Jazda samochodem pozwala nam na zwiększenie komfortu naszej podróży. Niestety w niektórych przypadkach pogoda potrafi być bardzo niekorzystna i pojawienie się deszczu, może okazać się bardzo nieprzyjemne, zwłaszcza jeśli mamy stary samochód i w końcu zauważamy, że dach niemiłosiernie przecieka. Trzeba przyznać, że zauważenie małej dziurki w dachu graniczy z cudem, ale nawet minimalna przestrzeń, wystarczy, aby podczas jazdy w deszczu w samochodzie znajdowała się kałuża wody. Oczywiście, gdy tylko stwierdzimy tego typu przeciek, powinniśmy jak najszybciej zareagować.

Nawet jeśli nie jesteśmy pewni, należy obmacać cały dach i jeśli w trakcie takiej kontroli diagnostycznej zauważymy uszkodzone miejsce, gdzie pojawiła się dziurka, to możemy podjąć działanie. W praktyce woda zazwyczaj zbiera się w miejscu pod fotelikami, jest to normalna kolej rzeczy, ponieważ jest to najniższe miejsce w całej kabinie samochodu. Co ciekawe krople wody mogą ściekać bardzo niezauważalnie, ponieważ wspomniana ciecz nie leci od razu przez dach, tylko spływa po szybie lub przez uszczelki w drzwiach. Jeśli mamy obawy wystarczy więc sprawdzić miejsce pod wycieraczką, aby przekonać się, czy faktycznie w naszym samochodzie zbiera się wilgoć.

Inne przyczyny przecieku

W niektórych wypadkach sprawa z przeciekaniem, nie ma nic wspólnego z uszkodzeniem dachu czy też nieszczelnymi szybami. Należy zwrócić uwagę, że liście i brud, potrafią być tak samo niebezpieczne dla naszego samochodu, ponieważ potrafią one zatkać kanaliki, przez co woda nie spływa w dół. Jest to poważny problem, ponieważ niedrożny kanalik sprawia, że woda gromadzi się w dużych ilościach, a następnie nie mając ujścia, zaczyna się przelewać, przez co z łatwością przechodzi do kanałów wentylacyjnych, które transportują wilgoć bezpośrednio do środka samochodu. My tego nie widzimy i to jest bardziej niebezpieczne, ponieważ samochody składają się z elektronicznych części, przez kontakt z wodą, możemy mocno ucierpieć, a nawet unieruchomić auto.

Duży kłopot

Oczywiście poprzez wilgoć cierpi również karoseria, która zaczyna rdzewieć i rozpadać się, przez co blachę trzeba co jakiś czas odnawiać, a wiąże się to z dużymi kosztami. Jeśli więc mamy świadomość zagrożenia, to trzeba regularnie usuwać liście oraz inne nieczystości z zewnętrznego podszybia. Do tego typu zadań doskonale nadają się myjki ciśnieniowe, ponieważ ich mocy działania, jesteśmy w stanie usunąć nawet najbardziej przylegający brud. W ten sposób dbamy regularnie o to, aby ujście dla spadającego deszczu było odblokowane, dzięki czemu woda spływa na zewnątrz samochodu.

Problem z szyberdachem

Nowoczesne samochody posiadają szyberdach. Często po latach miejsce to zaczyna być źródłem przecieku, a powodem są nieszczelność tych newralgicznych miejsc. Oczywiście do szyberdachu mamy swobodny dostęp, ale praca związana z uszczelnieniem wymaga ostrożnego przeszlifowania uszkodzonych części i na założeniu uszczelek, a nie każdy kierowca się na tym zna. Jeśli więc mamy tego typu problemy, to powinniśmy udać się od razu do warsztatu samochodowego. W takiej sytuacji tylko mechanik będzie w stanie nam pomóc. Oczywiście, że specjalista zrobi to najlepiej, ponieważ samodzielna naprawa wymagałaby wyjęcia szyby, a złe przygotowanie mogłoby doprowadzić do uszkodzenia szyby, przez co nie nadawałaby się ona więcej do użytku. Warto więc postawić na fachową pomoc, zwłaszcza że doświadczony mechanik, bardzo szybko zlikwiduje usterkę i samochód będzie znów w pełni sprawny i gotowy do jazdy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ