Rowery zdobywają świat. To prawda, której nie da się w żaden sposób zaprzeczyć. Rowery obecnie są bardzo popularnym środkiem transportu – zwłaszcza w dużych miastach europejskich, ale nie tylko. Na rowerze jeżdżą praktycznie wszyscy – dzieci, nastolatki, dorośli i osoby starsze. Eleganckie panie w garsonkach i panowie w idealnie skrojonych garniturach.

Rower to podstawowy środek transportu wszystkich ludzi, którzy cenią sobie swoje własne zdrowie, kondycje czy środowisko naturalne. W końcu rower nie stoi w korkach, nie generuje zanieczyszczeń i jako taki jest zdecydowanie najlepszym i najbardziej ekologicznym środkiem transportu.

A także najszybszym – rower, jak już zostało powiedziane, wcale nie stoi w korkach. Jazda na rowerze pozwala nie tylko szybko się przemieścić z jednego punktu w drugi – pozwala też zadbać o swoje ciało i jego wygląd. A przecież chyba każdemu człowiekowi zależy na tym by wyglądać i czuć się możliwie jak najlepiej.

Rower rowerowi nierówny

Nie da się ukryć – rower rowerowi nie jest równy. Rowery różnią się między sobą w zależności od przeznaczenia, materiału, z którego został stworzony i naprawdę wielu innych czynników. Wiele osób szuka “najlepszego” roweru. Cudzysłów został zastosowany w tym wyrażeniu specjalnie – w końcu najlepszy rower, rozumiany jako rowerowy ideał, po prostu nie istnieje.

Gdyby tak było – nikt nie tworzyłby innych rowerów. Gdyby jeden model był odpowiedni w każdych okolicznościach i każdych warunkach. Po prostu produkcja innych modeli byłaby bezsensowna i kompletnie nieopłacalna. A przecież tego nikt sobie nie życzy. No przynajmniej wśród producentów rowerów.

Dlatego właśnie rower rowerowi nie jest równy. Inne nadają się do jazdy po asfalcie, a jeszcze inne do jazdy w trudnych warunkach czy do jazdy wyczynowej, zwanej niekiedy jazdą ekstremalną. I to całkiem normalne.

Całkiem normalne jest też to, że ludzie na ogół nie chcą czy też nie mogą posiadać kilku różnych rowerów, żeby być gotowymi na każdy rodzaj jazdy, w każdych warunkach, jakie można napotkać. Czy w takim razie muszą się męczyć? Niezupełnie.

Warto postawić na uniwersalne rozwiązanie

Jak już zostało powiedziane – idealne rozwiązania nie istnieją. Ani w przypadku rowerów, ani w jakimkolwiek innym. Świat nie jest doskonały i w takich warunkach po prostu nie może powstać coś absolutnie perfekcyjnego.

A jednak można się spróbować zbliżyć do takiego ideału. Jeżeli pod mianem najlepszego roweru, jeżeli za rowerowy ideał uważamy rower maksymalnie uniwersalny i taki, który sprawdzi się w każdych warunkach to warto postawić na rower crossowy.

Rowery crossowe mają to do siebie, że są wprost idealne do jazdy w terenie. Takim rowerom nie jest straszny brak asfaltu i wygodnych miejskich dróg. Takie rowery jednak z drugiej strony również w mieście sprawdzą się wprost doskonale.

Oczywiście nie od razu, najpierw wypadałoby mu w tym trochę dopomóc. Nie jest to jednak specjalnie trudne, czasochłonne czy pożerające duże fundusze – takiemu rowerowi crossowemu wystarczy zamontować bagażnik i błotniki, by transformować go we wspaniały rower miejski. Na szczęście rower crossowy ma możliwości, które na to pozwalają.

Nie bój się rowerów!

Mimo tego, że rowery są coraz bardziej i bardziej popularnym środkiem transportu – nadal wiele osób waha się. Wiele osób zwyczajnie nie jest pewnych, czy warto przesiąść się na rower. Boją się o stan swojego ubrania, obawiają się też o stan swojego zdrowia czy kondycji.

Wszystkie te obawy są praktycznie bezpodstawne. Skoro na rowerze potrafią jeździć eleganckie panie w równie eleganckich kostiumach czy panowie w garniturach – nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, by na rowerze mógł jeździć każdy.

A jeżeli chodzi o zdrowie i kondycję? Jeżdżąc na rowerze z całą pewnością zadbamy o to pierwsze i zdobędziemy to drugie. Oczywiście, ważna jest metoda małych kroków. Nikt przecież nie każe brać udziału w zawodach kolarskich. Na samym początku wystarczą jazdy do pracy czy szkoły lub zwyczajne przejażdżki rekreacyjne w towarzystwie lub samemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ