Jak wybrać buty do biegania?
Buty do biegania to podstawowy element wyposażenia każdego biegacza. Podjęcie decyzji o zakupie odpowiedniego obuwia nie jest więc łatwe i wymaga przemyślenia. Warto zapoznać się z ich cechami oraz parametrami. Stawką jest wygoda i bezpieczeństwo.
Buty damskie biegowe komfortowe i bezpieczne
Obuwie przeznaczone do biegania powinno być wygodne i bezpieczne zarazem. Idealnie jest jeśli trzyma stopę i ją amortyzuje. Najlepsze są modele lekkie i elastyczne, podeszwa natomiast musi być wykonana z wytrzymałego materiału. Nie może być pod żadnym pozorem zbyt cienka. Ma bowiem za zadanie minimalizować wstrząsy, groźne dla kolan i stóp.
Obuwie szosowe i terenowe
Przed zakupem warto zastanowić się, gdzie buty będą najczęściej wykorzystywane. Modele przeznaczone do biegania szosowego, terenowego oraz na bieżnię można łatwo znaleźć w sklepach bądź hurtowniach obuwia. Pierwsze są dedykowane do biegania po asfalcie, chodnikach i innych twardych powierzchniach. Sprawdzą się także na mocno ubitych leśnych drogach. Obuwie terenowe jest z kolei solidniejsze, sztywniejsze, a jego podeszwa jest bardziej wyprofilowana. Chroni ono stopy podczas biegania po naturalnym podłożu, gdzie nietrudno o kamienie czy błoto. Nie trzeba oczywiście kupować od razu dwóch par butów do biegania. Bieganie rekreacyjne jest bowiem pod wieloma względami tolerancyjne. Buty trailowe (terenowe) dobre jakości sprawdzą się także w mieście i odwrotnie. Jest to rozwiązanie w pełni bezpieczne. Dopiero podczas biegania wyczynowego inwestycja w buty zaczyna być bardzo istotna.
Jakość obuwia
Decyzję odnośnie zakupu butów należy dobrze przemyśleć. Warto przymierzyć w sklepie kilka par obuwia szosowego i terenowego. Różne są bowiem indywidualne preferencje. Trzeba jednak pamiętać, że odpowiednie buty do biegania powinny być wysokiej jakości. Poznać można to po precyzyjnym wykończeniu, wykorzystaniu trwałych materiałów oraz podeszwie. Ta ostatnia musi być wzmocniona, gdyż wielu biegaczy amatorów najbardziej podczas biegania obciąża najbardziej piętę, a nie jak należy – śródstopie.
Czym jest pronacja?
Pronacja to sposób w jaki sposób układana jest stopa podczas kroku. Prawidłowo należy ją układać od zewnętrznej krawędzi pięty, a kończyć na pierwszej kości śródstopia. W przypadku odchyleń od tej zasady ma miejsca supinacja lub overpronacja. Do suspinacji prowadzi m.ni. wysokie podbicie. Wówczas warto sięgnąć po obuwie miękkie i amortyzujące np. z wkładkami. Płaskostopie z kolei powodować może overpronację. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się buty sztywne o prostym kształcie. Ich podstawowym zadaniem jest trzymanie stopy. Dla stopy, która zachowuje prawidłową pozycję powinno się wybrać obuwie pomiędzy tymi dwoma typami.
Obuwie sprinterskie
Buty przeznaczone do biegów sprinterskich różnią się od tych dedykowanych do biegów średniodystansowych. W tym przypadku kluczowa jest podeszwa. Zazwyczaj jest ona płaska z czubkiem zakrzywiającym się lekko ku górze. Z dołu powinny znajdować się specjalne, metalowe kolce. Takie obuwie wydaje się bardzo twarde, nie posiada także zbyt dużej amortyzacji, jak w przypadku butów terenowych. Mimo to buty są naprawdę wygodne. Powinny być przede wszystkim wykonane z oddychających materiałów. Kolce pozwalają na wysoką przyczepność do podłoża oraz utrzymanie stabilności podczas biegu. Niewielka waga oraz elastyczność zapewniają bezpieczeństwo.
Jak często wymieniać buty do biegania?
Producenci zalecają wymianę po pokonaniu 600-800 km. Wszystko uzależnione jest od rodzaju obuwia, które jest niejednokrotnie w stanie wytrzymać dłuższy dystans. Buty startowe mają zwykle nieco mniejszą wytrzymałość. Wprawdzie buty sportowe tracą swoje właściwości po kilkuset kilometrach, ale nie oznacza to od razu konieczności ich wyrzucenia. W zdecydowanej większości przypadków są w stanie wytrzymać nawet 2000 km. Warto jednak pamiętać, że buty szosowe potrzebują częstszej wymiany na nowe. Znacznie dłużej posłuży obuwie służące do biegania po miękkim podłożu. Oznaką zużycia będzie m.in. słabsze trzymanie stopy.