Skóra wrażliwa jest niezwykle problematyczna i wymaga specjalnej uwagi – szczególnie teraz, latem. Pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie – te objawy to nic nowego dla posiadaczek skóry wrażliwej. Jak dbać o taką skórę?

Najważniejszym elementem letniej pielęgnacji jest ochrona przeciwsłoneczna. W przypadku skóry wrażliwej, która często jest bardzo jasna, jest to szczególnie ważne. Promienie słońca dodatkowo mogą wywoływać nadreaktywność skóry i powodować pieczenie, swędzenie a nawet oparzenia. Aby chronić skórę, używaj kremów z wysokimi filtrami. Staraj się nie przebywać zbyt długo na słońcu i kup sobie – bardzo ostatnio modny – kapelusz z rondem.

Oprócz słońca, zagrożeniem dla cery wrażliwej latem jest klimatyzacja. Może ona sprawić, że nasza skóra będzie przesuszona i podrażniona. Jeżeli dużo przebywasz w miejscu, w którym działa klimatyzacja, zaopatrz się w wodę termalną, którą będziesz regularnie spryskiwać twarz. Używaj też silnie nawilżających kremów.

Poza słońcem i klimatyzacją unikaj innych czynników drażniących np. silnych detergentów. Pomyśl o zmianie produktów, których używasz do sprzątania domu na takie o naturalnym składzie.

I skoro o naturalnych składach mowa – może warto przyjrzeć się bliżej kosmetykom, których używasz? Postaw na naturalne komponenty oraz proste i krótkie składy. Unikaj alkoholu.

Nawet jeżeli kosmetyki to Twoja pasja i uwielbiasz testować nowości, częsta zmiana kosmetyków pielęgnacyjnych, jeżeli masz wrażliwą skórę, nie jest dobrym pomysłem. Trzymaj się sprawdzonych produktów, a nowości wprowadzaj tylko od czasu do czasu. Zacznij od mniejszego opakowania, a najlepiej zdobądź próbkę kosmetyku. Postaraj się ustalić jakie substancje powodują nieprawidłowe reakcje na Twojej skórze, tak aby w przyszłości nie kupować produktów, które je zawierają.

Uważaj przy oczyszczaniu skóry – nie używaj mechanicznych peelingów, gdyż ostre drobinki w nich zawarte mogą podrażnić Twoją skórę. Postaw raczej na peelingi enzymatyczne (mające w składzie np. bromelainę – enzym pochodzący z ananasa). Zwróć także uwagę na produkty, których używasz do codziennego mycia. Wybieraj delikatne żele lub naturalne mydła zawierające w składzie nawilżające oleje, które dodatkowo ułatwiają zmycie makijażu. Pamiętaj, żeby oczyszczać twarz dwuetapowo – najpierw zadbaj o dokładne zmycie makijażu, a potem oczyść skórę twarzy. Na koniec użyj tonika, który pozwoli przywrócić odpowiednie ph skóry.

Opracowanie artykułu: Klinika Urody Beauty Duty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ