Napój izotoniczny a energetyk- czym się różnią?
Napoje izotoniczne bardzo często mylone są z napojami energetycznymi. Warto zapoznać się z ich działaniem, bo jest zupełnie różne. Kiedy sięgamy po izotoniki, a kiedy przyda nam się energetyk? Jakie substancje zawarte są w tych napojach? Na te pytania odpowiemy w dalszej części tekstu.
Napój energetyczny
Ten rodzaj napoju ma za zadanie obudzić nas i dodać nam energii. Dlatego też bardzo często sięgamy po napoje energetyczne, gdy mamy dużo nauki, zarwaliśmy noc, albo pracujemy na nocną zmianę. Wychodzimy z założenia, że taki napój szybko postawi nas na nogi. Napoje energetyczne zawierają kofeinę, inozytol, teobrominę oraz kwas askorbinowy. Dzięki zawartości kofeiny pobudza nas do działania, a teobromina wpływa na szybszy przepływ krwi w naszym krwiobiegu. O ile sporadycznie możemy wspomóc się napojem energetycznym, to pamiętajmy, że nie jest on obojętny dla naszego organizmu. Napojów energetycznych nie powinny pić kobiety w ciąży, a także osoby mające problemy z sercem.
Okazuje się, że w jednej puszce napoju energetycznego znajduje się nawet kilkadziesiąt łyżeczek cukru- dlatego powinny go unikać także osoby na diecie. Nadmierne spożycie napojów energetycznych może skończyć się poważnymi problemami zdrowotnymi – począwszy od odwodnienia organizmu, pogorszenia się nastroju, a skończywszy na uszkodzeniach układu nerwowego, a nawet zawale serca!
W sytuacjach kryzysowych możemy sięgnąć po napój energetyczny, pamiętając o tym, jakie skutki uboczne wywołuje. Lepszym rozwiązaniem jest nawadnianie organizmu, wietrzenie pomieszczenia, w którym się uczymy bądź pracujemy, a także aktywność fizyczna.
Czym są napoje izotoniczne?
Napoje izotoniczne mają na celu wyrównanie poziomu wody i elektrolitów po wysiłku fizycznym. Do tego uzupełniają makro i mikro elementy. Ten typ napojów polecany jest po dużym wysiłku fizycznym. Oznacza to mniej więcej tyle, że nie ma potrzeby wypijania takich napojów po mniejszym wysiłku fizycznym. Jednak dla tych, którzy zajmują się sportem zawodowo bądź spędzają na aktywności fizycznej długie godziny, napoje izotoniczne będą sposobem na zachowanie zdrowia i odpowiedniego funkcjonowania organizmu.
Co znajduje się w izotonikach?
Napoje izotoniczne zawierają między innymi: cukry o wysokim indeksie glikemicznym, sód, a także witaminy. Taki skład przypomina naturalne stężenie płynów ustrojowych ciała, co wspomaga naturalne nawodnienie organizmu.
Napoje energetyczne są zupełnie czymś innym niż napoje izotoniczne. Nie warto ich mylić, bo ich działanie także jest zupełnie odmienne. Te pierwsze mają za zadanie pobudzić nas do aktywności i działania, nawet gdy jesteśmy skrajnie zmęczeni. Napoje izotoniczne to idealne rozwiązanie po bardzo ciężkim treningu – szybko postawią na nogi i nawodnią nasz organizm. Izotoniki poleca się także przy lżejszych ćwiczeniach latem – gdzie o wiele łatwiej może dojść do odwodnienia.
Zwróćmy uwagę, że w przeciwieństwie do napojów energetycznych picie izotoników nie wiąże się ze skutkami ubocznymi dla naszego organizmu – ich zastosowanie także jest inne.
Domowy izotonik
Napój izotoniczny możemy zrobić także samodzielnie w domu. Potrzebna nam będzie do tego woda z zawartością wapnia, cytryna, miód, a także odrobinę soli. I już! W ten prosty sposób przygotowaliśmy domowy izotonik.
Napoje energetyczne i izotoniki są czymś zupełnie innym. Pamiętajmy, że te pierwsze są często niebezpiecznie dla naszego organizmu. Wbrew obiegowym opiniom nie powinno łączyć się napojów energetycznych z alkoholem! Takie połączenie może być niezwykle groźne dla naszego serca i układu nerwowego. Po napoje energetyczne sięgajmy sporadycznie, bądź całkowicie zrezygnujcie z ich picia. Zyska na tym zarówno Wasz portfel i zdrowie.
Dla tego ostatniego wystarczy wspomóc się dwiema filiżankami kawy dziennie. Napoje izotoniczne za to, to rozwiązanie dla każdego, kto intensywnie trenuje i chce zadbać o prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Nie mają one niekorzystnego działania na nasz organizm, jeśli wybierzemy takie, które pozbawione są przesadnej ilości barwników – to nie będzie trudne, bo na rynku wybór jest ogromny!