Jak walczyć z przebarwieniami na twarzy?
Przebarwienia skóry twarzy to ciemne plamy, czasem niewiele większe od piegów, czasem bardzo duże. Pojawiają się z różnych powodów i zawsze niosą ze sobą ten sam problem – nieestetyczny wygląd. Na szczęście są sposoby na skuteczne pozbycie się przebarwień.
Skąd się biorą przebarwienia na twarzy?
Mogłoby się wydawać, że znając genezę powstawania przebarwień, będzie można łatwo ich unikać. Niestety sprawa nie jest taka prosta. Przebarwienia nie mają jednej określonej przyczyny i nie na wszystkie mamy wpływ. O ile faktycznie można uważać z ekspozycją na słońce, to już czynniki genetyczne są poza naszym zasięgiem. Jedynym stuprocentowo pewnym sposobem na uniknięcie przebarwień jest całkowita ochrona skóry twarzy przed najmniejszym nawet promieniem słońca, co wydaje się mało realne.
Teoretycznie każdy jest w mniejszym lub większym stopniu narażony na przebarwienia na twarzy, co nie znaczy, że każdy będzie je miał. Najczęściej pojawiają się przez:
-
zbyt intensywne opalanie się i niestosowanie kremów przeciwsłonecznych,
-
starzenie skóry twarzy – przebarwienia bardzo często dotyczą seniorów,
-
ciążę – niemal każda przyszła mama w mniejszym lub większym stopniu ma z nimi do czynienia, a odpowiedzialne za ten stan rzeczy są hormony. W tym wypadku jest jednak dobra wiadomość – przebarwienia ciążowe najczęściej znikają samoistnie,
-
źle dobrane kosmetyki – nierzadko przebarwienia na twarzy pojawiają się po zastosowaniu nowego kremu pielęgnacyjnego lub tzw. kosmetyków kolorowych,
-
choroby skóry – bardzo często spotykane są przebarwienia po trądziku pospolitym bądź różowatym oraz po łuszczycy,
-
czynniki genetyczne – skłonność do przebarwień można odziedziczyć i niewiele da się z tym zrobić. Pozostaje tylko odpowiednia pielęgnacja, bo o ile skłonności do przebarwień nie da się usunąć, to same przebarwienia już tak.
Jak usunąć przebarwienia z twarzy?
O przebarwieniach na twarzy i dekolcie słyszały już nasze prababki. W ich czasach radzono sobie z problemem domowymi sposobami. Najczęściej w ruch szedł surowy zielony ogórek oraz zsiadłe mleko. Trudno wyrokować, czy były to skuteczne metody, jednak dziś kobiety sięgają po nie rzadko.
Wśród domowych metod na pierwszy plan wysuwa się maseczka wybielająca z sodą oczyszczoną. Można dodać do niej soku z cytryny. Popularnym rozwiązaniem jest też maseczka z kurkumy oraz maseczka z miodu i żółtek jaj.
Domowe sposoby będą skuteczne tylko w przypadku niedużych i dość świeżych przebarwień skóry twarzy. W przypadku długotrwałych zmian mogą okazać się niewystarczające.
Przy usuwaniu przebarwień z twarzy trzeba wykazać się zarówno cierpliwością, jak i konsekwencją. Przebarwienia nie znikną po jednorazowym zastosowaniu domowej maseczki lub specjalnego kremu na przebarwienia, jednak codzienne stosowanie się do zaleceń na pewno przyniesie efekty.
Pozbywanie się przebarwień to nie tylko traktowanie skóry odpowiednimi miksturami lub kosmetykami, ale także złuszczanie jej. Tu bardzo pomocne są peelingi kawitacyjne, które wnikają w głąb naskórka.
Jeśli przebarwienia mają charakter trwały, warto poradzić się dermatologa, być może konieczne będzie skorzystanie z dermokosmetyków dostępnych wyłącznie na receptę.
Jeżeli zależy nam na szybkim efekcie i mamy dość spory budżet, możemy skorzystać z laseroterapii.
Usunięcie przebarwień nie oznacza, że na ich miejscu nie pojawią się nowe. Osoby ze skłonnością do tworzenia się przebarwień powinny na stałe zaprzyjaźnić się z kremami z wysokimi filtrami UV i stosować je nawet zimą.