Gorset dawniej i dziś

Kobiety od pokoleń chciały emanować pięknością, posiadać nienaganna figurę, włosy i twarz. Nie które jednak nie znajdowały granic. Dawniej torturowały swoje ciała tak zwaną sznurówka czyli bardzo mocno zaciśniętym gorsetem, który powodował problemy ze zdrowiem, a także utrudniał codzienne funkcjonowanie. Kobiety posuwały się nawet do noszenia gorsetu w ciąży. Nie które kładły się w nim spać.

Artykuł powstał przy współpracy z producentem bielizny damskiej KINGA.

kinga - producent bielizny damskiej

Trochę historii

Wygląd i przeznaczenie gorsetu było dawniej zupełnie inne niż dzisiaj. Moda na noszenie gorsetów powstała około 1799 roku we Francji mówi się, że była ona wynikiem zapisu, który mówił o tym, że kobiety nie mogą nosić spodni. Tym samym Władca Francji usiłował wprowadzić do swojego dworu wiele przepychu. Noszenie gorsetów przybrało na sile około roku 1825, tuż po upadku Napoleona. Jeśli kobieta wychodziła na ulicę bez ubranego gorsetu to nie było to dobrze przyjmowane. Wypadało bowiem nosić go na zewnątrz i podczas przyjęć w domu. Co ważne, mężczyźni też nosili gorsety. Robili to aby ukryć brzuszek i nadać ciału lepszy wygląd, a także podczas jazdy konnej. Uważano, że noszenie gorsetu pozwala utrzymać prawidłową postawę.

Przeznaczenie gorsetu dawniej, a dzisiaj

Cel noszenia tej części garderoby znacznie uległ zmianie i dobrze. Gorset przestał kojarzyć Paniom ze sztuczną zbroją, bardzo ciasno zawiązaną aż do tego stopnia, że trudno było oddychać. Noszenie tak ciasno zawiązanej bielizny powodowało poważne konsekwencje zdrowotne dla tych kobiet. Uciskane były narządy wewnętrzne, dochodziło do krwotoków oraz komplikacji przy porodzie bo kobiety nosiły go nawet do piątego miesiąca ciąży. Nie odpuszczały też swoim córkom. Dziewczynki ubierano w gorsety już od 13, a nawet 8 roku życia co prowadziło do deformacji ciała. Nie pomagały ostrzeżenia ze strony lekarzy. W tym czasie pisano wiele artykułów na temat szkodliwości gorsetów zwłaszcza dla małych dzieci. Kobiety zaślepione walką o piękny wygląd ignorowały te ostrzeżenia fundując sobie deformację ciała i problemy ze zdrowiem. Nosiły gorset do momentu wyjścia za mąż lub po osiągnięciu określonego wieku.

W obecnych czasach rola gorsetu znacznie się zmieniła, już nie jest to zbroja, którą trzeba chować pod ubraniem. Już nie powoduje problemów ze zdrowiem, a jego zadaniem jest po prostu pięknie wyglądać. Gorsety są obecnie wykonywane z różnych materiałów ale często jest to koronka. Dostępne w wielu kolorach, formacjach. Wykonane z haftów są ozdobą dla kobiecego ciała. Można do niego ubierać pończochy i pasy do pończoch. Jest wygodny, dobrze trzyma się na ciele i nie powoduje dyskomfortu. Ile kobiet tyle gustów więc na rynku znajdziemy gorsety wiązane, zapinane, zdobione z przodu i z różnymi miseczkami. Na pewno niczym nie przypominają one ciężkich, grubych tradycyjnych gorsetów, których nawet nie dało się ubrać w pojedynkę. Ciężko było utrzymywać je w czystości, tutaj zaś jest odwrotnie. Nie które modele można nawet wybrać w pralce automatycznej, oczywiście w niskiej temperaturze i na słabych obrotach.

Gdzie kupić nowoczesny gorset?

Jest on bardzo powszechny więc można dostać go w sklepach, gdzie znajduje się bielizna damska. Na miejscu można od razu przymierzyć, sprawdzić czy materiał i fason nam odpowiada. To rozwiązanie sprawdza się jeśli nie do końca jesteśmy zaznajomione w kwestii rozmiaru lub nie wiemy co wybrać i będziemy potrzebowały do pomocy kogoś, kto się na tym zna. Taką ekspercką wiedzę na temat bielizny posiadają ekspedientki w dobrych salonach bieliźnianych. Inną opcją jest zakup gorsetu w sklepie internetowym, na przykład dobrze sprawdzi się salon pod linkiem: http://www.kinga.com.pl/na-dzien-na-noc/gorsety. W asortymencie sklepu znajdują się gorsety zarówno na noc, które można ubierać nie tylko dla siebie ale również dla partnera na różne okazje, jak i gorsety na dzień, które ładnie wymodelują i podkreślą sylwetkę.

Podsumowując, kobiety są w stanie zrobić na prawdę wiele byle by tylko wyglądać ładnie. Nie ruszają nas ostrzeżenia, wyśmiewanie ze strony mężczyzn i konsekwencje zdrowotne. Potrafimy być tak bardzo uparte, że nie można nam przemówić do rozsądku. Wynikiem tego jest powstanie gorsetu, który na całe szczęście już od lat pełni zupełnie inną, lepszą rolę w naszym życiu. Jego powstanie jest jednak integralną częścią nowoczesnych modeli. Podobieństwo polega na tym, że zarówno wtedy jak i dzisiaj kobiety ubierają gorset po to aby wyglądać ładnie, podkreślić talię i wyeksponować biust. W tej kwestii nigdy się nie zmienimy, potrafimy poświęcić wiele aby podobać się sobie i innym.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamkni