Incentive – czy firmom opłacają się grupowe podróże motywacyjne?
Każdy świadomy przedsiębiorca wie, że motywacja pracowników do działania jest o tyle niezbędna, co niełatwa. Stare, przyjęte od lat metody potrafią mocno zawieść – niestety, wyższa pensja nie wystarczy, by pracownicy starali się znaleźć jeszcze lepsze rozwiązania lub włożyli w pracę znacznie więcej wysiłku i zaangażowania. Stąd wielka popularność badań z zakresu psychologii zarządzania, która mocno zazębia się z psychologią motywacji. Naukowcy szukają sposobu na to, by jak najlepiej zachęcać ludzi do pracy, utrzymując ich przy tym w świetnym samopoczuciu.
Motywacja w firmie – jak motywujemy?
Tradycyjną materię, w której poruszają się przedsiębiorstwa opracowując systemy motywacji, stanowią oczywiście pieniądze. Pracownikom obiecuje się podwyżki i premie, a często także grozi odebraniem tych profitów – warto jednak wiedzieć, że kara jest niezwykle nieskuteczną i złą metodą motywowania pracowników, którzy mogą się w ten sposób łatwo poczuć przygnębieni i zdemotywowani, co stanowi dokładną odwrotność zamierzenia.
Dlaczego warto wychodzić poza finanse w poszukiwaniu idealnej motywacji? Cechą charakterystyczną nagród pieniężnych jest to, że właściwie stanowią oferowaną pracownikowi możliwość samodzielnego nagrodzenia się. Większość osób nie wyda otrzymanej premii na podróż, wyprawy nurkowe czy nawet nowy, wymarzony przedmiot. W większości przypadków premia rozchodzi się na rachunki, raty czy tak zwane “życie”, a po motywacji nie ma śladu. Dlatego warto wypróbować incentive travels.
Incentive travel jako lepsza forma motywacji
Wyjazdy integracyjne są znane przedsiębiorstwom już od lat. Urządza się je zwykle z myślą o tym, by umocnić zespół, zmniejszyć bariery szef – podwładni i zażegnać konflikty. Incentive travels to nowa jakość takich wyjazdów. Podczas wyprawy liczą się emocje, wspólne wspomnienia, które niejednokrotnie spajają lepiej niż kilkudniowe, specjalne warsztaty, wszystko co może sprawić, że pracownicy czują się wyjątkowi i docenieni przez firmę. Incentive travel może być wyjazdem szkoleniowym, typową integracją nowego lub starszego zespołu, lub wyjazdem motywacyjnym – nagrodą za rok ciężkiej pracy, na którą wszyscy będą czekali z niecierpliwością.
Dlaczego podróże są lepszym pomysłem, niż dodatki finansowe? Po pierwsze, to forma oryginalna, mniej znana i już dzięki temu o wiele atrakcyjniejsza. Po drugie, podróż w przeciwieństwie do premii nie rozchodzi się na bieżące wydatki, a działanie motywujące dzięki temu nie rozmywa się.
Istnieje szereg udowodnionych korzyści, które firma i pracownicy czerpią z takich zorganizowanych wspinaczek górskich, żeglug czy wypraw nurkowych. Po pierwsze, pozwalają one doświadczyć współpracy i przebywania razem poza środowiskiem pracy. Po drugie, przez swoją ekskluzywność budują w pracownikach poczucie, że są traktowani jako osoby wyjątkowe (na co przecież zasługują), a to przekłada się na lojalność względem firmy. Po trzecie, gwarantują niesamowity zastrzyk dobrych emocji i regenerują siły, dzięki czemu wszyscy wracają do pracy z o wiele większym niż zwykle zapałem.
Jak wygląda taka podróż?
Biura podróży specjalizujące się w takiej formie podróżowania, na przykład Pazola (http://www.pazola.com/incentive-wyjazdy-firmowe), wiedzą, jak organizować wyjazdy motywacyjne i integracyjne. Specjaliści świetnie zorientowani w psychologii motywacji potrafią dobrać atrakcje i zajęcia, by uczestnicy podróży zyskali na niej jak najwięcej.
Miejsca docelowe są przeróżne – może to być Mur Chiński, Seszele, Wielki Kanion w USA… można też postawić na intensywne zwiedzanie najpiękniejszych zabytków świata lub wyprawy nurkowe, których pracownicy nie zapomną do końca życia.
Oprócz standardowych przejazdów i noclegów, incentive travel obfituje zwykle w eventy i wydarzenia dedykowane specjalnie spajaniu grupy, budowaniu pozytywnych emocji i skojarzeń, odpoczywaniu przed przyszłymi wyzwaniami. Takie ekskluzywne wakacje naprawdę regenerują siły najlepszych pracowników.
Korzyści dla firmy i pracowników
Incentive travels opłacają się firmom – co do tego nie ma dwóch zdań. Wprawdzie ich koszt nie jest niski, jednak korzyści z zaoferowanego pracownikom odpoczynku i możliwości poznawania świata – ogromne. Wyprawy nurkowe, spacery po najpiękniejszych plażach świata, ekstremalna rozrywka lub eleganckie bankiety, to wszystko zapada w pamięć, przekładając się na poczucie związania z firmą, dobre emocje, lepsze relacje w zespole. Trudno wskazać coś cenniejszego dla pracodawcy niż doceniony, zmotywowany i lojalny pracownik.