Kraszer – co to jest i jak go używać?
Kraszer jest niezwykle przydatnym narzędziem w kuchni, które zdobywa coraz większą popularność. I choć jeszcze niewiele osób używa go na co dzień, staje się on jednak coraz bardziej powszechny w wielu domach. Kraszer zwany jest także grinderem bądź młynkiem i charakteryzuje się najczęściej metalicznym kolorem o matowym albo lekko połyskującym odcieniu.
Taki wygląd zewnętrzny sprawia, że kraszery mogą być również ciekawymi gadżetami do kuchni i jej ozdobą. Nie musisz ich chować w głębi szafek, gdyż minimalistyczna i nowoczesna forma będzie perfekcyjnie pasować do wielu wnętrz.
Ale grindery czy też po prostu rozdrabniacze bywają robione także z wielką kreatywnością, dzięki czemu mogą przybierać bardzo zaskakujące kształty, choćby bilardowej bili albo formy zwierzęcej. Jeśli lubisz dodatki w mocnych odcieniach, zamiast tradycyjnej metalicznej oprawy, zawsze możesz wybrać przedmioty o bardziej urozmaiconej palecie barw, które na pewno ożywią twoje kuchenne wnętrze.
Na kuchenny użytek
To dzięki nim szybko i bez wysiłku zmielisz i, jak sama nazwa wskazuje, skruszysz zioła. Jak wiemy, tak przygotowane przyprawy są najbardziej aromatyczne i najszlachetniej urozmaicą smak przyrządzanych przez Ciebie potraw. Za co jeszcze przyrządy te są tak lubiane?
Ponieważ kruszą wszystko z niezwykłą precyzją (produkt finalny ma konsystencję i teksturę najdrobniejszego, miękkiego piasku), a poza tym, zrobisz to z dokładnością godną młynka elektrycznego – nieważne, czy korzystasz z młynka zasilanego bateriami, czy też modelu ręcznego, gdzie zioła mielimy za pomocą korbki.
Jak zbudowany jest kraszer?
Standardowy kraszer składa się z kilku części, najczęściej od dwóch do czterech, a najbardziej solidnym i trwałym surowcem jest stal. Materiał ten dość szybko można również umyć i nie będzie on pozostawiał metalicznego posmaku, co mogłoby mieć miejsce w przypadku innych surowców. Szlachetna stal jest więc najbardziej optymalna.
W pierwszej i drugiej części kraszera znajdują się specjalnie wyprofilowane, stalowe ostrza, dzięki którym czynność mielenia przebiega bardzo gładko i sprawnie. W drugiej części dodatkowo znajdują się także dziurki, dzięki którym zmielony pył wpada do trzeciej części kraszera.
W tej warstwie znajduje się już tylko sitko z niezwykle cienkimi otworami, dzięki którym łatwo zmielisz rozkruszone zioła. Na najbardziej spodniej warstwie, czwartej, zbiera się pożądany produkt finalny, czyli idealnie zmielone zioła. Niektóre modele mogą posiadać dodatkowo nacięcia zapewniające wygodny i stabilny uchwyt.
Nieco bardziej zaawansowane kraszery są trochę większe, ale równie wygodne, a różni je zamontowana dodatkowo poręczna korbka. Jest to więc swego rodzaju praktyczny młynek, który składa się z mini młynka z szybką, dzięki której możemy oglądać to, co dzieje się z mielonym materiałem.
Następnie są zamontowane ostrza z dziurkami, metalowa siateczka i podstawka. W tej ostatniej znalazło się również miejsce na łopatkę do zgarniania pyłku. Jak używać takiego kraszera? Bardzo prosto. Wystarczy delikatnie kręcić korbką w kierunku wskazówek zegara, czyli w prawo. Pamiętaj, że nie należy przekręcać korbki na siłę gdyż to może doprowadzić do zniszczenia gwintu i uszkodzenia całego mechanizmu.
Zalety dodatkowe
Kraszery z górnej półki są wykonane z wykorzystaniem najnowocześniejszej technologii CNC, która jest synonimem perfekcyjnego wykonania. Kraszery są dość pojemne i niezwykle wygodne w użyciu, a zamontowany w nich magnes sprawia, że kraszer nigdy nie otworzy się samoistnie. Możesz więc spokojnie pakować go do walizki czy plecaka.
Pozostałe części można dowolnie odkręcać. Często kraszery mają dodatkowo wbudowany pojemnik, w którym zbiera się zmielony materiał. Kraszery mają zazwyczaj niewielkie rozmiary – ich średnica i wysokość mieszczą się w granicach zaledwie kilku centymetrów.
Są to idealne, aby wykorzystywać je także w terenie. Możesz także postawić na modele nieco tańsze, na przykład plastikowe albo drewniane. Fani tego przyrządu mówią, że jest on wygodny w użyciu i solidny – będzie więc spokojnie służyć w kuchni przez długi czas.