Kiedy dziecko ma już kilka lat warto zaszczepić w nim pasję do sportu i wybrać się z nim na narty. Sport, taki jak narciarstwo, łyżwiarstwo, jazda na rowerze, czy pływanie, to idealne dyscypliny sportowe dla małego dziecka, które dzięki nim ćwiczy, w zależności od specyfiki sportu, równowagę, a także koordynację i pamięć ruchową. Wszystkie te kwestie są niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Szkoła narciarska pozwoli dziecku podnieść swoje umiejętności

Gdy dziecko jest już dosyć samodzielne, czyli ma 6-7 lat, warto zapisać je do szkoły narciarskiej. Oczywiście wcześniej warto oswoić już dziecko z nartami. Zapaleni narciarze zabierają swoje dzieci na stok, kiedy te opanują sztukę chodzenia, a więc bardzo wcześnie.

Dwu czy trzylatki śmigające po łagodnej oślej łączce ze swoimi rodzicami, to nierzadki widok. Trzeba powiedzieć, że im szybciej dziecko zacznie swoją przygodę z tym sportem, tym lepiej, gdyż dziecku łatwiej jest pokonać strach bądź go w ogóle nie odczuwa.

W szkole narciarskiej są różne poziomy zaawansowania, tak więc z lekcji z instruktorem może skorzystać zarówno dziecko, które zupełnie nie miało styczności z tym sportem, jak i takie, które pierwsze szusy na nartach ma już za sobą.

Rolą szkoły narciarskiej jest przede wszystkim zaszczepienie lub podtrzymanie w dziecku pasji do tego sportu, a przy okazji nauka prawidłowej techniki jazdy, dzięki czemu dzieci nie nabierają złych nawyków i uczą się poszanowania innych narciarzy na stoku, a także rozwagi i kontroli prędkości. Ponadto, nie trzeba nawet kupować dziecku drogiego sprzętu narciarskiego, gdyż wszystko, czego będzie potrzebować, znajdzie w wypożyczalni nart.

Dziecko udaje się tam z instruktorem, który dobiera dla niego odpowiedni sprzęt w oparciu o jego wzrost i wagę. Wypożyczalnia nart stale serwisuje swój sprzęt, który jest doskonale przygotowany dla dzieci. Można w niej również wypożyczyć akcesoria, takie jak gogle czy obowiązkowy dla bezpieczeństwa kask, a także buty narciarskie. Zatem rodzicom  pozostaje tylko zakupienie odpowiedniego ocieplacza do jazdy na nartach.                

Łyżwiarstwo w wersji letniej i zimowej – świetna zabawa dla małego dziecka 

Łyżwiarstwo to niedrogi sport, gdyż sprzęt do jego uprawiania można wypożyczyć przy dostępnych lodowiskach. W przypadku wersji letniej tego sportu czyli łyżworolek, także w miejskich parkach rozrywki można wypożyczyć odpowiedni sprzęt, łącznie z kaskiem.

Jeśli dziecko złapie bakcyla można zakupić mu jego własny sprzęt, nie zapominając o ochraniaczach. Dziecko w takim ekwipunku będzie mogło bez przeszkód rozwijać swoją pasję. Podobnie jak, w przypadku nart pociągająca dla dziecka jest tu prędkość i możliwość wykonywania różnych manewrów czy trików. 

Jazda na rowerze – pomoże na każdym etapie rozwoju 

Idealną pierwszą dyscypliną sportu dla dziecka jest jazda na rowerze. Mamy tu bowiem do czynienia z niestandardowymi rowerami, które mają kółka, siodełko i kierownicę, jednak pozbawione są pedałów. Rowery biegowe, bo o nich mowa wspierają rozwój dziecka, które dopiero co nauczyło się chodzić i ćwiczy swoją równowagę.

Potem stopniowo dziecko może przechodzić na modele z pedałami i tzw. pchaczem, który pozwala na kontrolę jazdy rodzicom. Kiedy dziecko opanuje już hamowanie na wcześniejszym modelu może się przesiąść na ten z dołączonymi kółkami, a w dalszej kolejności już tradycyjny dwukołowy.

Dzięki stopniowemu przyzwyczajaniu dziecka do roweru może on polubić tą dyscyplinę sportu i móc rozwijać w przyszłości, kiedy będzie nastolatkiem swoje zainteresowania w wybranym kierunku, np. wybierając jazdę po stromych wzniesieniach, czy tzw. downhill, albo jeszcze bardziej ekstremalną formę w postaci wykonywania skoków i ewolucji na różnych przeszkodach. Adrenalina, prędkość i dobry zmysł równowagi, to coś co łączy jazdę na rowerze z jazdą na nartach.              

Pływanie pomoże ćwiczyć koordynację ruchową 

Dziecko na początku swojego życia czuje się w wodzie niemal jak ryba i nie ma przed nią żadnych oporów. Dlatego rodzice zabierają nawet kilku miesięczne dzieci na basen, aby nie zatraciły tej naturalnej umiejętności. Dzięki temu już jako maluszki ćwiczą koordynację ruchową, a kiedy mają kilka lat mogą już całkiem dobrze pływać.

Ponadto pływanie pozwala zwalczać wszelkie wady postawy, a także częste u małych dzieci płaskostopie. Jednak to przede wszystkim doskonała zabawa, w której można poczuć opór wody przy każdym ruchu.

To również doskonały sposób na poprawienie kondycji i zdrowe pozbycie się nadwagi czy walkę z otyłością, która pojawia się już nawet u kilkuletnich maluchów.  

Spośród dyscyplin idealnych dla małych dzieci można wybrać coś, co spodoba się dziecku. Narty, jazdę na rowerze, pływanie czy jazdę na łyżworolkach łączy niesamowita frajda dla dziecka i możliwość wprowadzenia zdrowego trybu życia od najmłodszych lat.   

ZOSTAW ODPOWIEDŹ