Rehabilitacja korekcyjna dzieci
Wady postawy u dzieci to obecnie najczęściej występujący problem, jaki wykrywa się podczas badań przesiewowych. Wśród czynników, jakie mają na to wpływ, można oczywiście wymienić zbyt długi czas spędzany przed telewizorem czy komputerem, ale czasem chodzi tutaj też o nieprawidłowe nawyki wynikające z osłabienia konkretnych grup mięśni. Jak temu wszystkiemu zaradzić?
Artykuł powstał we współpracy z centrum medycznym MEDREX
Pajączek – lek na całe zło?
Stworzony przez specjalistę od rehabilitacji, pajączek stał się swego czasu bardzo popularnym narzędziem leczniczym. Jest to niewielkie urządzenie do noszenia na plecach, które wysyła swojemu użytkownikowi sygnał dźwiękowy za każdym razem, gdy ten zacznie się garbić albo nadmiernie rozluźni mięśnie brzucha. Pajączek jest stosunkowo niedrogi i bardzo prosty w obsłudze, wygodny w noszeniu oraz skuteczny. Początkowo zalecano go głównie dzieciom – obecnie używany jest także przez osoby dorosłe, pragnące skorygować swoje wady postawy. Oczywiście, nie istnieje konieczność noszenia go non stop: producent radzi, aby wkładać urządzenie przynajmniej trzykrotnie w ciągu dnia (każda sesja powinna trwać przynajmniej piętnaście minut). Takie rozwiązanie faktycznie ułatwia użytkownikowi życie – trudno sobie wyobrazić korzystanie z pajączka w szkole, na uczelni czy w pracy – ale też nie do końca pozwala wierzyć w jego skuteczność. Na szczęście, istnieje szereg innych metod, które pomogą zniwelować wady postawy u dzieci.
Zalety gimnastyki korekcyjnej
Jak zostało wspomniane na początku, wady postawy dotyczą bardzo dużej grupy dzieci w szerokim przedziale wiekowym: problem ten nęka już trzylatki, a występuje nierzadko także wśród młodzieży nastoletniej. Wiele placówek medycznych wychodzi naprzeciw społecznym oczekiwaniom, oferując gimnastykę korekcyjną dla różnych grup wiekowych. Zajęcia odbywają się najczęściej raz bądź dwa razy w tygodniu i trwają po 45 minut, a dzieci ćwiczą w kameralnych, kilkuosobowych zespołach. Skład każdej takiej grupy dobiera się przeważnie na podstawie wieku dzieci oraz rodzaju samej wady.
Problemy, z którymi najczęściej zgłaszają się do gabinetów rodzice małych pacjentów, dotyczą pleców (plecy okrągłe, plecy okrągło-wklęsłe, plecy płaskie), klatki piersiowej (klatka piersiowa lejkowata, klatka piersiowa kurza), a także kończyn dolnych (koślawość kolan, szpotawość kolan, stopa płaska, stopa płasko-koślawa, stopa wydrążona, stopa płaska poprzecznie). Nawet pobieżne przejrzenie tej listy daje wyobrażenie o tym, jak istotna okazać się może gimnastyka korekcyjna dla zdrowia naszych pociech: każde zaniedbanie w tym zakresie będzie skutkowało pogłębianiem się problemu, co może negatywnie wpłynąć na kondycję poszczególnych narządów w dorosłym życiu.
Jak wygląda i w czym pomaga gimnastyka korekcyjna?
W wersji najbardziej optymistycznej, gimnastyka korekcyjna stawia sobie za cel całkowite wyeliminowanie wad postawy u dzieci; w wariancie nieco mniej optymalnym będzie ona służyła zahamowaniu dalszego rozwoju konkretnej, trudnej do eliminacji wady. Aby osiągnąć te cele, stosuje się różnorodne ćwiczenia w odpowiednio wyposażonej sali gimnastycznej: dzieci korzystają z drobnych przedmiotów (jak np. piłki), a także z drabinek.
W niektórych przypadkach dobre efekty przynoszą zajęcia indywidualne: instruktor zajmuje się tylko i wyłącznie jednym podopiecznym, udzielając mu na bieżąco nie tylko wskazówek co do wykonywania ćwiczeń, ale także ucząc go automatycznego przyjmowania odpowiedniej postawy ciała. Istnieje także opcja przygotowywania zestawów ćwiczeń do samodzielnego wykonywania w domu: dużą rolę będą tu jednak odgrywali rodzice oraz ich zaangażowanie w przywracanie dziecku pełnej sprawności.
Gimnastyka korekcyjna nie wymaga być może wielkiego fizycznego wysiłku, czasami okazuje się jednak zadaniem niewdzięcznym. Dzieje się tak głównie wtedy, kiedy dziecko nie wykazuje przesadnej motywacji do ćwiczeń, a rodzice nie potrafią konsekwentnie egzekwować rehabilitacyjnych wymagań. Rehabilitacja w Białymstoku stoi jednak na wysokim poziomie, dzięki czemu ewentualne niedogodności zostają sprowadzone do minimum.