Jakie buty sportowe wybrać? Czym powinny się cechować buty sportowe dla kobiet?

Buty sportowe to temat rzeka. Istnieje wiele ich rodzajów, każdy z nich może mieć zupełnie inne przeznaczenie i wygląd, a na dodatek praktycznie każda kobieta musi w bardzo indywidualny sposób dopasować do siebie obuwie. Jak je zatem wybrać?

Buty sportowe dopasowane do sportu

Pierwsza zasada, która dotyczy wszystkich butów sportowych, mówi, że powinny być dobrze dopasowane do sportu, który ma być w nich uprawiany. Buty sportowe muszą być dobrane pod kątem amortyzacji stopy za pomocą podeszwy do ilości i intensywności biegania. Jednocześnie podeszwa powinna zostać właściwie dobrana do nawierzchni, na której będą używane buty. Co równie ważne, trzeba je dopasować do sposobu ochrony stopy przed ewentualnymi uszkodzeniami lub innymi czynnikami, które mogą być dla niej szkodliwe.

Dlatego też buty sportowe damskie należy wybierać w sposób bardzo indywidualny. Często należy zaopatrzyć się w kilka par – na przykład kobieta, która biega w terenie, na bieżni oraz gra w tenisa powinna mieć trzy różne rodzaje butów do każdego z tych sportów.

Na co zwracać uwagę?

Wiedząc o tym, że możemy wybierać między różnymi typami obuwia sportowego, warto przygotować się na zadanie sobie kilku pytań o odpowiednie szczegóły.

  1. Jaką podeszwę ma but? Czy jest gruba, czy cienka, czy dobrze amortyzuje wstrząsy podczas biegu?
  2. Jaki jest protektor? Czy delikatny i sprawdzi się na bieżni lub równych powierzchniach, czy dostosowany do ciężkiego terenu?
  3. Jak wysoko sięgają buty? Czy są sznurowane i czy chronią kostkę przed zwichnięciem?
  4. Z czego wykonano cholewkę i wkładkę? Czy są miękkie i wygodne? Czy zapewniają właściwą termoregulację i wentylację? A jeśli to buty terenowe: czy chronią przed zamoczeniem, wiatrem, chłodem?

Buty sportowe wykorzystywane jako casualowe

Buty sportowe są równie często wykorzystywane jako obuwie casualowe, jak też jako obuwie typowo sportowe. W końcu ich wygoda przesądza o tym, że wiele kobiet chętnie wykorzystuje je jako dodatek do codziennego stroju. Po prostu wspomagają codzienne aktywności – płaska podeszwa pozwala bowiem na szybkie i sprawne poruszanie się, a na dodatek nie powoduje obciążenia nóg tak, jak robią to wysokie obcasy.

Buty sportowe wykorzystywane jako casualowe przede wszystkim warto dobrać do konkretnej stylizacji. Wiele modeli doskonale sprawdzi się w tym przypadku jako uzupełnienie zwykłych spodni, na przykład wygodnych legginsów czy bardzo uniwersalnych dżinsów.

Sneakersy

Jednymi z najbardziej popularnych rodzajów butów sportowych noszonych na co dzień są z całą pewnością sneakersy. To obuwie idealne właśnie na codzienne wyzwania. Mają płaską podeszwę i wygodną, miękką cholewkę, która jest wysoko sznurowana. Dzięki temu but sięga kostki i doskonale trzyma się na nodze. Jednocześnie jest on niezwykle wszechstronny. Pasuje do wszystkich rodzajów spodni, a niektóre panie zabierają go nawet do spódnicy. W takich butach bez problemu będzie można poruszać się po ulicach, jeździć samochodem albo załatwiać drobne sprawy w pracy czy na uczelni. Innymi słowy: to buty dla każdej aktywnej kobiety!

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamkni