Bakuchiol a retinol – najważniejsze różnice
Retinol i bakuchiol to jedne z najbardziej poszukiwanych składników aktywnych w kosmetykach do pielęgnacji skóry twarzy. Często uznawane są za substytuty, ponieważ mają podobną skuteczność w działaniu przeciwzmarszczkowym. Nie są to jednak te same substancje. Jakie są między nimi różnice? Sprawdź!
Bakuchiol nazywany jest roślinnym retinolem, a obie substancje naturalnym botoksem. Chociaż obie te substancje mają udowodnione naukowo podobne działanie przeciwzmarszczkowe, ujędrniające i niwelujące przebarwienia, nie powinno się ich utożsamiać ze sobą. Na czym polega różnica między bakuchiolem a retinolem? Kiedy warto wybrać krem z retinolem roślinnym?
Bakuchiol a retinol – pochodzenie i budowa
Podstawowa różnica między bakuchiolem, nazywanym roślinnym retinolem, a właściwym retinolem dotyczy pochodzenia tych substancji. Bakuchiol pozyskuje się ze znanej w medycynie chińskiej i indyjskiej rośliny gatunku Psoralea corylifolia, zwanej zielem bakuchi. Retinol natomiast jest formą witaminy A. W odróżnieniu od bakuchiolu należy on do grupy retinoidów i różni się od niego budową. Bakuchiol jest cząsteczką jedynie o podobnej budowie chemicznej do retinolu. Jest uznawany za monoterpen, czyli substancję o częściowej strukturze terpenoidów.
Bakuchiol przez cały rok, retinol niekoniecznie
Bakuchiol, zapewniając niemal takie same efekty jak retinol, jest jednocześnie substancją delikatniejszą. Może być stosowany dzięki temu przez osoby o cerze wrażliwej i kobiety w ciąży, ponieważ nie ma działania teratogennego jak retinol. Pamiętaj też, że retinol uwrażliwia skórę na działanie promieni słonecznych. Pod ich wpływem może dochodzić do podrażnień cery po zabiegach z retinolem. W przypadku bakuchiolu nie ma tego ryzyka, więc krem z retinolem roślinnym, np. krem do cery wrażliwej, możesz stosować przez cały rok – również latem. Krem z roślinnym retinolem to również dobry wybór, jeśli wcześniej nie stosowało się produktów z retinoidami. Pozwoli uniknąć początkowych podrażnień, które są dosyć częste przy kosmetykach z retinolem.
Bakuchiol i retinol – działanie
Obie substancje mają udowodnione działanie antyoksydacyjne. W obu przypadkach potwierdzono także zdolność bakuchiolu i retinolu do m.in. poprawy gęstości skóry, spłycenia zmarszczek, wyrównania kolorytu cery, regulacji pracy gruczołów łojowych, zapobiegania występowania niedoskonałości. Naukowcy uważają, że skuteczność obu substancji jest na podobnym poziomie. Retinol jest lepiej przebadany i dłużej stosowany we współczesnej kosmetologii. Jeśli jednak masz cerę wrażliwą, naczynkową, jesteś w ciąży lub karmisz piersią, albo po prostu stawiasz na naturalne kosmetyki, produkty z bakuchiolem, np. krem z retinolem roślinnym KOI Cosmetics, będą skutecznym substytutem tych z retinolem.
Szukasz skuteczności retinolu, ale jednocześnie bezpieczeństwa stosowania przy cerze wrażliwej, naczynkowej, w okresie ciąży i karmienia piersią, a także wiosną i latem? Wybierz nasz bestsellerowy krem z retinolem roślinnym, czyli krem z bakuchiolem.