda osoba, która ma do czynienia z drewnianymi meblami ogrodowymi. Na szczęście nie jest to aż tak skomplikowane jakby mogło się to wydawać – wystarczy bowiem odpowiednio dobrać impregnat do rodzaju drewna z jakiego wykonana jest huśtawka. Poszukując konkretnego rodzaju farby miejmy jednak na względzie fakt, że na rynku dostępnych jest kilka rodzajów impregnatów, wśród których możemy wyróżnić trzy, podstawowe typy:
- impregnat w formie oleju, czyli najprościej mówiąc preparat, który zagłębia się w strukturę drewna, wyciąga jego charakterystyczne słoje oraz strukturę bez bardzo drastycznej zmiany jego koloru.
- lakierobejcę – bezbarwny lub imitujący wybrany gatunek drewna preparat, który zapewnia olśniewający połysk oraz ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak choćby intensywne promieniowanie ultrafioletowe czy też szkodliwa dla struktury drewna wilgoć.
- emalia akrylową – szybkoschnące i wodorozcieńczalne farby, które dostępne są w ciężkiej do zliczenia ilości kolorów, których użycie wymaga jednak uprzedniego pokrycia powierzchni huśtawki ogrodowej farbą podkładową do drewna.
Niezależnie od tego, na który rodzaj impregnatu się zdecydujemy, pamiętajmy że najlepsze efekty zapewni dwukrotne pokrycie drewna daną farbą, wykonane ze szczególną precyzją w przypadku miejsc trudnodostępnych. Ponadto decydując się na zakup drewnianej huśtawki ogrodowej dobrze jest mieć świadomość tego, że impregnacja powinna być w tym przypadku przeprowadzana regularnie, a więc najlepiej raz w roku i nie rzadziej niżeli raz na cztery lata. W przeciwnym razie możemy być niemal pewni, że drewno z jakiego wykonana jest huśtawka nie tylko zacznie pękać, ale również stanie się bardzo podatne na działanie wilgoci, a to najprostszy możliwy sposób na powstanie szkodliwych dla organizmu człowieka grzybów oraz pleśni.
Jak zabezpieczyć huśtawkę po malowaniu aby cała praca nie poszła na marne?
Pierwszą niemal bezwarunkową czynnością, którą powinniśmy wykonać jest… sprawdzenie prognozy pogody na dany dzień. Powiedzmy sobie szczerze, że nawet jeśli warunki metrażowe pozwalają na ewentualne malowanie huśtawki ogrodowej wewnątrz domu lub np. garażu bądź mieszczącego się obok schowka na narzędzia, to wykonywanie tam impregnacji grozi jednym, a mianowicie bardzo drażniącym zapachem, którego całkowite pozbycie się mogłoby zająć nam nawet kilka tygodni (!). O wiele lepszym rozwiązaniem jest impregnowanie drewna bezpośrednio na zewnątrz i to właśnie do tego potrzebna jest słoneczna lub chociaż bezdeszczowa pogoda i wyższa temperatura, które dodatkowo sprawią, że naniesiony preparat szybciej wyschnie.
Gdy kwestię pogody mamy już mniej więcej opanowaną, wówczas warto pamiętać o tym, by po zakończeniu całego procesu malowania drewnianej huśtawki ogrodowej niejako ją oznaczyć np. z wykorzystaniem rozciągniętej wokół niej folii umieszczonej na palikach lub ostrzegawczych słupkach i tym samym zapobiec przedwczesnemu korzystaniu z tejże atrakcji przez wszystkich potencjalnie zainteresowanych. Zazwyczaj przyjmuje się, że do całkowitego wyschnięcia oraz niejako wniknięcia impregnatu w powierzchnię drewna musza upłynąć 24 godziny od ostatniego malowania.
Błędy, których lepiej jest się wystrzegać przy malowaniu huśtawki ogrodowej wykonanej z drewna
Najbardziej kardynalnym błędem, który może doprowadzić nawet do zniszczenia całego zakupionego (lub samodzielnego wykonanego) projektu jest malowanie drewna farbami przeznaczonymi do wnętrz (zarówno lateksowymi, jak i akrylowymi), które nie mogą pochwalić się choćby odpornością na zmienne warunki atmosferyczne, z którymi przecież na co dzień zmaga się huśtawka. Jeżeli więc marzy Ci się zmiana koloru zakupionego mebla ogrodowego lub też od jakiegoś czasu chodzi Ci po głowie metamorfoza niegdyś zakupionego modelu, to od razu wyrusz na poszukiwania farby dedykowanej do mebli ogrodowych. Przy ostatecznym wyborze upewnij się jednak czy jest ona mrozoodporna, gdyż w przeciwnym razie po zimie może czekać na Ciebie przykra niespodzianka…
Szukasz stylowej, drewnianej huśtawki ogrodowej? Zobacz jakie propozycje przygotowała w tym sezonie Ogrodolandia oraz Ogrodowy Salon!
Kochasz ponadczasowe drewno, ale jak dotąd nie udało Ci się znaleźć huśtawki ogrodowej, która spełniałaby Twoje oczekiwania? W takim razie to już najwyższa pora zajrzeć do oferty dostępnej w sklepach online Ogrodowy Salon oraz Ogrodolandia – to właśnie tutaj pośród setek przygotowanych propozycji czekają na Ciebie drewniane huśtawki do ogrodu od najsłynniejszych producentów mebli ogrodowych, którzy znani są ze swojego przywiązania do jakości oraz precyzji wykonania widocznej w każdym, nawet najmniejszym detalu.