Jak wybierać buty dla dzieci? Dowiedz się, na co zwracać uwagę!

Co parę miesięcy stoisz przed ciężkim dylematem, jakie buty wybrać dla swojego dziecka? Zastanawiasz się, co powinnaś brać pod uwagę? Wiedząc, jak ciężkie jest to zadanie, przygotowaliśmy kilka przydatnych wskazówek, które mogą ułatwić dokonanie odpowiedniego wyboru.

Po pierwsze – odpowiedni rozmiar

Dobór właściwego rozmiaru jest niezwykle ważny. Kości stóp u małych dzieci są miękkie i stale dojrzewają. Z tego właśnie względu są narażone na deformacje i odkształcenia. But nie powinien być więc ani zbyt duży, ani zbyt mały. W pierwszym przypadku, kiedy stopa ma za dużo luzu, może powstawać niewłaściwy wzorzec chodu. Skutkować to może szuraniem lub nieustannym potykaniem. Dlatego właśnie odchodzi się od kupowania za dużych butów, z myślą o tym, że dziecko do nich dorośnie. Z kolei zbyt małe obuwie może prowadzić do wspomnianych wyżej odkształceń stopy.

Jak zatem zmierzyć stopę dziecka? Sprawdzonym sposobem jest obrysowanie jej na kartce papieru i zmierzenie odległości między dużym palcem a końcem pięty. Do uzyskanej wartości należy dodać ok. 1 – 1,5 cm zapasu. Teraz już wiesz, jaka powinna być długość wkładki w butach Twojego dziecka!

Jaka podeszwa w butach dziecięcych?

Podeszwa jest kolejnym ważnym elementem, który należy wziąć pod uwagę. Jest to szczególnie ważne w przypadku maluchów, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki. Buty powinny w jak najmniejszym stopniu zaburzać naturalną pracę stóp. Dlatego też im miększa i elastyczniejsza podeszwa, tym łatwiej dziecku jest wyczuć podłoże. To z kolei przekłada się na jego stabilność i równowagę.

Buty sznurowane czy na rzepy?

W tej kwestii dużo zależy od samego dziecka i jego umiejętności. Jeżeli Twoja pociecha nie opanowała jeszcze trudnej sztuki wiązania butów, lepiej postawić na praktyczny model zapinany na rzepy. Dzięki niem zakładanie ich będzie szło szybciej i sprawniej. Zachęci to malucha do samodzielnej pracy. Takie buty dobrze sprawdzą się także w przedszkolu lub szkole – zdecydowanie łatwiej będzie je założyć.

Jeżeli jednak Twoje dziecko jest już na tyle duże i samodzielne, że sznurowanie butów nie stanowi większego problemu – warto zaopatrzyć się w buty ze sznurówkami. Sznurówka lepiej trzyma stopę, zapewniając większą stabilność podczas różnorodnych aktywności. Jeżeli masz obawy, czy Twoje dziecko poradzi sobie z samodzielnym wiązaniem butów, dobrym wyborem może być model posiadający zamek boczny. Szukasz takiego obuwia? Znajdziesz je np. w sklepie https://palladiumboots.pl/. Buty te cechują się nie tylko łatwością zakładania, lecz także trwałością i solidnością ich wykonania.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamkni