Ewolucja symboliki, czyli co dziś dla nas oznaczają bransoletki

Ewolucja symboliki, czyli co dziś dla nas oznaczają bransoletki?

Biżuteria, jako forma zdobienia ciała, jest nam wszystkim znana doskonale. Kolczyki, naszyjniki i rzecz jasna – bransoletki. Te ostatnie nosi niemal każdy. Ozdabianie nadgarstka jest zwyczajem, który obejmuje zasięgiem nawet najmłodsze dzieci. Bransoletki nie mają barier – nieważne, czy jesteś kobietą, czy mężczyzną – odpowiednio dobrana bransoletka będzie idealnie pasowała do Twojego nadgarstka.

Gdzie i kiedy to wszystko się zaczęło?

Dla nas bransoletka jest przyjemną ozdobą. Nierzadko posiadamy ich kilka różnych rodzajów. W naszej biżuteryjnej toaletce znaleźć można zarówno bransoletki srebrne, jak i bransoletki złote czy bransoletki pozłacane. Choć niekiedy stanowią dla nas ważną i wartościową rzecz zwłaszcza, gdy jest to prezent od bliskiej nam osoby, to dziś symbolika bransoletek jest znacznie słabsza, niż było to w czasach naszych przodków. Zatem gdzie miał swój początek kult bransoletek?

Bransoletki w czasach starożytnych odgrywały rolę bardzo ważnych talizmanów. W zależności od kraju, zapewniały boską opiekę – tak było w starożytnej Syrii. Chroniły przed tzw. Złym okiem – tak wierzyli argentyńscy Indianie. W niektórych rejonach Indii zaś, bransoletki były odwzorowaniem naszych ślubnych obrączek.

bransoletka-mbi-am0350z-c-aniakruk-pl-30

Historia bransoletek sięga czasów tak odległych, jak historia całej biżuterii. Już w czwartym tysiącleciu przed naszą erą, starożytni przodkowie dekorowali swoje ciała za pomocą kolczyków, naszyjników i bransolet. Zawsze miały one inne przeznaczenie, wydźwięk i co innego symbolizowały.

Sam sposób tworzenia biżuterii również się zmieniał. Starożytni Egipcjanie zrewolucjonizowali ówczesny przemysł biżuteryjny. Wówczas bransolety noszono tak na nadgarstkach i ramionach, jak na nogach. Sposobem Egipcjan na wyznaczanie trendów było tworzenie bransoletek bardzo bogato zdobionych. Do tego celu używali drogocennych kamieni. Nie miało to jednak związku z estetyką samą w sobie, a przede wszystkim z wierzeniami, że kamienie odganiają złe duchy. Połączenie wierzeń z doskonałym poczuciem estetyki, dawało w efekcie biżuterię, której nie powstydziła się sama Kleopatra.

Kolejnym przełomem dla bransoletek był pomysł opracowany przez Fenicjan. To właśnie od nich wypłynął pomysł na granulową i filigranową biżuterię. Bransoletka przecięta, pierwszy raz pojawiła się w starożytnej Grecji. Jej zdobienia miały motywy zwierzęce lub roślinne.

Tak z upływem czasu, biżuteria przeżywała swoje lepsze i gorsze momenty. Zawsze jednak towarzyszyła tak kobietom, jak mężczyznom. Nie zmieniło się to do dziś.

Niezupełne zmiany

Choć bransoletki są najczęściej zwykłą, elegancką ozdobą, często wybieraną również na prezent, to w niektórych kulturach i grupach społecznych, bransoletka świadczy o przynależności do nich, politycznych poglądach lub wyznaniach religijnych.

bransoletka-sak-au0255-c-aniakruk-pl-31

Współcześnie bransoletki podkreślają także nasze cechy płciowe. Dla jednych stanowią kwintesencję kobiecości, dla innych wyraz prawdziwej męskości. Wzory, kolory, sposoby wykonania, są tak rozmaite, że absolutnie nikt nie będzie miał problemu z wyborem czegoś odpowiedniego dla siebie. Bransoletki wykorzystywane są też niekiedy do kultywowania przesądu, dotyczącego nowonarodzonych dzieci. Ozdobę w kolorze czerwonym zakłada się na rączkę dziecka, aby chroniła je przed złymi duchami. Choć pierwotnie zawiązywana była wstążeczka, dziś nie tylko zamiennie stosuje się np. rzemyki, ale i wstążka nierzadko zyskuje rolę bransoletki.

Modne bransoletki ze sklepu Ania Kruk znajdziesz pod linkiem: https://aniakruk.pl/bransoletki.html.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamkni