5 zalet dla których warto wybrać rower elektryczny

Polacy przekonują się do nich powoli. Jednak na zachodzie Starego Kontynentu rowery elektryczne są prawdziwym fenomenem. I jest to zjawisko jak najbardziej uzasadnione, biorąc pod uwagę liczne zalety tego środka transportu.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem rowerowym Rowerzysta

Oszczędność czasu

Wystarczy odwiedzić jedną z większych europejskich metropolii, by przekonać się, jak trudne jest poruszanie się po tamtejszych drogach. Bruksela, Paryż czy Berlin to gwarne miasta przez większą część doby. Najgorzej jest jednak w porannych i popołudniowych godzinach szczytu. Wówczas pokonanie samochodem kilkukilometrowego odcinka pomiędzy domem i pracą może zająć nawet ponad godzinę.

Pewną alternatywą pozostają środki transportu publicznego. Jednak dotarcie na przystanek również zajmuje czas. Nie każdy ma blisko do stacji metra czy miejsca, w którym zatrzymuje się tramwaj bądź autobus. Natomiast rower wystarczy wyprowadzić z garażu czy piwnicy i można ruszać w drogę.

Także ona przebiega sprawniej, ponieważ rowery elektryczne nie stoją w korku. Mają do dyspozycji ścieżki rowerowe, a w wielu miejscach ich właściciele mogą poruszać się na preferencyjnych zasadach. Nie dotyczą ich chociażby ograniczenia, związane z ruchem jednokierunkowym na wybranych odcinkach dróg.

Nie ulega zatem wątpliwości, że rower to świetna alternatywa dla innych środków komunikacji, pozwalająca oszczędzić na co dzień sporo czasu na dojazdach. A dlaczego rower elektryczny? Otóż dzięki niemu można bez zbędnego wysiłku dotrzeć do pracy i na każde spotkanie. Tradycyjny jednoślad wymaga zużycia energii, czego przejawem może być zmęczenie oraz widoczne ślady potu. Nie jest to wskazane ani pożądane zwłaszcza podczas wykonywania obowiązków służbowych.

Niższe koszty przejazdu

Elektryczny rower pozwala sprawnie, bez wysiłku, a także niedrogo dotrzeć do każdego wybranego miejsca. Ładowanie roweru elektrycznego jest znacznie tańsze niż tankowanie samochodu. Według różnych szacunków koszty są nawet kilkadziesiąt razy niższe.

Dodatkowym atutem jest brak obaw o wyczerpanie paliwa. Owszem, akumulator może się rozładować, ale w przeciwieństwie do samochodu, rower elektryczny pojedzie dalej. Z tym, że trzeba będzie z większym zaangażowaniem pedałować. To jednak potrafi każdy rowerzysta. A dodatkowy wysiłek wyjdzie na zdrowie.

Zdrowie dzięki rowerom elektrycznym

Jedną z największych zalet rowerów elektrycznych jest poprawa stanu zdrowia. Dotyczy to pojedynczych osób, jak również kondycji całego społeczeństwa. Jeżeli rowery elektryczne będą zyskiwały na znaczeniu, wówczas mniej osób będzie korzystało z publicznej służby zdrowia.

Zdrowe społeczeństwo to natomiast grupa silnych, sprawnie funkcjonujących ludzi, którzy mają szansę odnieść sukces i przyczynić się do rozwoju gospodarczego swojego kraju. Do tego w lepszej kondycji są finanse publiczne, ponieważ pracownicy rzadziej chodzą na zwolnienia lekarskie. Warto również pamiętać, że ograniczenie ruchu samochodowego oznacza czystsze powietrze i mniej hałasu.

To natomiast fundamenty dbania o zdrowie fizyczne i psychiczne. Do tego dochodzi umiarkowany, ale jednak istotny wysiłek fizyczny każdego dnia. Można go potraktować jako profilaktykę niejednego schorzenia oraz sposób na wzmocnienie swojej kondycji. Warto w miarę możliwości wybierać trasy w pobliżu parków i lasów. Wówczas uda się również skutecznie dotlenić organizm.

Pomoc w rehabilitacji

Wspomniano już o korzystnym działaniu profilaktycznym rowerów elektrycznych. Niezbyt intensywny wysiłek, jaki zapewniają, pozwala jednak nie tylko ograniczyć ryzyko wystąpienia wielu problemów zdrowotnych. Jest również wskazany w dochodzeniu do siebie po kontuzjach, jak również niektórych chorobach.

Przykładowo rower elektryczny często okazuje się najlepszym sposobem na powrót do zdrowia po przebytych chorobach układu krążenia. To także pomocne narzędzie w czasie rehabilitacji uszkodzonych stawów.

Zabawa i poczucie wolności

Rowery elektryczne pozwalają mieszkańcom miast poczuć się bardziej wolnymi. Jazda na nich to okazja do dobrej zabawy, jak również odrzucenia ograniczeń, płynących ze stania w korkach i spędzania czasu w zamkniętej przestrzeni samochodu. Można natomiast pooddychać pełną piersią i swobodnie wybrać sobie trasę.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamkni