Jak zaprojektować funkcjonalny ogród?
Tworzenie ogrodu marzeń składa się z co najmniej 3 kroków. Pierwszym z nich jest sporządzenie projektu, drugim jego realizacja, a trzecim systematyczna pielęgnacja. Wiele roślin potrzebuje bowiem długiego czasu na optymalny wzrost, tak by mogły się one prezentować w całej okazałości, zgodnie z pierwotnymi zamierzeniami projektanta i inwestora.
Artykuł powstał we współpracy z pracownią architektury proogrod.pl
Na co warto zwrócić uwagę podczas przygotowywania projektu? Co może wpłynąć na wysoki poziom zadowolenia zarówno z walorów estetycznych, jak i z funkcjonalności swojej posesji?
Projektowanie ogrodów przez fachowca – układ przestrzenny
Tym co wyróżnia specjalistów, zajmujących się na co dzień projektowaniem ogrodów, będzie z pewnością przestrzeganie podstawowych zasad organizacji terenu. Zdobyte wcześniej doświadczenie pozwoli im natomiast na udzielanie porad, mających na celu zapewnienie jak największej wygody w ogrodzie. Ważnym czynnikiem będzie tutaj zaprojektowanie odpowiednich ścieżek.
Ich przebieg, a także materiały, z których zostaną one ułożone, decydują o tym, czy poruszanie się po ogrodzie będzie wygodne nie tylko w suchy, słoneczny dzień, ale również podczas jesiennej „pluchy” lub w samym środku zimy. Odpowiednia aranżacja pod tym względem wpłynie również na wyższy poziom bezpieczeństwa.
Wszystkie te właściwości, jeżeli projekt będzie przygotowywany przez profesjonalistę, połączone będą z unikalnym charakterem kompozycji roślinnych i odpowiednim doborem ich gatunków.
Zakładanie ogrodów z podziałem na strefy
Funkcjonalny ogród to taki, który podzielony jest na odrębne strefy, pełniące różne funkcje. Nie jest tutaj konieczna wyraźna granica, narysowana na powierzchni ziemi. Grunt, żeby użytkujące go osoby intuicyjnie wyczuwały, które miejsce do czego służy.
Takie strefy dzielą się m.in. na: strefę relaksu, strefę dla dzieci (wyposażoną np. w piaskownicę bądź huśtawkę), strefę do grillowania oraz część użytkową, czyli – inaczej mówiąc – grządki… W końcu, jeżeli ogród ma być naprawdę funkcjonalny, to nic nie stoi na przeszkodzie, by dostarczył on trochę surowców do sporządzenia przetworów na zimę.
Projektowanie ogrodów – „samowystarczalne” trawniki
Profesjonalne, nowoczesne, projekty mogą zawierać w sobie technologie, o których część ludzi nie zdążyła się jeszcze nawet dowiedzieć. Zalicza się do nich m.in. automatyczny system nawadniania trawnika. Rurki, położone tuż pod powierzchnią ziemi, dostarczają wodę do zraszaczy. Te z kolei można zaprogramować tak, by rozpoczynały pracę o określonej godzinie i działały przez ustalony wcześniej czas.
Instalacja tego typu doskonale wpływa na kondycję trawnika, poprzez odpowiedni stan jego nawodnienia. Jest to zdecydowanie wygodniejsze, niż własnoręczne podlewanie go przy pomocy pistoletu przy wężu ogrodowym lub konewki. Co więcej, zraszacz zrobi to znacznie bardziej równomiernie, niż którykolwiek z ludzi.
Zakładanie ogrodów – grille, paleniska i obiekty małej architektury
Korzystając z usług doświadczonej firmy, można sprawić sobie dodatkowo grilla lub altankę. Błogich chwil, spędzanych na łonie natury, nie trzeba już będzie przerywać przy każdym, nawet lekkim, opadzie deszczu. Do innych, przydatnych w tym celu, mebli ogrodowych zaliczać się będzie również stół oraz wygodne siedziska. Dodatkowe wyposażenie to także oryginalne oświetlenie, oczka wodne lub skalniaki.
Warto w projekcie uwzględnić również elementy z kamienia naturalnego, mogące stanowić „ogrodzenie” pomiędzy poszczególnymi grupami roślin lub pełnić jedynie funkcje dekoracyjne. Wspomniany kamień nie jest zresztą jedynym materiałem do tworzenia murków, palisad czy rabat, ponieważ tę funkcję doskonale spełniają także bloczki betonowe, dostępne w wielu różnych barwach i kształtach oraz fakturach.
Jak specjaliści sprawiają, że pielęgnacja ogrodów jest lekka i przyjemna?
Oprócz efektu wizualnego, warto zadbać również o łatwość późniejszej pielęgnacji ogrodu. Można ją osiągnąć m.in. poprzez wyraźne oddzielenie trawnika od innych, pozbawionych go, przestrzeni. Dzięki temu nie będzie potrzebny slalom kosiarką pomiędzy roślinami i unikanie skoszenia np. pięknych kwiatów. Ciekawym i powszechnie znanym rozwiązaniem są także gazony, które dodatkowo pełnią funkcję dekoracyjną.