Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Spódnica czy spodnie? Założyć krawat, czy to przesada? Takie (oraz wiele, wiele innych) pytań zadają sobie osoby przed rozmową kwalifikacyjną. I wbrew pozorom, stylizacja na ten dzień nie jest błahą sprawą, ponieważ liczy się pierwsze wrażenie. O czym pamiętać, przeszukując szafę przed rozmową o pracę?
Rozmowa o pracę – co założyć?
Nie lubisz sztywno wyprasowanej, białej koszuli? A może na myśl o założeniu spódnicy odczuwasz głęboką niechęć i irytację? To… ich nie zakładaj. Proste, prawda? No właśnie niekoniecznie. Nadal panuje przekonanie, że na rozmowę kwalifikacyjną należy ubrać się w ściśle określony sposób, a prawda jest taka, że strojem warto podkreślić swoją osobowość, charakter, a także – wyróżnić się. Oczywiście, są pewne standardy (i o nich będziemy zaraz pisać), aczkolwiek to uniwersalne zasady, które mówią bardziej o tym, jak się nie ubierać, aby nie sprawić złego wrażenia.
Strój na rozmowę o pracę musi być przede wszystkim schludny, czysty, wyprasowany. Poprzez niego okazujesz szacunek do swojego rozmówcy, dlatego t-shirt z obraźliwym (lub, dla niektórych, zabawnym) nadrukiem nie jest dobrym rozwiązaniem. Ale już stonowana, biała bluzka, a na nią żakiet, jak najbardziej tak.
Wszystko zależy też od stanowiska, o jakie się ubiegasz. Jeśli wiesz lub masz podejrzenia, że w firmie obowiązuje ściśle określony dress code (np. w banku, kancelarii prawniczej), spróbuj się do niego dostosować, wybierając bardziej elegancją wersję stroju.
Nadal masz mętlik w głowie? Jak się ubrać na różne okazje inspiruje e-szafa.pl, gdzie znajdziesz sporo pomysłów na stylizacje. Gdy połączysz to z naszymi wskazówkami, jak się nie ubierać, sukces będziesz mieć gwarantowany.
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną – kobieta
W przypadku kobiet, sprawa jest tak naprawdę bardzo prosta. To, czego należy unikać, to zbyt wyzywających, odsłaniających za wiele strojów. Nie ubieraj sukienki czy bluzki z długim dekoltem, a jeśli decydujesz się na spódnicę lub sukienkę, niech kończy się przed kolanem. Obowiązkowo należy też do nich założyć rajstopy, nawet latem. Co jednocześnie sprawia, że nie powinno się zakładać butów z odkrytymi palcami.
Teoretycznie, ramiona powinny być zakryte. Czemu teoretycznie? Ponieważ latem może być to niewygodne. Wtedy nie zakładaj bluzki na ramiączkach, ale już elegancka koszula bez rękawów to dobry wybór. I nikogo nie będzie razić, jeśli nie założysz na nią żakietu.
A co z butami? Od razu odłóż sandałki, trampki oraz buty na obcasie wyższym niż 8-9 cm. Możesz założyć czółenka bądź balerinki. Kolorystyka całego stroju niech będzie stonowana, mocniejsze akcenty mogą pojawić się na dodatkach, które sprawią, że twój rozmówca cię zapamięta.
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną – mężczyzna
Od razu mamy dobrą wiadomość – nie musisz iść na rozmowę kwalifikacyjną w garniturze (wyjątkiem jest sytuacja, gdy ubiegasz się o kierownicze, czy inne, podobne stanowisko). Strój powinien być casualowy, elegancki, dlatego nawet nie myśl o krótkich spodenkach, jeansy również zostaw na inną okazję. Natomiast materiałowe, proste spodnie w kant, będą się dobrze prezentować.
Do tego załóż koszulę z długim rękawem. Powinna być dopasowana, lecz nie obcisła. Stawiaj na biele, beże, szarości lub granat, unikaj natomiast czerni, która źle wygląda w ciągu dnia. Zwróć uwagę na buty i skarpetki. Jeśli chodzi o buty, uniwersalne są sztyblety. Natomiast skarpetki muszą mieć odpowiednią długość, po zgięciu kolana łydka nie może być widoczna.
Na koniec – co z tym krawatem? Tu wszystko zależy od posady, jaką chcesz dostać. W większości przypadków nie jest konieczny, aczkolwiek pamiętaj, że jak już się na niego decydujesz, to wypadałoby również założyć marynarkę.