Kwas hialuronowy – poznaj jego właściwości i zastosowanie!

Na twarzy pojawiły Ci się pierwsze zmarszczki? A może Twoje usta zawsze wydawały Ci się za małe, nos nierówny, a cienie pod oczami zbyt głębokie? Pomoc w walce z powyższymi mankamentami urody mogą przynieść chociażby zastrzyki z kwasu hialuronowego. Czym jednak tak właściwie jest ta substancja? Jak działa i jakie ma zastosowanie? W tym artykule odkryjemy przed Tobą wszystkie tajemnice tego popularnego „eliksiru młodości”.

Kwas hialuronowy – czym jest?

Współczesny świat bardzo wysoko ceni sobie wszelkie naturalne substancje. Jedną z nich jest właśnie kwas hialuronowy. Ten chemiczny związek organiczny występuje praktycznie w każdym organizmie żywym pod postacią soli sodowej. Jego głównym zadaniem jest wiązanie wody w określonych tkankach. Najwięcej kwasu hialuronowego znajduje się w ludzkiej skórze – szacuje się, że jest to aż 50 procent całej substancji zgromadzonej w organizmie. Hialuronian sodu znaleźć można także w mazi stawowej, ciele szklistym oka oraz w płynach ustrojowych, tkance łącznej, a nawet w ściankach naczyń krwionośnych.

Funkcje kwasu hialuronowego w ludzkim organizmie

Wiesz już, że kwas hialuronowy ma za zadanie wiązać wodę. Co jednak w praktyce oznacza to dla ludzkiego organizmu? Przede wszystkim odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Dzięki temu jest ona miękka, jędrna i sprężysta. Gdy poziom kwasu hialuronowego spada wraz z wiekiem, dochodzi tym samym do degeneracji włókien kolagenowych. W konsekwencji kończy się to suchością skóry i pojawieniem się pierwszych zmarszczek.

Omawiany przez nas związek organiczny wiąże się również z utrzymaniem właściwej struktury i funkcji ciałka szklistego oka. Jego zadaniem jest także zapewnienie owemu ciałku odpowiedniej lepkości i sprężystości. Kwas hialuronowy współtworzy też film łzowy oraz płyn stawowy. Dzięki swoim właściwościom odgrywa naprawdę ważną rolę w prawidłowym ruchu stawów. Jeśli cierpisz na zwyrodnienie stawów, to bardzo prawdopodobnym jest, że w Twoim płynie stawowym zaczyna brakować właśnie hialuronianu sodu. To jednak jeszcze nie wszystkie role, jakie pełni. Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej funkcji. Kwas hialuronowy ma również wspomagać cały proces gojenia się wszelkich oparzeń, wrzodów oraz innych ran.

SPRAWDŹ:  Co robić aby włosy szybciej rosły?

Zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetologii i medycynie estetycznej

Kwas hialuronowy, dzięki swoim niezwykłym właściwościom, wykorzystywany jest w naprawdę wielu dziedzinach. Najpopularniejszymi są chyba jednak kosmetologia i medycyna estetyczna. Hialuronian sodu jest na przykład jednym ze składników kremów przeciwzmarszczkowych czy skoncentrowanych serum. Coraz szersze grono pań, a nawet panów, niezwykle ceni sobie również zastrzyki z preparatem zawierającym właśnie kwas hialuronowy. Za ich pomocą w gabinetach medycyny estetycznej – np. w krakowskim Ruczaj Clinic – wykonuje się szereg zabiegów, zaczynając od wypełniania zmarszczek, kończąc na poprawianiu owalu twarzy, ust czy krawędzi nosa. Metoda ta jest ceniona przede wszystkim za bezinwazyjność i szybkie efekty. Same zabiegi trzeba jednak co jakiś czas powtarzać.

Przeciwwskazania do stosowania kwasu hialuronowego

Zabiegi z wykorzystaniem „eliksiru młodości”, czyli kwasu hialuronowego są w pełni bezpieczne. Lekarze medycyny estetycznej zalecają jednak powstrzymanie się od nich w kilku uzasadnionych przypadkach. Będą to np. ciąża i karmienie piersią, aktywne stany zapalne, trądzik lub opryszczka w miejscu planowanego zabiegu, bielactwo, łuszczyca czy nowotwory. Pamiętaj, aby w razie wątpliwości dopytać swojego lekarza o jakiekolwiek przeciwwskazania, które mogłyby uniemożliwić Ci poddanie się zabiegowi.

Katarzyna Borkowska

Katarzyna Borkowska

Projektantka mody z doświadczeniem w tworzeniu autorskich kolekcji. Na PortalModowy.pl inspiruje czytelników do eksperymentowania z własnym stylem. W wolnym czasie zajmuje się malarstwem i podróżami po Europie.

Artykuły: 73

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *