Minimalizm po polsku, czyli jak aranżować wnętrza

Nowoczesna aranżacja wnętrz wykorzystuje proste kształty oraz ogranicza znacznie ilość mebli i dodatków na korzyść ich jakości. Nowy trend, który można określić mianem minimalizmu, jest jednak znany od lat. To wpływy stylu skandynawskiego, opartego na wygodnych meblach funkcjonalnych o prostych kształtach, dużej ilości światła oraz na dodatkach w stonowanych kolorach, coraz częściej można spotkać w polskich wnętrzach.

Dlaczego minimalizm

Inspiracje wnętrz skandynawskich bardzo szybko przełożyły się na grunt polski. Białe ściany i naturalne drewno na podłodze można bardzo łatwo zestawiać z różnymi rodzajami tkanin ozdobnych oraz meblami o futurystycznym nieraz kształcie. W tym stylu kolor schodzi na dalszy plan, jest jedynie dodatkiem, który może się pojawiać jako kolorowe obicie krzesła o prostej formie, poduszki dekoracyjne czy kolorowe naklejki na ścianę, łamiące konwencję prostoty. Białe ściany optycznie powiększają wnętrze, dlatego można je łączyć w różnymi rodzajami oświetlenia. W stylu minimalistycznym to światło odgrywa ważną rolę, dlatego nie może się ograniczać jedynie do lampy wiszącej i pojedynczej lampy stojącej. Siłą tego stylu są meble o prostym stylu i stonowanych kolorach. Dzięki kolorowym akcentom i dodatkom ten styl można sezonowo odmieniać, stawiając na dodatki funkcjonalne.

Wnętrza domów w stylu minimalistycznym

W stylu zainspirowanym stylem skandynawskim pojawia się bardzo dużo drewna. Drewniane podłogi i meble są w nim najważniejsze, ale powinny być dobierane tak, aby w całym mieszkaniu dostępny był jeden rodzaj drewna. Można je nawet wykorzystać do panelowego zabudowania całej ściany, np. w sypialni. Meble do sypialni zgodnie ze stylem skandynawskim powinny spełniać wiele funkcji. Jeśli łóżka, to tradycyjne łóżka oparte na niewysokich stelażach i wygodnych materacach albo rozkładane kanapy, które w ciągu dnia będą wykorzystywane jako meble do siedzenia. Muszą jednak posiadać zdejmowaną tapicerkę, aby można było ją szybko uprać, ale również często zmieniać, jeśli zechcemy zmienić kolor wystroju wnętrza. W takim wnętrzu króluje światło, dlatego należy zaakcentować okno oraz umiejętnie podkreślać styl wnętrza sięgając po różne rodzaje oświetlenia. Na parapecie okiennym obowiązkowe są rośliny zielone, niezbyt wysokie, za to przechowywane w ciekawych doniczkach z ceramiki lub metalu. Rośliny mogą być również elementem dekoracyjnym, wykorzystywanym jako motyw na ozdobnych poduszkach, narzutach czy dywanach.

Meble i dodatki w stylu minimalistycznym

Styl inspirowany stylem skandynawskim jest dosyć oszczędny jeśli chodzi o formę mebli. Zamiast tradycyjnych regałów czy meblościanek wybierane są niezbyt wysokie komody, obecne są tutaj również szafki wiszące, dzięki którym nawet w salonie powstaje dużo powierzchni użytkowej. Przeważają proste kształty – klasyczne meble o gładkich frontach, czasem uzupełnionych o dodatkowe uchwyty do otwierania. Najczęściej meble mają kolor jasnego drewna, jednak w łazienkach czy w kuchniach drewnopodobne fronty zastępowane są frontami jednolitymi, najczęściej białymi. Siłą tych mebli jest funkcjonalność, zatem we wnętrzu komody czy szafki muszą się pojawić przemyślane rozwiązania, pozwalające na ukrycie wielu drobiazgów, książek czy ubrań. W urządzonym tak pokoju nie ma zbyt wielu dodatków. Jeśli pojawia się dywan, to jest mocno zaakcentowany kolorystycznie i obecny jedynie tam, gdzie najczęściej przebywają domownicy. Jeśli są to ceramiczne ozdoby w postaci pater czy wazonów, to są to przedmioty wykonane z ceramiki w kolorze kontrastującym z podstawową kolorystyką wnętrza. Dla niektórych minimalizm jest nudny, dlatego przełamują go wykorzystując ozdobne obrazy, grafiki czy oprawione w antyramy zdjęcia wywołane w dużym formacie, które ozdabiają najważniejsze ściany. Tutaj istotny jest umiar: jeśli lubimy wiszące dodatki, to powinny się one pojawić tylko w jednym miejscu, najlepiej na jednej ścianie, aby optycznie nie obciążać całego wnętrza.

Zimne wnętrze ociepl światłem

Pozornie mała ilość mebli i dodatków sprawia, że wnętrze jest zimne. Można je ocieplić wykorzystując różne rodzaje oświetlenia. Lampy wiszące nadal pełnią ważną funkcję w takim wnętrzu, jednak atmosferę tworzą w nim dodatkowe źródła światła – stojące lampy, które doświetlają wybrane przestrzenie w pokoju, a jednocześnie mogą być wykorzystywane do czytania, świetlówki LED zamontowane wzdłuż górnej krawędzi szafek, aby doświetlać przestrzeń czy też klasyczne świeczniki oparte na tea lightach, które zapewnią wnętrzu optymalną ilość światła zwłaszcza w chłodne wieczory. Ważnym elementem w aranżacji wnętrza jest światło dzienne, dlatego we wnętrzach minimalistycznych rezygnuje się z bogato marszczonych firanek na rzecz zasłon i rolet, które będą wykorzystywane okazyjnie. Światło dzienne odgrywa bardzo istotną rolę we wnętrzu, w którym wykorzystuje się proste formy i stawia na ograniczoną ilość dodatków. Uzupełnieniem dla światła dziennego mogą być powierzchnie lustrzane, które dzięki odbijaniu światła powiększają optycznie wnętrze.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamkni