4 dyscypliny sportowe idealne dla małego dziecka

Kiedy dziecko ma już kilka lat warto zaszczepić w nim pasję do sportu i wybrać się z nim na narty. Sport, taki jak narciarstwo, łyżwiarstwo, jazda na rowerze, czy pływanie, to idealne dyscypliny sportowe dla małego dziecka, które dzięki nim ćwiczy, w zależności od specyfiki sportu, równowagę, a także koordynację i pamięć ruchową. Wszystkie te kwestie są niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Szkoła narciarska pozwoli dziecku podnieść swoje umiejętności

Gdy dziecko jest już dosyć samodzielne, czyli ma 6-7 lat, warto zapisać je do szkoły narciarskiej. Oczywiście wcześniej warto oswoić już dziecko z nartami. Zapaleni narciarze zabierają swoje dzieci na stok, kiedy te opanują sztukę chodzenia, a więc bardzo wcześnie.

Dwu czy trzylatki śmigające po łagodnej oślej łączce ze swoimi rodzicami, to nierzadki widok. Trzeba powiedzieć, że im szybciej dziecko zacznie swoją przygodę z tym sportem, tym lepiej, gdyż dziecku łatwiej jest pokonać strach bądź go w ogóle nie odczuwa.

W szkole narciarskiej są różne poziomy zaawansowania, tak więc z lekcji z instruktorem może skorzystać zarówno dziecko, które zupełnie nie miało styczności z tym sportem, jak i takie, które pierwsze szusy na nartach ma już za sobą.

Rolą szkoły narciarskiej jest przede wszystkim zaszczepienie lub podtrzymanie w dziecku pasji do tego sportu, a przy okazji nauka prawidłowej techniki jazdy, dzięki czemu dzieci nie nabierają złych nawyków i uczą się poszanowania innych narciarzy na stoku, a także rozwagi i kontroli prędkości. Ponadto, nie trzeba nawet kupować dziecku drogiego sprzętu narciarskiego, gdyż wszystko, czego będzie potrzebować, znajdzie w wypożyczalni nart.

Dziecko udaje się tam z instruktorem, który dobiera dla niego odpowiedni sprzęt w oparciu o jego wzrost i wagę. Wypożyczalnia nart stale serwisuje swój sprzęt, który jest doskonale przygotowany dla dzieci. Można w niej również wypożyczyć akcesoria, takie jak gogle czy obowiązkowy dla bezpieczeństwa kask, a także buty narciarskie. Zatem rodzicom  pozostaje tylko zakupienie odpowiedniego ocieplacza do jazdy na nartach.                

Łyżwiarstwo w wersji letniej i zimowej – świetna zabawa dla małego dziecka 

Łyżwiarstwo to niedrogi sport, gdyż sprzęt do jego uprawiania można wypożyczyć przy dostępnych lodowiskach. W przypadku wersji letniej tego sportu czyli łyżworolek, także w miejskich parkach rozrywki można wypożyczyć odpowiedni sprzęt, łącznie z kaskiem.

Jeśli dziecko złapie bakcyla można zakupić mu jego własny sprzęt, nie zapominając o ochraniaczach. Dziecko w takim ekwipunku będzie mogło bez przeszkód rozwijać swoją pasję. Podobnie jak, w przypadku nart pociągająca dla dziecka jest tu prędkość i możliwość wykonywania różnych manewrów czy trików. 

Jazda na rowerze – pomoże na każdym etapie rozwoju 

Idealną pierwszą dyscypliną sportu dla dziecka jest jazda na rowerze. Mamy tu bowiem do czynienia z niestandardowymi rowerami, które mają kółka, siodełko i kierownicę, jednak pozbawione są pedałów. Rowery biegowe, bo o nich mowa wspierają rozwój dziecka, które dopiero co nauczyło się chodzić i ćwiczy swoją równowagę.

Potem stopniowo dziecko może przechodzić na modele z pedałami i tzw. pchaczem, który pozwala na kontrolę jazdy rodzicom. Kiedy dziecko opanuje już hamowanie na wcześniejszym modelu może się przesiąść na ten z dołączonymi kółkami, a w dalszej kolejności już tradycyjny dwukołowy.

Dzięki stopniowemu przyzwyczajaniu dziecka do roweru może on polubić tą dyscyplinę sportu i móc rozwijać w przyszłości, kiedy będzie nastolatkiem swoje zainteresowania w wybranym kierunku, np. wybierając jazdę po stromych wzniesieniach, czy tzw. downhill, albo jeszcze bardziej ekstremalną formę w postaci wykonywania skoków i ewolucji na różnych przeszkodach. Adrenalina, prędkość i dobry zmysł równowagi, to coś co łączy jazdę na rowerze z jazdą na nartach.              

Pływanie pomoże ćwiczyć koordynację ruchową 

Dziecko na początku swojego życia czuje się w wodzie niemal jak ryba i nie ma przed nią żadnych oporów. Dlatego rodzice zabierają nawet kilku miesięczne dzieci na basen, aby nie zatraciły tej naturalnej umiejętności. Dzięki temu już jako maluszki ćwiczą koordynację ruchową, a kiedy mają kilka lat mogą już całkiem dobrze pływać.

Ponadto pływanie pozwala zwalczać wszelkie wady postawy, a także częste u małych dzieci płaskostopie. Jednak to przede wszystkim doskonała zabawa, w której można poczuć opór wody przy każdym ruchu.

To również doskonały sposób na poprawienie kondycji i zdrowe pozbycie się nadwagi czy walkę z otyłością, która pojawia się już nawet u kilkuletnich maluchów.  

Spośród dyscyplin idealnych dla małych dzieci można wybrać coś, co spodoba się dziecku. Narty, jazdę na rowerze, pływanie czy jazdę na łyżworolkach łączy niesamowita frajda dla dziecka i możliwość wprowadzenia zdrowego trybu życia od najmłodszych lat.   

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamkni