Czy tapety to jedyna alternatywa przy urządzaniu kuchni?
Kuchnia to pomieszczenie, w którym ściany należy traktować w szczególny sposób. Można mieć nadzieję, że przy ostrożnym gotowaniu i przygotowywaniu posiłków ściana nie będzie się brudzić, jednak w praktyce sprawa wygląda zupełnie inaczej.
Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem z tapetami Love Your Wall
Drobne odpryski z rozgrzanej patelni tworzą na ścianie pomalowanej zwykłą farbą spore, tłuste plamy, a sok z warzyw i owoców ciężko zmyć płynem i gąbką. Aby uniknąć rozczarowań, warto już na wstępie dobrze przemyśleć, co znajdzie się na naszych kuchennych ścianach. Poniżej kilka propozycji.
Płytki nad blatem roboczym
Powierzchnią, która jest szczególnie narażona na zabrudzenia, oddziaływanie temperatur i wilgoci to okolice kuchenki oraz blatu roboczego. W takich miejscach dobrze sprawdzą się powierzchnie w pełni zmywalne i nie wchłaniające zanieczyszczeń, odporne na działanie wysokich temperatur i pary wodnej.
To m. in. płytki ceramiczne z odpowiednio dobranymi fugami – dobrym rozwiązaniem są fugi epoksydowe. Płytki ułożone do odpowiedniej wysokości zabezpieczą ściany przed brudem, będą łatwe do utrzymania czystości i estetyczne przez długi czas.
Wybór wzorów i kształtów jest tak szeroki, że do każdego stylu dobierzemy odpowiedni dodatek. Płyty wykonane z kamienia (np. granitu, trawertynu, marmuru) to bardziej ekskluzywne wydanie powierzchni o dość podobnych parametrach.
Pleksi lub szkło
Nowoczesne i funkcjonalne kuchnie unikają zbędnych zakamarków i powierzchni, w których może gromadzić się brud. Płyty pleksi, aluminiowe bądź szklane to dobre uzupełnienie nowoczesnych i minimalistycznych projektów. Nieograniczone możliwości technologiczne pozwalają wyprodukować płytę o określonych parametrach technicznych, a także wizualnych.
Zaletą szkła jest elegancki wygląd i łatwość w utrzymaniu czystości. Niestety, pod wpływem zmian temperatur, szkło lubi pękać. Jest to więc rozwiązanie nie do końca długotrwałe.
Montując laminowaną taflę szklaną w aluminiowej ramie, można dowolnie zmieniać dekorację bez wprowadzania remontowych rewolucji – to jego duża zaleta. Wersja oszczędnościowa i bardziej praktyczna, to panel pleksi o nieograniczonych możliwościach wizualnych. Jego wadą jest natomiast podatność na zarysowania.
Tapety zmywalne
Tapety ścienne wracają do łask. Staje się to głównie ze względu na coraz to nowe technologie ich produkcji. Tapeta przestała być dość delikatną i podatną na zabrudzenia i zadarcia powierzchnią. Teraz to materiał odporny na zmywanie, blaknięcie i inne uszkodzenia, który możemy stosować w każdym pomieszczeniu.
Wybierając tapety do kuchni, powinniśmy zwracać uwagę jedynie na te wykonane ze zmywalnych tworzyw. To przede wszystkim tapety winylowe lub lateksowe z laminatem, przy czym te pierwsze będą najbardziej odporne na zmywanie, a nawet – szorowanie.
Tapeta nie musi być głównym pokryciem ścian, a jedynie dodatkiem. Dobrze łączy się z ceramiką, szkłem czy pleksi. Nieograniczone możliwości printów i kolorystyki pozwalają tworzyć ciekawe zestawienia i realizować swoje inspiracje.
Cegła w nowej roli
Jeśli funkcjonalność nie jest punktem głównym kuchennego projektu, a stawiamy na jego oryginalność i klimat – warto sięgnąć po tradycyjne pokrycia ścian lub ich dobrze wykonane imitacje. Modnym i efektownym pokryciem ścian może być cegła klinkierowa.
Położona na całej długości blatu roboczego bądź na jednej ze ścian kuchennych, stanowi charakterny dodatek zarówno w nowoczesnej jaki rustykalnej stylizacji. Aby zwiększyć funkcjonalność takiego rozwiązania (częste obawy, to trudne do usunięcia zabrudzenia w zakamarkach między cegłami), dobrym pomysłem jest zabezpieczenie taflą szklaną kilku najniżej położonych rzędów.
Szeroki wybór kolorów i faktur cegieł (białe, czerwone, gładkie, drapane czy ciosane), a także fug roztacza przed nami nieograniczone możliwości. Oprócz kwestii estetycznych, cegła jest dodatkowo dobrym izolatorem akustycznym.
Niestety jej minusem jest optyczne pomniejszanie pomieszczenia, a także – spory koszt. Niemniej jednak warto zainwestować w tak intrygujący dodatek do pomieszczenia, w którym spędzamy znaczną część swojego dnia.