7 roślin, które przyjmą się na nieurodzajnej glebie

Własny dom z ogrodem albo rekreacyjna działka to dla wielu osób spełnienie marzeń. Korzystna okazja albo wymarzona lokalizacja nie zawsze jednak dają dobre możliwości jeśli chodzi o to, co na takiej działce będzie rosło.
Kiedy mamy do czynienia z piaszczystą, ubogą w odżywcze dla roślin składniki glebą, jak też z niekorzystnym położeniem narażającym na bardzo suche okresy – warto wiedzieć, co na takiej działce posadzić.

Piaszczysta gleba a drzewa – ogrody małopolskie właśnie taką mają

Drzewa dają cień, w którym można wypoczywać, zasłaniają nas przed widokiem wścibskich sąsiadów, przechodniów i kierowców, a do tego filtrują powietrze. Warto mieć je na swojej działce i przy domu choćby po to, aby zatrzymywały spaliny i pyły docierające do nas z drogi czy ulicy – których bliskość jest przecież nieunikniona.

A im bardziej dogodnym położeniem domu się cieszymy, tym więcej możemy mijać nasz skrawek ziemi samochodów, gdy ludzie podobnie jak my dojeżdżają do pracy. Ogrody małopolskie często urządzane są w taki sposób, aby zamykały mieszkańców w oazie, odgrodzonej od hałasu i zanieczyszczeń.

Na niesprzyjających, piaszczystych glebach znakomicie przyjmie się większość iglaków, zarówno krzewiastych, jak i dużych drzew. Są one przystosowane do trudnych warunków, a sięgające głęboko korzenie czerpać mogą wodę i minerały z niedostępnych innym roślinom warstw. Stworzyć więc można ciekawe aranżacje z ich udziałem.

Jeżeli nie brak nam cierpliwości, aby doczekać okazałego drzewa za kilkadziesiąt lat, gdy już się solidnie rozrośnie – bardzo wytrzymałe są dęby, jesiony i klony różnych odmian. Bardzo szybko wyrosną natomiast topole, wierzby, brzozy i olchy, a także niewielkie, ozdobne sumaki, rokitnik – wiele pochodzących z Azji krzewów.

Kwiaty i byliny na ubogie gleby – zakładanie ogrodów

Suche, jak i piaszczysto-gliniaste gleby utrzymać mogą wiele pięknych gatunków kwiatów i traw, trzeba tylko wiedzieć, które należy wybrać. Spośród kwiatów szczególnie suche podłoża lubi na przykład mikołajek, potulanka, maczek kalifornijski, kocanki, wilczomlecze, a z dodatkiem próchnicy wyhodujemy wiosenne krokusy.

Bardziej gliniasta ziemia sprzyjać będzie margarytkom, ozdobnemu kwitnącemu czosnkowi czy przepięknym naparstnicom. Jeśli podłoże jest trudne, mało żyzne, ale nie suche, to mamy szanse wyhodować na nim daglezje i nasturcje.

Niewielkie wymagania mają również goździki – różnić się będą nieco poszczególne gatunki, a z krzewów ozdobnych – bzy i lilaki, bukszpan czy berberys. Wydaje się to trudne? Na szczęście powierzyć fachowcom można nie tylko pielęgnowanie, ale i zakładanie ogrodów. Małopolskie może i nie ma najlepszych, żyznych gleb, ma za to świetnych ogrodników, jak choćby ta firma: http://lukas-garden.pl/.

Minimalistyczny ogród dla każdego – zakładanie trawników

Jeżeli wybór odpowiednich roślin, zapamiętanie, jak je nawozić i pielęgnować, wyszukiwanie informacji i częste korzystanie z usług ogrodnika nas przerasta – można wybrać podejście nieco odmienne. Ogród kojarzy się większości osób z kolorowymi kwiatami, ścieżkami pomiędzy roślinnością, rabatkami z kwiatami, krzewami owocowymi i odrobiną warzyw czy ziół.

Jednakże nie zapominajmy, że pełni on funkcję także użytkową, wypoczynkową. Zamiast zmagać się ze szczególnie trudną glebą, można zminimalizować ilość odmian roślinności, zadbać za to o aranżację przestrzeni, wyposażając ją w ogrodowe meble i urządzenia.

Niezłym pomysłem jest, aby płotem czy drzewami odgrodzić się od świata, a na całej wolnej przestrzeni zasiać trawę. Możemy nawet zamówić ją razem z podłożem. Jeżeli chodzi o zakładanie trawników, małopolskie to województwo, w którym znajdziemy firmy świadczące kompleksowe usługi.

A my nie będziemy martwić się o więdnące kwiaty i krzewy. Zamiast tego zająć się możemy posadowieniem grilla, huśtawek, basenu, kącika do posiedzenia. Własne świeże jedzenie i dodatki także możemy mieć mimo najbardziej nieurodzajnej gleby. Wystarczy, że własny mały ogródek warzywny i zielny urządzimy w skrzynkach na tarasie czy wokół niego. Co przy okazji może też niezwykle efektownie wyglądać.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamkni