Czy rower górski do miasta to dobry pomysł?

Zdań na temat doboru roweru jest zapewne tyle ilu rowerzystów. Głównie decyduje o tym, który rower jest wygodny. Wśród rowerzystów znajdzie się wiele użytkowników ceniących sobie różne elementy. Jednakże ogólnie przyjęło się, że najlepszym rozwiązaniem do jazdy po mieście jest rower z nieco szerszymi oponami, na którym rowerzysta siedzi wyprostowany, kierownica jest szeroka, posiada bagażnik lub koszyk.

Jednakże na ulicach miast można dostrzec wiele różnych typów rowerów – część z nich jest bardzo wymyślna i naprawdę stylowa, nawet za sprawą rezygnacji z wygody. A czy do miasta nadaje się rower górski?

Zalety korzystania z roweru górskiego w mieście

Rower górski został przystosowany do jazdy po bezdrożach. Jakiś czas temu przeżywały szczyt popularności, odchodząc obecnie nieco w cień za sprawą rowerów miejskich. Jednakże warto niektóre z ich zalet wykorzystać w mieście.

Pomimo, że mieszkańcy dużych miast mają do dyspozycji wiele kilometrów ścieżek rowerowych, a ostatnio coraz większa ich liczba powstaje także w małych miasteczkach i na wsi to paradoksalnie stan polskiej infrastruktury niekiedy nie pozwala na komfortową jazdę miejskim rowerem.

Wysokie chodniki, dziury w asfalcie i ścieżkach rowerowych, kocie łby na starówkach – rower górski radzi sobie znakomicie z tymi przeszkodami. Amortyzowane koła pozwalają łatwiej pokonywać wszelkie przeszkody. Kusić może także pokonywanie schodów, jednakże należy przy tym pamiętać, że takie zachowanie w mieście może spowodować zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Producenci rowerów miejskich czerpią inspiracje z rowerów górskich, stosując amortyzację siodełka.

Rower górski – bardziej uniwersalny niż rower miejski?

Korzystanie z roweru górskiego ma jeszcze jedną, nie do końca oczywistą zaletę. Użytkownicy lubiący jazdę w terenie, lub np. dojeżdżający rowerem do pracy, trasą miejską przecinającą bardziej terenową drogę będą mieli łatwiejsze zadanie.

Łatwiej dostosować rower górski do warunków miejskich niż rower miejski do warunków terenowych. Stąd mniej zamożni użytkownicy, nie chcący lub nie mogący nabyć dwóch typów rowerów będą zadowoleni z tego rozwiązania, zwłaszcza mając do wyboru wielką różnorodność modeli dostępną online: http://wygodnyrower.pl/pl/rowery-gorskie.

Rower górski – dla bardziej dynamicznych użytkowników

Rower górski czy rower trekkingowy sprawdzi się lepiej jako propozycja dla bardziej dynamicznych użytkowników. Rowery miejskie często są kojarzone z powolną, rekreacyjną jazdą. Same w sobie posiadają duże gabaryty dlatego dodatkowo trudniej je przechowywać niż rowery górskie. Rowery trekkingowe mają bardziej zwartą konstrukcję i niższą wagę.

W połączeniu z większą liczbą przerzutek i amortyzatorami są pojazdami dostosowanymi do dynamicznej jazdy. Pokonywanie odcinków miejskich takim rowerem jest znacznie szybsze. Także przeciskanie się w korku będzie prostsze, ponieważ szeroka kierownica roweru miejskiego może zahaczyć o lusterka innych samochodów.

Współczesna urbanistyka przewiduje większe zagospodarowanie miejsca pod tereny zielone, dlatego dynamiczna, szybka jazda po bezdrożach może być coraz częściej formą aktywnego wypoczynku.

Dynamiczny powrót z pracy, może stać się formą treningu. Przy coraz szybszym tempie życia każda chwila jest na wagę złota i często nie łatwo wygospodarować czas na aktywność fizyczną. Rower górski pozwala połączyć przyjemne z pożytecznym.

Niska waga i gabaryty roweru górskiego mają także tę zaletę, że można taki rower z łatwiej wnieść do pomieszczenia niż rower górski. Wielu użytkowników obawia się zostawiać swoje pojazdy w mieście, nawet jeżeli są przypięte za pomocą silnej blokady.

Nie ma się co dziwić, kradzieże są bardzo częstym zjawiskiem. W takiej sytuacji wniesienie roweru do pomieszczenia, oczywiście jeśli jest to możliwe, to dobre zabezpieczenie przed ewentualną kradzieżą. Dodatkowym atutem w mieście jest łatwiejsze przechowywanie roweru na balkonie lub w piwnicy.

Chociaż pierwsza praktyka nie jest najlepszym pomysłem, to jeżeli jest się już zmuszony do takiego magazynowania roweru to rower górski zajmuje przynajmniej mniej miejsca. Podobnie rzecz się ma z zagospodarowaniem miejsca w pokoju.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamkni