Krok po kroku otwieramy zakład fryzjerski

Zakład fryzjerski to idealny pomysł na biznes, zwłaszcza dla osób, które zainteresowane są tą tematyką i które – dosadnie mówiąc – „siedzą w tym”. Podobnie jak w momencie otwierania każdego przedsiębiorstwa, rozpoczęcia działalności zakładu fryzjerskiego również związane jest z wieloma różnymi formalnościami. Ich dokładny opis oraz kolejne kroki, jakie powinien podjąć potencjalny właściciel opisane zostaną poniżej.

Badanie rynku – czyli pytanie, czy opłaca się otwierać salon fryzjerski

Zanim podejmiemy decyzję o otworzeniu działalności gospodarczej, powinniśmy zrobić badania rynkowe, dzięki którym odpowiemy sobie, czy w miejscu w którym chcemy otworzyć lokal występuje popyt na usługi fryzjerskie, i ile podobnych salonów jest w okolicy. Jest to bardzo istotne zwłaszcza z punktu widzenia zarobków i tego, aby nasze przedsiębiorstwo było efektywne, tj. przynosiło zyski.

Specjalizacja naszego salonu, segment odbiorców

Ten krok to podstawa funkcjonowania naszego biznesu. Po obszernych badaniach rynku, zorientowaniu się o dostępności usług, musimy zdecydować o specjalizacji naszego salonu, czyli czym dokładnie będziemy się zajmować oraz jaki będzie segment naszych odbiorców, tj. czy będzie to salon damski/męski/dziecięcy, a także jak nasze usługi będą wyglądać cenowo – czy będzie to salon z przeciętnymi cenami, dla każdego czy też pełnić będzie on luksusowe usługi po wysokich cenach.

Na początek przydadzą się odpowiednie kwalifikacje

Gdy już zdecydujemy, że warto otworzyć własny biznes i działać w branży fryzjerskiej, musimy zadbać o własną edukację – bez względu na to, czy planujemy być tylko właścicielami – każdy potrzebuje odpowiedniej wiedzy z zakresu prowadzonej działalności. Aby prowadzić salon fryzjerski, a tym bardziej pełnić w nim obowiązki fryzjera, należy zrobić odpowiedni kurs.

Kurs fryzjerski umożliwi zdobycie odpowiednich kwalifikacji i umiejętności, co jest niezbędne w tym fachu, zwłaszcza w warunkach dużej konkurencji. Im bardziej obszerny kurs i więcej nabytej wiedzy, tym większa ilość zadowolonych klientów, a tym samym autoreklama. 

Zarejestrowanie firmy – czyli inaczej mówiąc, formalności

W tym momencie przystępujemy do oficjalnej realizacji naszego planu. W przypadku salonu fryzjerskiego zaleca się formę spółki cywilnej bądź też jednoosobowej działalności gospodarczej. Wtedy też zobowiązani jesteśmy do wypełnienia druku CEIDG-1 i złożenia go w urzędzie miasta bądź też gminy – osobiście lub w sposób elektroniczny.
 

Urząd skarbowy, podatek VAT, ZUS – czyli dalsza część formalności

Będąc podmiotami VAT, musimy złożyć odpowiedni wniosek rejestrujący nas. Jest to formularz VAT-R, który składamy w Urzędzie Skarbowym, i na jego mocy stajemy się płatnikami podatku VAT. Ponadto, istotnym elementem jest również Zakład Ubezpieczeń Społecznych, i składamy w nim druk ZUS ZUA, który ma na celu zgłoszenie osób do ubezpieczenia – nas, czy też naszych pracowników.

Teraz pora zadbać o czystość, sterylizację i inne dogodne warunki – czyli Sanepid

Jak większość przedsiębiorstw, również działalności fryzjerska obarczona jest określonymi przepisami, których należy przestrzegać i do których należy się dostosować. Aby otworzyć salon fryzjerski musimy spełniać wiele różnorodnych wymogów np. odpowiednie pomieszczenie, sterylizacja narzędzi, badania, itp. Wszystkie te wytyczne jasno określone są w przepisach.

Wybór lokalu i jego wyposażenia

Ostatnim krokiem w zakładaniu firmy jest dobór odpowiedniego lokalu a także jego wyposażenia, czyt. środków trwałych. Wybierając lokal musimy pamiętać o kilku zasadach, m.in. lokalizacja ogólnodostępna – najlepiej w centrum, odpowiednia wielkość lokalu i ilość pomieszczeń sanitarnych, czy też zapleczy, ponadto pasowałoby aby lokal umiejscowiony był w estetycznym budynku, który nie będzie odstraszał klientów.

Jeżeli mowa o wyposażeniu salonu fryzjerskiego, musimy skupić się na podstawowych urządzeniach, niezbędnych do funkcjonowania naszego biznesu. W tym momencie wielu właścicieli rozważa ewentualne pożyczki/kredyty na zakup środków trwałych oraz na stworzenie odpowiedniego wystroju wnętrza.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamkni