Stunt rowerowy – pasja w każdym pokoleniu
Każdy chłopiec, który dostaje swój pierwszy rower i dopiero uczy się na nim jeździć, marzy o tym, żeby wykonywać sztuczki, które widział w telewizji lub na osiedlu. Niewielu jednak spełnia swoje marzenia, głównie przez zakazy rodziców, którzy boją się o bezpieczeństwo dziecka.
Jednak ci, którym się to udaje spędzają mnóstwo czasu na doskonaleniu swoich sztuczek, by móc potem zaimponować kolegom oraz zaangażować się bez końca w swoją pasję. Dyscyplina, którą się zajmują to stunt, a ich samym określa się mianem stunterów.
Czym jest stunt?
Stunt (z angielskiego wyczyn) to dyscyplina sportowa zajmująca się wyczynową jazdą i wymagająca specjalnych umiejętności. Wykonuje się go w celach artystycznych i rozrywkowych. Nazwą stunt określa się zarówno wyczyny kaskaderskie w filmach akcji, jak i ćwiczenia dla celów indywidualnych. Stunt rowerowy wymaga specjalnych przygotowań, wielogodzinnych treningów oraz profesjonalnego sprzętu (jednym z popularniejszych jest rower Raleigh, z którego wieloma modelami zapoznamy się choćby pod tym adresem: http://www.rowerzysta.pl/rowery_raleigh.html); a popularność zaczął zdobywać na początku XXI wieku.
Jak każdy sport wyczynowy, jest niebezpieczny. Trudne są zwłaszcza początki, kiedy liczne wywrotki skutkują stłuczeniami, a w najgorszych przypadkach nawet zwichnięciami i złamaniami. Nie jest to również tani sport, profesjonalny sprzęt kosztuje od 2000 zł wzwyż, a najbardziej rozwinięty technologicznie rower Raleigh osiąga nawet cenę kilkudziesięciu tysięcy złotych. W stuncie rowerowym możemy wyróżnić wiele rodzajów sztuczek. Poniżej prezentujemy kilka z nich.
Wheelie
Jest to jazda na tylnym kole, jedna z najpopularniejszych sztuczek stuntowych. Polega na zbalansowaniu ciężaru ciała i utrzymaniu równowagi podczas jazdy. Sztuczkę można wykonywać również podczas jazdy motorem lub samochodem. Prekursorem tego triku jest rowerzysta Daniel J. Canary, który pierwszy raz wykonał ją w roku 1890.
Manual
Techniką przypomina Wheelie, jednak tę sztuczkę wykonuje się bez użycia pedałów.
Stoppie (Endo)
Jako stoppie określa się z kolei jazdę na przednim kole. Wykonuje się je przez stopniowe uruchamianie przedniego hamulca. Jeśli rower nie posiada hamulców, można wykonywać Stoppie przy krawężniku. Zadaniem stuntera jest jak najbardziej pochylić się do przodu, utrzymując przy tym równowagę.
Bunny Hop
Bunny Hop, czyli „skok króliczka” polega na podskoku na rowerze. Po dotarciu do przeszkody, zawodnik musi przenieść swój środek ciężkości w kierunku tylnego koła roweru, a następnie pchnąć do przodu, dzięki czemu rower unosi się w powietrze. Następnie zawodnik przyciska stopy do pedałów, aby nie oderwać się od roweru.
Flamingo
Zaawansowany technicznie manewr, polegający na stanięciu jedną stopą na siodełku podczas jazdy. Jest to również kombinacja Wheelie, ponieważ zawodnik najpierw wykonuje manewr na tylnym kole, następnie unosi się, wstaje i odrzuca jedną nogę w tył, cały czas trzymając kierownicę. Nazwa pochodzi od flaminga, dużego różowego ptaka brodzącego, którego przypomina zawodnik w czasie wykonywania manewru.
Peg Wheelie
Mniej inwazyjna wersja Flamingo. Polega na wykonaniu manewru Wheelie, a następnie stanięcia jedną nogą na pegu (przechodzącym przez środek koła), odrzuceniu drugiej w tył, trzymając w tym czasie kierownicę.
HC
High Chair, czyli „wysokie krzesło” polega na jeździe na tylnym kole i umiejscowieniu nóg na kierownicy.
HC Stoppie
High Chair Stoppie to podobny manewr, z tą różnicą, że zawodnik porusza się przednim kole, nogi umiejscawiając także na kierownicy.
Death Spin
Dosłownie można przetłumaczyć tę nazwę jako „wirująca śmierć” lub „śmiertelny wir” i w rzeczywistości wygląda to bardzo niebezpiecznie. Manewr polega na szybkim obrocie o 360 stopni podczas jazdy na tylnym kole.
No Hander Wheelie
Zawodnik porusza się na tylnym kole, nie trzymając kierownicy.
Pasja przekazywana z pokolenia na pokolenie
Sporty ekstremalne cieszą się ogromną popularnością głównie dzięki filmom akcji. Głównymi użytkownikami tego typu sportów są chłopcy i mężczyźni, jednak coraz częściej można spotkać odważne dziewczyny zajmujące się stuntem. Rodzice, zajmujący się tą dyscypliną, dzielą się często swoją pasją z dziećmi, dzięki czemu stunt staje się sportem wielopokoleniowym. Uprawiany już od końca XIX wieku wciąż uzupełniany jest o nowe sztuczki i nowych pasjonatów.