Pędzel do golenia – jaki i dlaczego wybrać?
Dobierając odpowiednie dla siebie i swoich potrzeb narzędzie jakim jest pędzel do golenia należy przyjrzeć się kilku specyfikacjom, jakimi poszczególne pędzle różnią się od siebie. Różnice pędzli między sobą wpływają na jakość wykonanej procedury golenia, a więc końcowym efektem wizualnym.
Aby prawidłowo dobrać najlepszy dla siebie typ pędzla należy dokładnie wiedzieć jak jest zbudowany. Składa się na niego trzonem i szczecina. Czytając specyfikację danych przyrządów można czytać o takich cechach jak strych, czyli długość włosia od końca trzonka do końca wolnego. Następnym elementem jest węzeł, opisuje on ile włosów znajduje się w uchwycie, jednak nie należy traktować tego dosłownie, ponieważ włosie bywa w pędzlu pakowane bardziej gęsto lub luźno w węźle. Całkowita wysokość to długość całego narzędzia, czyli trzonka i szczeciny razem.
Na co zwrócić uwagę przy doborze pędzla?
W celu dokonania najlepszego wyboru należy przyjrzeć się takim cechom jak to, z jakiego materiału wykonany jest trzonek pędzla. Ze względu na długowieczność większość klientów decyduje się na kupno pędzla, którego uchwyt jest wykonany z plastiku lub metalu. Drugi z tych materiałów może ulec rdzewieniu, dlatego po każdym goleniu należy go dobrze osuszyć. Jednak istnieją produkty mniej wytrzymałe akrylowe, z żywicy, drewna lub też naprawdę drogie z kości słoniowej. Wybierając pędzel na podstawie trzonka należy też zwrócić uwagę na jego długość, najczęściej wynosi ona 5 cm, przy długości szczeciny 2 cm. Aby sprawdzić jaka długość trzonka będzie dla Ciebie najbardziej optymalna.
Jednak najistotniejszą rolę gra rodzaj używanej do stworzenia pędzla szczeciny. Wykonane one mogą być z włosia syntetycznego, naturalnego włosia końskiego, mogą być to pędzle do golenia z borsuka lub szczeciny świni albo dzika.
Włosie syntetyczne
Pędzle do golenia, których szczecina jest stworzona z włosia syntetycznego są wybierane przez mężczyzn, którzy nie chcą korzystać z włosów pobranych od zwierząt. Ogromną zaletą tych pędzli jest to, że nie wymagają one tak czasochłonnej i precyzyjnej konserwacji jak pędzle z włosia zwierząt. Chociaż prawda jest taka, że ich włosie nie zatrzymuje wody tak dobrze jak robią to pędzle do golenia z borsuka. Nowe technologie produkcji syntetycznego włosia jednak mają na celu poprawę tej właściwości i z tego powodu kwestia ta znacznie się poprawia. Między innymi w niektórych pędzlach syntetycznych zastosowano technologię, która zapobiega szybkiemu wysychaniu przez odparowywanie. Aktualnie włosie syntetyczne wytwarzane jest na podstawie produktów roślinnych i jest wyjątkowo przyjemne w dotyku i aksamitne.
Włosie ze szczeciny dzika lub świni
Mężczyźni preferujący intensywne masaże twarze, w trakcie golenia powinni zdecydować się na pędzel do golenia z naturalnej szczeciny dzika lub świni. Włosie to jest bardziej szorstkie i z pewnością nie jest tak aksamitne jak pędzle do golenia z borsuka lub włosia syntetycznego, jednak dla wielu osób jest to ogromna zaleta. Jest to też najbardziej ekonomiczna opcja pędzla do golenia, ponieważ szczecina należy do tanich materiałów.
Pędzle z naturalnego włosia końskiego
Pędzle do golenia z borsuka pod względem ekonomicznym są również zbijane z rynku poprzez te, które zostały wytworzone z naturalnego włosia końskiego. Jest ono naturalnie bardzo twarde, jednak podczas procedury produkcji pędzla specjalnie zmiękczane, tak, że przypomina w dotyku pędzle z bobra. Pędzel do golenia z włosia końskiego doskonale wchłania wodę, dzięki czemu dobrze rozprowadza się nim pianę oraz nakłada specjalistyczne mydło do golenia lub kremy. Włosie końskie jest uzyskiwane podczas zabiegów pielęgnacyjnych na zwierzętach, takich jak wyczesywanie lub przycinanie ogona albo grzywy, z tego też powodu konie nie zostają zabijane, ani nie cierpią, staje się to więc też alternatywą dla pędzli z włosia syntetycznego, jeżeli przyczyną korzystania z nich był wzgląd ideologiczny.
Pędzel do golenia z włosia borsuka
Także pędzel do golenia z borsuka zasługuje na wyróżnienie ze względu na właściwości fizyczne, którymi charakteryzuje się borsucze włosie. Jest to między nimi bardzo duża zdolność do zatrzymywanie wody, a więc wytwarzana piana jest niezwykle dobrej jakości ubicia, twarz bardzo dobrze umyta, zarost odpowiednio zmiękczony, a ostrza maszynki i brzytwy idealnie ślizgają się po skórze. Dodatkową wartościową zaletą pędzli z włosia borsuka jest to, jak bardzo cienkie są koniuszki włosia pędzla, wynikiem tego jest bardzo precyzyjnie umyta twarz oraz wytworzenie wyjątkowo gęstej piany. Im bardziej miękkie włosie, tym mniejsze zadrapania i podrażnienia, a więc znacznie lepszy komfort golenia.