Izotoniki – 4 powody, dla których warto je stosować

Napoje izotoniczne stanowią popularny rodzaj płynu, stosowany przez wiele osób. Stają się adekwatne w wielu sytuacjach, z uwagi na posiadane specyficzne właściwości. Dzieje się tak z uwagi na ich fundamentalne oddziaływanie wobec ludzkiego organizmu korzystnymi dla zdrowia składnikami.

Sekret napojów izotonicznych tkwi bowiem w ich zawartości – poniżej kilka słów o zaletach stosowania izotoników, dzięki którym zyskują one sympatię swoich użytkowników. Co ciekawe, nie tylko zagraniczne firmy zajmują się ich produkcją ale też nasze, polskie, jak choćby ta: http://www.freshdrink.pl/pl/produkty/napoje-izotoniczne,10026.

1. Błyskawiczne nawodnienie organizmu

Stężenie napojów izotonicznych utrzymuje się w wartościach zbliżonych do stężenia płynów ustrojowych w ludzkim organizmie. Dzięki temu napój izotoniczny wyjątkowo szybko nawadnia oraz dostarcza człowiekowi niezbędnych witamin i minerałów oraz węglowodanów, które są w nim zawarte.

Istota regularnego nawadniania oraz utrzymywania optymalnego poziomu wody w organizmie staje się szczególnie istotna w odniesieniu do sportowców oraz osób intensywnie trenujących lub wykonujących wysiłek fizyczny. W podobnych sytuacjach ryzyko odwodnienia organizmu spada, dlatego warto mu zapobiegać, stosując wspomniane napoje izotoniczne.

2. Uzupełnienie istotnych elementów odżywczych

Skuteczność napojów izotonicznych opiera się na połączeniu jakie stanowi woda oraz sód – dzięki temu wydajność wchłaniania przez organizm wzrasta, a ponadto organizmowi dostarczane jest bogactwo zawartych w napojach izotonicznych składników mineralnych oraz elektrolitów.

Warto bowiem zaznaczyć, że w każdym napoju izotonicznym znajduje się potas, magnez, wapń oraz węglowodany. Ich obecność w zdrowym ludzkim organizmie okazuje się nieodzowna, a poziom tych wartości spada wskutek nadmiernej potliwości, która ma miejsce między innymi podczas wysiłku fizycznego.

3. Utrzymanie energii

Uprawiając określoną aktywność sportową konieczne jest utrzymanie energii na optymalnym i jednostajnym poziomie – zbyt duże obciążenie fizyczne może bowiem okazać się za bardzo intensywne, skutkując nagłym spadkiem energetycznym. W tym przypadku izotoniki także stanowią adekwatną propozycję, umożliwiając ustabilizowanie poziomu energii człowieka.

Energetyczne właściwości napojów izotonicznych wynikają głównie z zawartości węglowodanów, wśród których można wymienić glukozę, fruktozę, maltozę, sacharozę oraz maltodekstrynę. Są one wyjątkowo łatwo przyswajalne, a posiadanymi właściwościami umożliwiają ludzkiemu organizmowi pokonywanie fizycznych ograniczeń w odniesieniu do poziomu energii. W efekcie osoba aktywna fizycznie nie odczuwa szybkiego zmęczenia, gdyż jej organizmowi dostarczana jest swego rodzaju podstawa energetyczna.

4. Izotoniki są smaczne

Kolejnym powodem, dla którego warto pić izotoniki jest ich smak – napoje te cechują się bowiem wyjątkowymi walorami smakowymi, które skłaniają użytkowników do ich regularnego stosowania. Różne warianty kolorystyczne oraz przypisane im smaki cechują się uniwersalnością, trafiając w gusta najbardziej wybrednych konsumentów.

Można więc uznać, że biorąc pod uwagę powyżej wymienione korzystne aspekty spożywania napojów izotonicznych, warto zaopatrzyć się w nie podczas wysiłku fizycznego, aktywności sportowej, jak również w innych sytuacjach, gdy organizm potrzebuje błyskawicznego i efektywnego nawodnienia oraz uzupełnienia składników mineralnych oraz węglowodanów.

W przypadku osłabienia, spadku energii i odczucia zmęczenia warto więc sięgnąć po napoje izotoniczne, których wachlarz smakowy jest wystarczająco szeroki, żeby każdy miał sposobność odnaleźć preferowaną przez siebie alternatywę.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamkni