W dzisiejszych czasach w Polsce, rozwód w rodzinie nie jest już tematem tabu. Oczywiście, do takiej sytuacji powinno dochodzić w ostateczności, jednak kiedy już ma miejsce, nie musimy obawiać się potępienia ze strony starszych członków naszej familii. W zależności od tego, jaki staż miał ów niefortunny związek, inne problemy będziemy mieli do rozwiązania.
Najpoważniejszym jest z pewnością kwestia opieki nad potomstwem, jednak również sprawy majątkowe bywają bardzo drażliwe. Co zrobić w chwili, kiedy z naszym małżonkiem mieszkamy w jednym domu? Jak rozwiązać polubownie sprawę? Kto powinien się z niego wyprowadzić?
Ustalenie praw do nieruchomości
W większości przypadków może okazać się niezbędny adwokat, jak choćby Kancelaria Adwokacka Tomasz Giziński, rozwód bowiem bywa niezwykle skomplikowany. Prawnik pomoże nam ustalić, jaki jest stan prawny mieszkania. Jeżeli małżonkowie nie podpisali intercyzy, cały majątek, który gromadzili w trakcie trwania małżeństwa, stanowi wspólne dobro. Z mieszkaniem może być jednak różnie. Jeżeli pochodzi ono jeszcze z naszych panieńskich czasów, albo gdy otrzymaliśmy je w spadku zapisanym tylko na nas, nasz małżonek nie ma do niego praw.
Również w przypadku, kiedy zapis testamentu był realizowany w czasie małżeństwa. Jeżeli jednak obydwie strony konfliktu widnieją jako właściciele, musimy dojść do porozumienia. W przypadku kiedy jesteśmy osobami zamożnymi, o kapitale wyższej wartości, warto wystąpić o sądowy podział majątku. Wówczas adwokat rozwodowy zbierze wszystkie dokumenty, które mogą nam pomóc uzyskać jak najwięcej w tym konflikcie.
Podział nieruchomości
Sąd w przypadku naszego mieszkania, jeżeli należny ono po równi do obydwojga małżonków, przeważnie zarządza jego sprawiedliwy podział. W trakcie oddzielnej rozprawy, rozdziela on poszczególne pomieszczenia między męża i żonę tak, aby każde z nich dostało równą część. Zazwyczaj typowane są także wspólne obszary, takie jak łazienka czy kuchnia. W sytuacji tej sędzia także zastrzega, aby żadna ze stron nie mogła wprowadzać do wspólnego lokum osób trzecich.
Bowiem okres wspólnego mieszkania w czasie separacji, ma dać szansę małżonkom do przemyślenia decyzji i ewentualnej możliwości zejścia się ponownie. Sytuacja ta jest oczywiście tymczasowa, w jej trakcie jedna ze stron powinna zebrać środki na odkupienie udziału byłego współmałżonka. Termin ten zazwyczaj określony jest przez sędziego w postanowieniach końcowych rozprawy.
Należy również zaznaczyć, że jeśli właścicielem lokum jest jeden z małżonków, sąd niekoniecznie musi automatycznie nakazać drugiemu wyprowadzkę. Bowiem w takiej sytuacji, może wyznaczyć określony termin, w którym osoba ta nadal będzie mogła zajmować lokal, w poszukiwania własnego mieszkania.
Wynajmowane mieszkanie
Również w sytuacji, kiedy nieruchomość nie jest naszą własnością, a jedynie ją wynajmujemy, podział może mieć miejsce. Jednak w tym wypadku starać się będzie o wyłączność dla nas nasz adwokat od rozwodów, w trakcie którego to nam zostanie przyznana opieka nad potomstwem, umożliwi nam przejęcie całości mieszkania.
Bowiem sąd w swoich orzeczeniach przede wszystkim troszczy się o dobro dzieci, dlatego po wybraniu głównego opiekuna, to własnie jemu odda mieszkanie. W takiej sytuacji jednak, nasz małżonek musi zrzec się prawa do tej nieruchomości.
W związku z tym, nie będzie mógł się on ubiegać o żaden lokal zastępczy, ale także nie będzie musiał więcej dokładać się do czynszu. W przypadku, kiedy zostaniemy jedynymi lokatorami mieszkania, musimy zgłosić ten fakt do spółdzielni, przed upływem roku od rozwodu. Bowiem często dzieje się tak, że tylko jedno z małżonków widnieje w rejestrze, jeżeli to nie jesteśmy my, spółdzielnia będzie musiała nanieść korektę.
Rozwód jest niezwykle nieprzyjemnym przeżyciem, nawet jeśli przebiega polubownie. Dodatkowo jeżeli posiadamy z naszym współmałżonkiem wspólne potomstwo oraz majątek, rozprawa rozwodowa może wymagać obecności adwokata. W przypadku posiadania wspólnego mieszkania, sędzia rozpatruje sprawę w sposób, który powinien być jak najbardziej korzystny dla każdej ze stron.